Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ
Մեկնարկել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Թուրքմենստան։ Աշխաբադում հոկտեմբերի 11-ի առավոտյան Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Թուրքմենստանի նախագահը ողջունել է Հայաստանի վարչապետին Աշխաբադում և կարևորել նրա այցը՝ և՛ երկկողմ, և՛ բազմակողմ հարաբերությունների խորացման հեռանկարները քննարկելու համատեքստում։
թույլ տվեք ողջունել Ձեզ Թուրքմենստանում և շնորհակալություն հայտնել ԱՊՀ մասնակից պետությունների գագաթնաժողովին մասնակցելու մեր հրավերն ընդունելու համար։ Կարծում եմ՝ մենք ունենք լավ հնարավորություն քննարկելու մեր հետագա համագործակցության հարցերը՝ ի շահ մեր ժողովուրդների բարեկեցության ապահովման», - ասել է Թուրքմենստանի նախագահը։
Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը գոհունակություն է հայտնել հայ-թուրքմենական հարաբերությունների զարգացման ընթացքից և նշել, որ Թուրքմենստանը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցության, տարբեր ոլորտներում կապերի ընդլայնմամբ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ուրախ է այցելել Թուրքմենստան և առիթ ունենալ մտքեր փոխանակելու հայ-թուրքմենական փոխգործակցության ընթացքի և զարգացման շուրջ։
«Հարգելի Գուրբանգուլի Մյալիկգուլիևիի,
ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ՝ Թուրքմենստան այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար։ Հաճելի է գտնվել Աշխաբադում։ Սա իմ առաջին այցն է Թուրքմենստան, որի ընթացքում հնարավորություն ունենք քննարկելու ոչ միայն բազմակողմ օրակարգին, այլև մեր երկկողմ գործակցությանը վերաբերող հարցեր։ Վստահ եմ՝ մեզ կհաջողվի քննարկել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր թեմաները», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ Կենտրոնական Ասիայում Թուրքմենստանը Հայաստանի կարևոր գործընկերներից է, որի հետ մեր երկիրն ունի արդյունավետ, կառուցողական փոխհարաբերություններ, և բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությանը համահունչ պետք է ակտիվացնել նաև տնտեսական համագործակցությունը։
Հայաստանի վարչապետը և Թուրքմենստանի նախագահն անդրադարձել են երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով փոխգործակցության օրակարգին, տնտեսական կապերի և առևտրաշրջանառության աշխուժացմանը, տարբեր ոլորտներում առկա ներուժի իրացմանը վերաբերող հարցերի։ Քննարկվել են ածխաջրածինների ոլորտում համագործակցության հեռանկարները։ Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ երկու ժողովուրդների բարեկամությունը կարևոր հիմք և ներուժ է՝ Հայաստան-Թուրքմենստան փոխհարաբերությունները սերտացնելու համար, և փոխադարձաբար պատրաստակամություն հայտնել՝ հնարավորինս խթանել համատեղ շահավետ ծրագրերն ու նախաձեռնությունները:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի գործունեության կարևորության, ԱՊՀ շրջանակում համագործակցության զարգացման և այլ հարցերի շուրջ։

Премьер-министр Никол Пашинян встретился с президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым
Начался рабочий визит премьер-министра Никола Пашиняна в Туркменистан. Утром 11 октября в Ашхабаде Никол Пашинян встретился с президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 октября, АРЦАХПРЕСС:  Как сообщили в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата премьер-министра Армении, президент Туркменистана приветствовал премьер-министра Армении в Ашхабаде и отметил важность его визита в контексте обсуждения перспектив углубления двусторонних и многосторонних отношений.
“Уважаемый Никол Воваевич!
Позвольте приветствовать Вас в Туркменистане и поблагодарить за принятие нашего приглашения принять участие в Саммите государств - участников СНГ. Думаю, у нас есть хорошая возможность обсудить вопросы нашего дальнейшего сотрудничества в интересах обеспечения благосостояния наших народов”, - сказал президент Туркменистана.
Гурбангулы Бердымухамедов выразил удовлетворение ходом развития армяно-туркменских отношений и отметил, что Туркменистан заинтересован во взаимовыгодном сотрудничестве с Арменией, расширении связей в различных сферах.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что рад посетить Туркменистан и иметь возможность обменяться мнениями вокруг хода и развития армяно-туркменского взаимодействия.
“Уважаемый Гурбангулы Мяликгулиевич!
Хочу поблагодарить Вас за приглашение посетить Туркменистан и за оказанный теплый прием. Приятно находиться в Ашхабаде. Это мой первый визит в Туркменистан, в ходе которого у нас будет возможность обсудить не только многостороннюю повестку дня, но и вопросы двустороннего сотрудничества. Уверен, нам удастся обсудить все темы, представляющие взаимный интерес”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр Армении отметил, что в Центральной Азии Туркменистан является одним из важных партнеров Армении, с которым у нашей страны есть эффективные, конструктивные взаимоотношения, и в соответствии с политическим диалогом на высоком уровне необходимо активизировать также и экономическое сотрудничество.
Премьер-министр Армении и президент Туркменистана коснулись повестки взаимодействия в двустороннем и многостороннем форматах, активизации экономических связей и торгового оборота, реализации имеющегося потенциала в различных сферах. Обсудили перспективы сотрудничества в сфере углеводородов. Собеседники сошлись во мнении, что дружба двух народов является важной основой и потенциалом для сближения отношений Армения -Туркменистан, и выразили взаимную готовность стимулировать взаимовыгодные совместные программы и инициативы.
Стороны обменялись мнениями о важности деятельности Совета глав государств - участников СНГ, развитии сотрудничества в рамках СНГ и других вопросах.