Ֆրանսիայի դատական որոշումները Արցախի ճանաչման նոր ակտիվ փուլ են նախանշում. Շահան Գանտահարյանի հոդվածը
Ֆրանսիա-Արցախ քաղաքային խորհուրդների գործակցության համաձայնագրերն անվավեր հայտարարող ֆրանսիական դատարանի որոշումը միանշանակ մեկնաբանություններով արձագանքելը քաղաքականորեն կարող է ճիշտ ընկալման համարժեք չլինել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախ, իհարկե, սկզբունքով ֆրանսիական արդարադատությունը անջատ է քաղաքական տիրույթից և, հետևաբար անկախ է նաեւ՝ գործադիր իշխանությունից։ Հետևաբար` շեշտել, որ պաշտոնական Փարիզը քաղաքական ազդակ է ուղարկում Բաքվին տնտեսական հարաբերություններին նոր թափ տալու օրակարգով, այնքան էլ բացարձակ ընկալում կարող է չունենալ։
Նման մեկնաբանության հիմք կարող է ծառայած լինել նախագահ Մակրոնի կողմից Ապրիլի 24-ը պաշտոնական օրացույցում ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր հռչակման որոշման ընթացքում կամ գրեթե համաժամանակ՝ Բաքվի հետ նոր զինատեսակների վաճառքի գործարքների հայտարարությունը։
Պարզ է, որ հակառակորդի,ավելի ճիշտ, հակառակորդների կողմից քաղաքական աշխատանք է իրականացվում, բողոքարկելու եւ պահանջելու նման համաձայնագրերի չեղարկումը։ Բաքվի կողմից Փարիզին հղված բողոքագրերը սկսել էին արդեն ազդել ֆրանսիական քաղաքների քաղաքային խուրհուրդների վրա. նրանք քույր քաղաքների հռչակման փոխարեն այլ եզրաբանություն էին որոնում բնութագրելու համար երկու քաղաքների միջեւ համագործակցության հուշագրեր ստորագրելու ակտերը։
Հստակ է, որ Բաքուն այս պայքարում առանձին չէ։ Անկարան իբրեւ փորձառու գլխավոր եւ ավագ գործընկեր եվրոպական դաշտում օգնում է իր եղբորը՝ իրավական հողի վրա բարձրացնելու համար բողոքները, եւ դրանց առընթեր քաղաքական շանտաժային վարքագծի որդեգրման հուշումներ կատարելով կառավարում՝ Բաքվի անունից կիրառվող խաղը։ Անկարան շանտաժային քաղաքականության հսկա փորձ ունի, որից պետք է օգտվի կրտսեր գործընկերը։
Այս շրջածիրում պետք է ընկալել նաեւ Անկարայի հեգնանքը ուղղված Փարիզին՝ Անկարա-Բաքու քույր քաղաքների հռչակման առաջադրանքի բարձրաձայնմամբ հատկանշվող։
Ճիշտ է, որ Բաքուն առավել է արձանագրում այս ուղղությամբ։ Ֆրանսիական քաղաքների հետագա նախաձեռնությունները առնվազն կդանդաղեն, եթե ոչ՝ կսառեցվեն կամ կառկախվեն։ Մինչ, եւրոպական այլ քաղաքների վրա չի բացառվում, որ որոշակի ազդեցություն ունենա ֆրանսիական նախադեպը։
Միայն ֆրանսիական քաղաքները չեն, որ քույր քաղաքների ձեւաչափով որոշումներ են կայացրել եւ դրանց ուղղությամբ նաեւ քայլեր ձեռնարկել։ ԱՄՆ-ում ծայր է առել նահանգային մակարդակի վրա Արցախի Հանրապետության ճանաչման գործընթաց. նույնը՝ Ավստրալիայում։
Հիմա, եթե բողոքարկումների իրավական հիմքը Ֆրանսիայի պարագային այն է, որ տվյալ երկրի կողմից ճանաչում չստացած պետության քաղաքների հետ ինչպե՞ս կարող է  համաձայնագրեր ստորագրել, ապա այստեղ եւս տրամաբանությունը միեւնույնն է։ Ո՛չ ԱՄՆ-ը, ո՛չ էլ Ավստրալիան պաշտոնապես չեն ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը, սակայն դա արգելք չի եղել, որ երկու երկրների նահանգները ճանաչեն Արցախը։
Այս առումով, ուրեմն Ֆրանսիայի դատական համակարգի կայացրած որոշումները իրավականորեն կարող են դյուրաբեկ լինել,  եթե վաղը դրանք բեկանելու համար վերատեսության դիմումներ հղվեն համապատասխան ատյաններին։ Բայց սա արդեն իրավական ընթացակարգի այլ խնդիր է։
Քաղաքական դիտարկումն այս բոլորի մեջ ինքն իրեն զգալի է դարձնում։ Թվում է, որ նահանգային եւ քաղաքային մակարդակների վրա ճանաչման արշավն ու Ստեփանակերտի հետ համագործակցությունը, որ որոշակի ճանապարհ է անցել արդեն, հիմա արժանանում են իրավաքաղաքական հակազդեցությունների։ Սա ինքնին ցուցանիշ է, որ Բաքվի ժխտողականությունը Անկարայի հովանավորչությամբ պիտի շարունակի հակազդել։
Իսկ այս գործընթացներն ավելի համընդհանուր հայացքով նախանշում են, որ արցախյան հիմնահարցը վերածվել է ճանաչում-ժխտման առանցքային թեմայի, ինչը որ համահայկական աշխատանքների եւ պետություն-սփյուռքի կազմակերպություններ համագործակցության նոր ռազմավարության մշակման հրամայական են ընդգծում։ Սա ենթադրում է նաեւ, որ Արցախի ճանաչումը միջազգային հարթության վրա նոր ակտիվ փուլ է թեւակոխում:

Судебные решения Франции предвещают новый активный этап признания Арцаха: статья Шаана Гантааряна
Ответ на решение французского суда, объявившего недействительным соглашения о сотрудничестве между городскими советами Франции и Арцаха, с однозначными комментариями не может быть адекватным политическому восприятию.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 июня, АРЦАХПРЕСС:  Во-первых, конечно, принципиально французское правосудие отделено от политической сферы и, следовательно, оно не зависит и от исполнительной власти. Следовательно, подчеркивать, что официальный Париж посылает Баку политический импульс с повесткой придания нового импульса экономическим отношениям, не может иметь столь абсолютного восприятия.
Основанием для такого комментария может послужить заявление президента Макрона о сделках с Баку по продаже новых видов оружия в официальном календаре 24 апреля или почти одновременно.
Ясно, что противник, точнее, противники, проводят политическую работу, опротестовывая и требуя отмены подобных соглашений. Протесты, направленные Баку в Париж, начали уже влиять на городские советы французских городов. Вместо провозглашения городов-побратимов они ищут другую терминологию для описания актов о подписании меморандумов о сотрудничестве между двумя городами. Ясно, что Баку в этой борьбе не одинок. Анкара как опытный главный и старший партнер на европейском поле помогает своему брату поднимать жалобы на правовую почву.  Делая подсказки по поведению политического шантажа, управляет игрой, применяемой от имени Баку. У Анкары есть огромный опыт политического шантажа, которым должен воспользоваться и младший партнер.
Именно в этом контексте следует воспринимать иронию Анкары в адрес Парижа, подчеркнутую озвучиванием задачи провозглашения городов-побратимов Анкара-Баку.
Баку все больше констатирует это. Дальнейшие инициативы французских городов, как минимум, замедлятся, будут заморожены или приостановлены. Пока не исключено, что французский прецедент окажет определенное влияние и на другие европейские города.
Не только французские города приняли решения в формате городов-побратимов и предприняли шаги в этом направлении. В США начался процесс признания Республики Арцах на уровне штатов, то же самое в Австралии.
Теперь, если в случае Франции правовой основой для обжалований является то, как можно подписывать соглашения с городами государства, не получившего признания со стороны данной страны, то и здесь логика такая же. Ни США, ни Австралия официально не признали Республику Арцах, однако это не было препятствием для того, чтобы Штаты двух стран признали Арцах.
В этом плане, решения, принятые судебной системой Франции, могут стать юридически слабыми, если в будущем для их отмены будут направлены заявления о пересмотре в соответствующие инстанции. Но это уже другая проблема правовой процедуры. Политическое наблюдение во всем этом делает себя ощутимым. Кажется, что кампания по признанию Арцаха на уровне штатов и городов и сотрудничество со Степанакертом, прошедшее определенный путь, сейчас удостаиваются политико-правовых противодействий. Это само по себе показатель того, что под покровительством Анкары продолжается отрицание Баку.
А эти процессы всеобщим взглядом указывают на то, что Арцахский вопрос превратился в ключевую тему признания-отрицания, что подчеркивает необходимость разработки новой стратегии сотрудничества организаций государство-диаспора и общеармянских работ. Это также предполагает, что на международной арене признание Арцаха вступает в новую активную фазу.