Արցախը պատրաստ է ConiFA-ի Եվրոպայի առաջնության անցկացմանը. նախարար
ConiFA-ի (Անկախ ֆուտբոլային ասոցիացիաների կոնֆեդերացիա) Եվրոպայի առաջնությանը մասնակից Արցախի ֆուտբոլի հավաքականից մենք ունենք մեծ ակնկալիքներ:
Արցախը  պատրաստ  է  ConiFA-ի   Եվրոպայի առաջնության  անցկացմանը.  նախարար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս  մասին  «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում  ասել է ԱՀ  կրթության, գիտության  և սպորտի  նախարար  Նարինե  Աղաբալյանը:
Ըստ  նրա՝  շատ  կարևոր  է նաև  թիմի  անդամներին   խաղերից  առաջ  ոգևորելը:
«Վստահ եմ, որ  այսօր՝  մայիսի  29-ին,   ԱՀ  նախագահի    հետ  հանդիպումն  ավելի  է  քաջալերելու  Արցախի  ֆուտբոլի հավաքականի անդամներին՝  արժանապատվությամբ  հանդես  գալու  առաջնությանը»,-  նշել  է  նախարարը:
Խոսելով   առաջնության  նախապատրաստական  աշխատանքների  մասին՝ Ն.  Աղաբալյանն  ասել է, որ դրանք գրեթե ավարտված  են,  և    վաղվանից իրենք  սպասում  են  ConiFA-ի   ներկայացուցիչներին   և  հյուրերին Արցախում ընդունելու:  Առաջնությանը  հանդես  է  գալու  8  թիմ. դա  համապատասխանում  է  ConiFA-ի  ձևաչափերին:  Թիմերը  մրցելու  են   4  մարզադաշտերում՝  Ստեփանակերտի, Ասկերանի, Մարտունու  և  Մարտակերտի: Ըստ  ժամանակացույցի վերջնական  խաղացանկը  պատրաստ  կլինի  այսօր   երեկոյան: Արցախի  թիմը    հանդես  է   գալու  բոլոր  4  մարզադաշտերում: Հունիսի  1-ին՝   ժամը  20:00-ին,  Ստեփանակերտի  Ստեփան  Շահումյանի  անվան  մարզադաշտում   տեղի  կունենա   ConiFA-ի    առաջնության   բացման  հանդիսավոր      արարողությունը:
«Առաջնության  մուտքն  ազատ  է: Մենք  ամեն  ինչ  արել ենք, որ  յուրաքանչյուր  ոք  հնարավորություն  ունենա    ներկա  գտնվել  այդ  միջոցառմանը: Վստահ եմ, որ   ոչ  միայն  ֆուտբոլասերների, այլև    բոլորի  համար    կկարողանանք  ապահովել տոնական  տրամադրություն: Այս  առաջնությունը  մեծապես   խթանելու  է  և´  ֆուտբոլի զարգացմանը,  և´  Արցախի  ճանաչմանը,  և´  թե մեր  հայրենիքի  հզորացմանը: Քանի  որ   այս  առաջնությունը   նախադեպ  է   մեզ  համար, մենք    հնարավորինս  պատրաստվել  ենք  բարձր  մակարդակով: Այն  նաև  մեզ  համար  յուրօրինակ   փորձառություն  է լինելու՝ հետագայում  նմանատիպ միջոցառումներ   կազմակերպելու համար»,- ավելացրել  է  մեր  զրուցակիցը:
Անդրադառնալով  առաջնության   ֆինանսավորման  հարցին՝  Ն.  Աղաբալյանը  նշել է, որ   դրանք  իրականացվում  են պետական  բյուջեի և  հովանավորների  աջակցությամբ: Հովանավորների  շարքում  մասնավորապես   նախարարն  առանձնացրել  է    ամերիկահայ  բարերար  Ալբերտ   Բոյաջյանին, ով     1  մլն  դոլլար  է  տրամադրել  Արցախի   4   մարզադաշտերի  վերանորոգմանը:
Նախարարը  նշել  է   նաև,  որ իրենք  շարունակաբար   ստանում   են    օգնություն:
Այն  հարցին, թե   Ադրբեջանն  ինչպես  է  վերաբերում  Արցախում   ConiFA-ի     առաջնության  անցկացմանը՝   Ն.  Աղաբալյանը  մասնավարապես  պատասխանել է.«Ես   կողմնակից  եմ, որ  մենք  մեր  որևէ   նախաձեռնություն   չկապենք  Ադրբեջանի  արձագանքների  հետ: Այս  տարիների  ընթացքում  մենք  երբևէ  կանգ   չենք  առել,   և  չենք    մտածել Ադրբեջանի    արձագանքների մասին:   Մենք   ամեն  ինչ անում ենք  խաղաղությունն  ավելի  կայուն  դարձնելու  համար, զարգացնում ենք մշակույթը, սպորտը  և հանդես  ենք  գալիս   խաղարար   նախաձեռնություններով: Եթե  անգամ  կա  իրենց  կողմից  բացասական  արձագանքներ,  դա  միայն  խոսում  է  իրենց    անհանդուրժողականության մասին»:

Арцах готов к чемпионату Европы ConiFA. Министр
У нас большие ожидания от футбольной команды Арцаха, участвующей в чемпионате Европы в ConiFA (Конфедерация независимых футбольных ассоциаций).
СТЕПАНАКЕРТ, 29 мая, АРЦАХПРЕСС: Об этом корреспонденту "Арцахпресс" сообщила министр образования, науки и спорта Арцахской Республики Нарине Агабалян.
По ее словам, также очень важно поощрять членов команды перед играми.
«Я убеждена, что встреча с президентом Арцаха 29 мая еще больше подтолкнет членов арцахской футбольной команды к достойному участию в чемпионате», - сказал министр.
Говоря о подготовке к чемпионату, Н. Агабалян отметила, что они уже ждут представителей и гостей ConiFA в Арцахе.
В рамках чемпионата ConiFA.8 команд будут соревноваться 8 команд Команды будут соревноваться на четырех стадионах: Степанакерт, Аскеран, Мартуни и Мартакерт
Согласно графику, окончательный  список будет опубликован завтра вечером. Арцахская команда добьется успеха на всех четырех стадионах. 1 июня в 20:00 на стадионе им. Степана Шаумяна в Степанакерте состоится церемония открытия чемпионата ConiFA.
«Вход на чемпионат бесплатный. Мы сделали все возможное, чтобы кайдый имел возможность присутствовать на этом мероприятии. Уверен, что праздничное настроение ждет не только любителей футбола.
Этот чемпионат будет в значительной степени способствовать развитию футбола, признанию Арцаха как Незавивимого государства и расширению возможностей нашей страны.
Поскольку этот чемпионат является прецедентом для нас, мы готовы встретить его на высоком уровне. Для нас это ценный опыт организации подобных мероприятий в будущем », - сказал наш собеседник.
Касаясь финансирования чемпионата, Агабалян отметила, что они реализуются при поддержке государственного бюджета и спонсоров.
Среди спонсоров министр особо выделил армяно-американского благотворителя Альберта Бояджяна, который выделил 1 миллион долларов на реконструкцию четырех стадионов в Арцахе.
Министр также отметила, что они постоянно получают помощь.
В ответ на вопрос, как Азербайджан относится к чемпионату ConiFA в Арцахе, Агабалян ответила: «Я не сторонница того, чтобы мы связывали проведенные нами  мероприятия с откликами со стороны Азербайджана.
Мы никогда не останавливались и не думали о реакции Азербайджана. Мы делаем все возможное, чтобы сделать мир более устойчивым, развивать культуру, заниматься спортом и выступать с мирными  инициативами.