Իսպանիայի իշխանությունները միգրանտների փոխադրող նավին առաջարկել են մտնել երկրի մոտակա նավահանգիստը
Իսպանիայի իշխանությունները երկրի Proactiva ոչ կառավարական կազմակերպության (ՈԿԿ) Open Arms նավին, որի վրա միգրանտներ են գտնվում, առաջարկել են ուղեւորվել թագավորության մոտակա նավահանգիստը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին օգոստոսի 19-ին հայտնել են երկրի նախարարների կաբինետում:
ՈԿԿ-ն հավաստիացրել Է, որ 18 օր անց «Իտալիան եւ Իսպանիան, կարծես, կարողացել են համաձայնության գալ՝ Մալյորկան (Բալեարյան կղզիների ինքնավար հանրակցություն) նշելով որպես ափհանման նավահանգիստ»: Իր հերթին թագավորության իշխանությունները «հերքում են որեւիցե համաձայնության առկայությունն Իտալիայի հետ»: «Հաշվի առնելով արտակարգ հումանիտար դրությունը նավի վրա՝ Իսպանիայի նավահանգիստները հասանելի կմնան Open Arms-ի համար,-հավելել են նախարարների կաբինետում:-Մինչ այժմ մենք հստակ պատասխան չենք ստացել»: ՈԿԿ-ի նավը, որը կանոնավոր կերպով իրականացնում Է միգրանտներին օգնություն ցուցաբերելու գործողություն, ավելի քան երկու շաբաթ առաջ Միջերկրական ծովի ջրերում փրկել Է անօրինական միգրանտների մեծ մասին: Օգոստոսի 15-ին Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպե Կոնտեն հայտարարել Է, որ Եվրամիության վեց երկրներ պատրաստ են ընդունել նավի վրա գտնվող միգրանտներին: Նա ճշտել Է, որ խոսքը վերաբերում Է Գերմանիային, Իսպանիային, Լյուքսեմբուրգին, Պորտուգալիային, Ռումինիային եւ Ֆրանսիային, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Власти Испании предложили судну Open Arms с мигрантами зайти в ближайший порт страны
Власти Испании предложили судну испанской неправительственной организации (НПО) Proactiva Open Arms с мигрантами на борту направиться в ближайший порт королевства. Об этом сообщили в понедельник в кабмине страны.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 августа, АРЦАХПРЕСС: Власти Испании предложили судну испанской неправительственной организации (НПО) Proactiva Open Arms с мигрантами на борту направиться в ближайший порт королевства. Об этом сообщили в понедельник в кабмине страны.
НПО заверила, что спустя 18 дней "Италия и Испания, кажется, смогли прийти к соглашению, определяя Мальорку (автономное сообщество Балеарские острова) в качестве порта для высадки". В свою очередь власти королевства "отрицают существование какого-либо соглашения с Италией", сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Учитывая чрезвычайную гуманитарную ситуацию на борту, порты Испании останутся доступными для Open Arms, - добавили в кабмине. - До сих пор мы не получили четкого и прямого ответа".
Судно НПО, которое регулярно проводит операции по оказанию помощи мигрантам, спасло большую часть нелегалов более двух недель назад в водах Средиземного моря. 15 августа премьер-министр Италии Джузеппе Конте заявил, что шесть стран Евросоюза готовы принять у себя мигрантов, находящихся на судне. По его словам, речь идет о Германии, Испании, Люксембурге, Португалии, Румынии и Франции.