Պեկինն ԱՄՆ-ի քաղաքականության մեջ կառուցողական փոփոխություններ Է ակնկալում Բոլթոնի հեռանալուց հետո
Չինաստանի իշխանությունները հուսով են, որ ԱՄՆ-ի նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջոն Բոլթոնի հեռանալուց հետո այդ պաշտոնը կզբաղեցնի այնպիսի մեկը, որը կառուցողական դեր կխաղա երկու երկրների կապերի ամրապնդման գործում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին սեպտեմբերի 13-ին հայտարարել Է ՉԺՀ-ի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Խուա Չունյինը:
«Ինչ վերաբերում Է ԱՄՆ-ի կառավարության կազմի վերադասավորումներին, մենք սեփական գնահատական չենք տալիս նման իրադարձություններին,-հայտնել Է նա հերթական բրիֆինգում:-Մենք գտնում ենք, որ ով Էլ որ ԱՄՆ-ում զբաղեցնի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոնը, գլխավորն այն Է, որ այդ մարդը դրական դեր խաղա չին-ամերիկյան շփումների զարգացման գործում»,-ասել Է Չունյինը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Twitter-ի իր Էջում գրել Է, որ պաշտոնանկ Է արել Բոլթոնին: Նա նաեւ հայտնել Է, որ ազգային անվտանգության հարցերով նոր խորհրդականի անունը կհրապարակի հաջորդ շաբաթ: Ինչպես տեղեկացրել Է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարի տեղակալ Հոգան Գիդլին, Բոլթոնի պաշտոնաթողությունից հետո նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով օգնականի ժամանակավոր պաշտոնակատար կդառնա նրա ներկայիս տեղակալ Չառլզ Կապերմանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

МИД Китая надеется на конструктивные изменения в политике США после ухода Болтона
Китайские власти надеются, что после смены помощника президента по национальной безопасности США Джона Болтона эту должность займет человек, который сыграет конструктивную роль в укреплении связей двух стран.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 сентабря, АРЦАХПРЕСС:  Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявила в среду официальный представитель МИД КНР Хуа Чуньин.
"Что касается кадровых перестановок в американском правительстве, мы не даем собственную оценку таким событиям, - сообщила она на регулярном брифинге. - Мы считаем, что кто бы ни занимал в США должность советника по национальной безопасности, главное, чтобы этот человек сыграл конструктивную роль в развитии китайско-американских контактов".
По словам дипломата, от стабильного развития отношений двух стран зависит благополучие их народов. "В этом заинтересовано все мировое сообщество", - подытожила Хуа Чуньин.
Ранее президент США Дональд Трамп написал на своей странице в Twitter, что отправил Болтона в отставку. Он также сообщил, что назовет имя нового советника по национальной безопасности на следующей неделе. Как проинформировал заместитель пресс-секретаря Белого дома Хоган Гидли, исполняющим обязанности помощника президента по национальной безопасности после отставки Болтона временно станет его нынешний заместитель Чарльз Капперман.