ԱՄՆ-ի եւ ՉԺՀ-ի պատվիրակությունները առեւտրական բանակցությունների հերթական փուլը կսկսեն հունիսի 19-ին. Թրամփ
ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի ներկայացուցիչները առեւտրական բանակցությունների հերթական փուլը կսկսեն հունիսի 19-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հունիսիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտնել Է ամերիկյան վարչակազմի ղեկավար Դոնալդ Թրամփը հունիսի 18-ին լրագրողների հետ կայացած զրույցի ժամանակ: «Հունիսի 19-ից մեր թիմերն սկսում են բանակցություններն առեւտրական գործարքի շուրջ: Տեսնենք՝ ինչ տեղի կունենա: Չինաստանը ցանկանում Է գործարք կնքել, մենք ցանկանում ենք գործարք կնքել, բայց գործարքը պետք Է լավը լինի բոլոր կողմերի համար»,- նշել Է պետության ղեկավարը:
Նա նաեւ հայտնել Է, որ երեքշաբթի ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինի հետ կայացած հեռախոսազրույցը տեւական Էր: «Ես շատ լավ հարաբերություններ ունեմ նախագահ Սիի հետ: Կարծում եմ՝ մենք առեւտրական գործարք կնքելու շանս ունենք»,- նշել Է Վաշինգտոնի վարչակազմի ղեկավարը:
Խոսելով G20-ի գագաթնաժողովի հարթակներում Չինաստանի նախագահի հետ պլանավորված հանդիպման մասին, որը կկայանա Օսակայում հունիսի վերջին, նա ասել Է, թե բանակցությունները «կարող են շատ լավ ընթանալ», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп заявил, что делегации США и КНР начнут очередной раунд торговых переговоров 19 июня
Представители США и Китая начнут очередной раунд переговоров по урегулированию конфликтов в торговой сфере в среду, 19 июня.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 июня, АРЦАХПРЕСС:  Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил во вторник глава американской администрации Дональд Трамп в беседе с журналистами на Южной лужайке Белого дома перед вылетом в штат Флорида. Трансляцию выступления вели американские новостные телекомпании.
"С завтрашнего дня [19 июня] наши команды начинают переговоры по [торговой] сделке. Посмотрим, что произойдет. Китай хочет заключить сделку, мы хотим заключить сделку, но сделка должна быть хорошей для всех [сторон]", - отметил глава государства.
Он также рассказал, что прошедший во вторник телефонный разговор с председателем КНР Си Цзиньпином был продолжительным. "У меня очень хорошие отношения с председателем Си [Цзиньпином]. Я думаю, у нас есть шанс [заключить торговую сделку]", - отметил глава вашингтонской администрации.
Трамп в очередной раз утверждал, что Пекину "не нравятся [введенные США таможенные] пошлины в связи с тем, что многие компании покидают Китай, чтобы избежать пошлин". Говоря о запланированной встрече с председателем КНР на полях саммита G20, который состоится в Осаке в конце июня, он отметил, что переговоры "могут пройти очень хорошо".