Այսօր փախստականների համաշխարհային օրն է
Ամեն տարի հունիսի 20-ին նշում են փախստականների համաշխարհային օրը, որը հաստատվել է 2000 թվականին ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի կողմից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հունիսիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Փախստականներն ու հարկադիր տեղահանվածները անձինք են, որոնք փախուստի են դիմել իրենց երկրներից՝ հիմնվելով ռասայական, կրոնական պատկանելիության, քաղաքացիության, քաղաքական հայացքների կամ կոնկրետ սոցիալական խմբի պատկանելիության պատճառով վախերի վրա: Շատերը փախստական են դառնում տարերային աղետների կամ տեխնոգեն աղետների պատճառով, փոխանցում է news.am-ը:
Աշխարհում փախստականների 80%-ը կանայք եւ երեխաներ են: Այսօր մենք գնահատում ենք միլիոնավոր կանանց եւ մայրերի կամքի ուժը, որոնք ձգտում են պահպանել իրենց ընտանիքները ծանր պայմաններում:
Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ փախստականները մարդիկ են, որոնք չեն կարող կամ չեն ցանկանում վերադառնալ իրենց երկիր, հայրենի հող՝ հետապնդումների զոհ դառնալու մտավախության պատճառով:
Այժմ աշխարհում կա 22,5 մլն փախստական եւ 25 մլն ներքին տեղահանվածներ: Նրանց քառորդ մասը Սիրիայից եւ Իրաքից են: Սիրիայի հակամարտությունը 11 մլն մարդու ստիպել է լքել իրենց տները:

Всемирный день беженцев
Каждый год 20 июня мировое сообщество отмечает Всемирный день беженцев, утвержденный Генеральной Ассамблеей ООН в 2000 году.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 июня, АРЦАХПРЕСС: Беженцы и вынужденные переселенцы определяются как лица, бежавшие из своих стран по причине обоснованной боязни преследований из-за расовой, религиозной принадлежности, гражданства, политических взглядов или принадлежности к конкретной социальной группе, которые не могут или не хотят возвращаться. Многие люди становятся беженцами из-за стихийных бедствий или техногенных катастроф.
80% всех беженцев в мире — это женщины и дети. В этот день мы отдаем должное силе воли миллионов матерей и жен, которые стремятся сохранить свои семьи в самых тяжелых условиях.
Согласно международному праву, беженцы — люди, которые не могут или не желают вернуться в свои страны, на родные земли в силу вполне обоснованных опасений стать жертвой преследования.
В настоящее время на планете зарегистрировано около 22,5 миллионов беженцев и 25 миллионов внутренне перемещенных лиц. Четверть беженцев в мире являются выходцами из Сирии и Ирака. Конфликт в Сирии вынудил 11 миллионов человек покинуть свои дома.