Իրանը կվերսկսի միջուկային բանակցությունները 5+1 ձեւաչափով, եթե ԱՄՆ-ը հանի պատժամիջոցները. Ռոհանի
Իրանը պատրաստ է վերսկսել միջուկային բանակցությունները 5+1 ձեւաչափով, եթե ԱՄՆ-ը հանի Իրանի դեմ բոլոր պատժամիջոցները, որոնք մտցվել են Իրանի միջուկային համաձայնագրից Վաշինգտոնի դուրս գալուց հետո։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին ասել է երկրի նախագահ Հասան Ռոհանին, տեղեկացնում է News.am-ն։
Պատասխանելով Թեհրանի եւ Վաշինգտոնի միջեւ բանակցությունների հնարավորության մասին հարցին, եթե ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի իմփիչմենթը հանգեցնի նրա հրաժարականին, Ռոհանին նշել է, որ Իրանի խնդիրն այն չէ, որպեսզի ԱՄՆ նախագահի հետ նստի բանակցությունների սեղանին, այլ այն, որպեսզի «մեր շահերը ձեռք բերվեն բանակցությունների ճանապարհով»։
«Թրամփի անձնական հատկանիշները խիստ դժվարացրել են ԱՄՆ-ի հետ շփումները»,- նշել է նա՝ ավելացնելով, որ դա ոչ միայն Իրանի, այլեւ ամբողջ աշխարհի խնդիրն է, եւ համաշխարային բոլոր առաջնորդները խոսում են այդ մասին։ «Եթե պատժամիջոցները հանվեն մեր պահանջների հիման վրա, մենք պատրաստ ենք մասնակցել 5-1 ձեւաչափով բանակցություններին»,- նշել է նա։

Роухани: Иран готов возобновить ядерные переговоры в формате 5+1, если США отменят все санкции
Иран готов возобновить ядерные переговоры в формате 5+1, если США отменят все санкции, введенные против Ирана после выхода Вашингтона из иранского ядерного соглашения.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 октября, АРЦАХПРЕСС: Об это заявил президент страны Хасан Роухани, передает PressTV.
Отвечая на вопрос о возможности переговоров между Тегераном и Вашингтоном, в случае если импичмент президента США Дональда Трампа приведет к его отставке, Роухани отметил, что проблема Ирана не в том, чтобы сесть с президентом США за стол  переговоров, а в том, чтобы  «наши интересы были достигнуты путем переговоров».
«Личные качества Трампа очень затруднили общение с США», - отметил он, добавив, что это проблема не только Ирана, но и всего мира, и все мировые лидеры  говорят об этом. «Если санкции будут сняты на основании наших требований, мы готовы принять участие в переговорах в формате 5 + 1», - отметил он.