Թրամփը չի բացառել 100-տոկոսանոց սակագնի սահմանումը ֆրանսիական գինիների ներմուծման դեպքում
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի բացառել, որ կսահմանի 100-տոկոսանոց սակագին ֆրանսիական գինիների ներմուծման դեպքում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այդ մասին Թրամփը հայտարարել է Հեմփթոնսում իր այցի ժամանակ, որտեղ անցկացնում էր դրամական միջոցների հավաքագրման արշավ օգոստոսի 9-ին:
Հուլիսի վերջում Թրամփը թվիթերյան գրառում էր կատարել, որ ԱՄՆ-ը պատրաստում է «շոշափելի պատասխան ակցիա» Ֆրանսիայի դեմ ամերիկյան տեխնոլոգիական ընկերություններին ուղղված վերջինիս թվային հարկի դիմաց, հաղորդում է News.am-ը:
Այս շաբաթ Ֆրանսիայի նախագահ էմանուել Մակրոնը հաստատել էր այսպես կոչված թվային ծառայությունների համար սահմանված հարկը 3-տոկոսի չափով, որը նախատեսված է առնվազն 750 միլիոն եվրո, իսկ Ֆրանսիայում 25 միլիոն եվրո շրջանառություն ունեցող համաշխարհային ընկերությունների համար: Այն կկիրառվի հետին ամսաթվով՝ սկսած 2019-ի տարեսկզբից, եւ կհամալրի Ֆրանսիայի բյուջեն տարեկան մինչեւ 400 միլիոն եվրոյով:
Թրամփը քննադատել էր ֆրանսիական նախագիծը: «Եթե որեւէ մեկը կարող է հարկեր սահմանել այդ ընկերությունների համար, ապա դա պետք է լինի միայն ԱՄՆ-ը»,-գրել էր Թրամփը:
Այս երկուշաբթի ԱՄՆ-ի առեւտրային ներկայացուցչի գրասենյակում նախատեսված են հանրային լսումներ ամերիկյան տեխնոլոգիական առաջնորդների հետ ֆրանսիական հարկի պոտենցիալ ազդեցության մասին, նշում է Bloomberg-ը: Կախված քննարկումների արդյունքներից՝ առեւտրային ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհայզերը կարող է խորհուրդ տալ Թրամփին սահմանել պատասխան սակագներ Ֆրանսիայի դեմ:

Трамп не исключил введения 100-процентного тариф на импорт французских вин
В конце июля Трамп написал в Twitter, что США планируют «существенную ответную акцию» против Франции за ее цифровой налог на американские технологические компании.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 августа, АРЦАХПРЕСС:  Президент США Дональд Трамп не исключил  введения 100-процентного тариф на импорт французских вин. Об этом Трамп заявил в ходе визита в Хэмптонс где проводил кампанию по сбору средств 9 августа, сообщает Bloomberg со ссылкой на источники.
На этой неделе президент Франции Эммануэль Макрон утвердил так называемый налог на цифровые услуги - 3-процентный сбор, который предназначается для глобальных компаний с оборотом на сумму не менее 750 миллионов евро  и 25 миллионов евро во Франции. Он будет применяться задним числом с начала 2019 года и принесет Франции до 400 миллионов евро в год.
Трамп раскритиковал французский план. «Если кто-то  и облагает  налогом эти компании,  то это должны быть США», - написал тогда Трамп.
В этот понедельник в офисе торгового представителя США запланированы публичные слушания с американскими техническими лидерами о потенциальном влиянии французского налога, отмечает Bloomberg. В зависимости от их исхода, торговый представитель Роберт Лайтхайзер может порекомендовать Трампу ввести против Франции ответные тарифы.