Էրդողանը հայտնել է ռուսական C-400 համակարգերի վերջին խմբաքանակի մատակարարման ժամկետը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտնել է ռուսական C-400 զենիթահրթիռային համակարգերի վերջին խմբաքանակի մատակարարման ժամկետները: Այս մասին տեղեկացնում է «Անադոլու» գործակալությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Հիմա մենք 70%-ով բավարարում ենք պաշտպանության ոլորտում մեր պահանջները: Մենք ինքներս զենք ենք արտադրում ինչպես մեր երկրում, այնպես էլ երկրից դուրս: Մեզ չտվեցին (ամերիկյան) Patriot համակարգերը, մենք էլ գնեցինք (ռուսական) C-400-ները: Այդ համակարգերի մատակարարման եզրափակիչ փուլը կլինի դեկտեմբերին, գուցե նույնիսկ նոյեմբերին»,- նշել է Էրդողանը, հայտնում է Tert.am-ը:
Հիշեցնենք, որ 2017 թվականի սեպտեմբերին Ռուսաստանն ու Թուրքիան պայմանագիր էին կնքել 2,5 միլիարդ դոլարի C-400 զենիթահրթիռային համակարգեր Թուրքիային վաճառելու մասին:

Эрдоган назвал дату последнего этапа поставок С-400
СТЕПАНАКЕРТ, 16 октября, АРЦАХПРЕСС: Об этом турецкий президент Реджеп Тайип Эрдоган заявил в эфире телеканала NTV.
«Нам сказали: Patriot вам не дадим. Не давайте. И что произошло? Мы купили С-400 <...> Поставки уже осуществляются. Последний этап будет в декабре, а может, и в ноябре», — сказал президент.
Россия и Турция начали переговоры о совместном производстве деталей C-400Россия и Турция начали переговоры о совместном производстве деталей C-400
Первые поставки компонентов С-400 начались 12 июля. Вторую батарею вооружения Турция получила 15 сентября. Контракт на поставку четырех дивизионов С-400 Россия и Турция подписали в 2017 году на сумму $2,5 млрд. Недовольство сделкой неоднократно выражали США. Вашингтон потребовал от Анкары отказаться от российских систем, предложив взамен американские комплексы Patriot. После отказа Турции и подтверждения сделки США заявили, что откажутся от поставок Анкаре истребителей F-35.