ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը սատարել է Ռուսաստանին՝ ԱՄՆ-ի կողմից վիզաներ չտրամադրելու հարցում
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը կիսում է Մոսկվայի դիրքորոշումը ռուս դիվանագետներին ամերիկյան վիզաներ չտրամադրելու հարցի վերաբերյալ, որոնք պետք է մասնակցեին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի աշխատանքներին։ Այս մասին լրագրողներին ասել էՄԱԿ-ում ՌԴ փոխդեսպան Գենադի Կուզմինը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նախօրեին ՄԱԿ-ում տեղի ունեցած ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանի հյուրընկալող պետության հետ հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է այս հարցը։ Այս մասին գրում է Panorama.am։
«Մենք կարողացանք համոզել մի շարք պետությունների, որ մենք ճիշտ դիրքերում ենք, մեր պահանջները արդար են, որ ընդունող պետությունը չի կատարում շտաբային համաձայնագրով ստանձնած իր պարտավորությունները», - ասել է Կուզմինն ու հավելել, որ մի հայտարարություն էր արվել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի կողմից, որը լիովին կիսում է իրենց դիրքորոշումը։
Կուզմինը նաև ասել է, որ ԱՄՆ-ը դիվանագետներին վիզայի մերժումը բացատրվել է անվտանգության նկատառումներից ելնելով, ինչը, ինչպես նշել է փոխդեսպանը, աբսուրդ է:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի վերջին Միացյալ Նահանգները ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ընթացիկ նստաշրջանին մասնակցելու համար վիզա չէր տրամադրել Ռուսաստանից 18 դիվանագետների։

Генсек ООН поддержал Россию после отказа США выдать визы дипломатам
Генсек ООН Антониу Гутерриш разделяет позицию Москвы по проблеме невыдачи американских виз российским дипломатам для участия в работе Генеральной Ассамблеи, заявил зампостпреда России при организации Геннадий Кузьмин.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 октября, АРЦАХПРЕСС: Как передает РИА Новости, во вторник этот вопрос обсуждали в ООН на заседании комитета по сношениям со страной пребывания штаб-квартиры.
«Мы смогли убедить широкий круг государств в том, что мы стоим на правильных позициях, в том, что наши требования справедливы, что государство пребывания не выполняет свои обязательства по соглашению о штаб-квартире», – рассказал Кузьмин.
Он также сообщил, что США объяснили невыдачу виз дипломатам соображениями безопасности, что, как отметил зампостпреда, является абсурдом.
«Этот аргумент выглядит смешно, но он единственный может рассматриваться в качестве правового обоснования. Мы рассматриваем его исключительно как отговорку. Это несерьезный аргумент», – подчеркнул дипломат.
США в ходе нынешней сессии Генассамблеи ООН не выдали визы 18 дипломатам из России, в том числе членам делегаций для работы в Первом и Шестом комитетах организации, занимающихся соответственно разоружением и правовыми вопросами.