Իրանը պետք Է վերադառնա միջուկային պարտավորությունների կատարմանը
Գերմանիայի արտգործնախարարության ղեկավար Հայկո Մաասը նախազգուշացրել Է Իրանի շուրջը ճգնաժամի հետագա խորացման վտանգի մասին եւ Թեհրանին կոչ Է արել լիովին կատարելու պարտավորություններն իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի շրջանակներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին նախարարը հայտարարել Է սեպտեմբերին 9-ին «Ֆունկե» մեդիախմբի հրապարակած հարցազրույցում:
«Այժմ բոլորը պետք Է գործեն պատասխանատվությամբ, այլապես գոյություն ունի այն բանի վտանգը, որ մենք բաց կթողնենք հակամարտության խաղաղ լուծման տանող շրջադարձը»,- կարծում Է Մաասը:
«Այս իրավիճակում միանգամայն սխալ կլինի, եթե Իրանը ձգտում չդրսեւորի կատարելու պարտավորությունները Վիեննայի համաձայնագրի շրջանակներում: Մենք ցանկանում ենք, որ Իրանը վերադառնա ԳՀՀԾ-ի լիակատար կատարմանը»,- ընդգծել Է Մաասը: Նրա խոսքով՝ եվրոպացի գործընկերները շարունակում են միասին աշխատել որոշումների որոնման վրա, որպեսզի Հորմուզի նեղուցում իրադրությունը դուրս չգա վերահսկողությունից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Маас назвал неверным сигналом приостановку Ираном части обязательств по ядерной сделке Сохранить
Глава МИД ФРГ Хайко Маас предупредил об опасности дальнейшего усугубления кризиса вокруг Ирана и призвал Тегеран полностью соблюдать обязательства в рамках Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе.
Маас назвал неверным сигналом приостановку Ираном части обязательств по ядерной сделке
Сохранить
СТЕПАНАКЕРТ, 9 сентабря, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом министр заявил в опубликованном в понедельник интервью медиагруппе "Функе".
"Все должны сейчас действовать ответственно, иначе существует опасность того, что мы пропустим поворот, ведущий к мирному решению конфликта", - считает Маас.
"В этой ситуации будет совершенно неверным сигналом, если Иран не проявит стремления соблюдать обязательства в рамках венского соглашения. Мы хотим, чтобы Иран вернулся к полному соблюдению СВПД", - подчеркнул Маас. По его словам, европейские партнеры продолжают вместе работать над поиском решений, чтобы ситуация в Ормузском проливе не вышла из-под контроля.