Արցախը պատրաստ է ConiFA-ի Եվրոպայի առաջնության անցկացմանը. նախարար
ConiFA-ի (Անկախ ֆուտբոլային ասոցիացիաների կոնֆեդերացիա) Եվրոպայի առաջնությանը մասնակից Արցախի ֆուտբոլի հավաքականից մենք ունենք մեծ ակնկալիքներ:
Արցախը  պատրաստ  է  ConiFA-ի   Եվրոպայի առաջնության  անցկացմանը.  նախարար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս  մասին  «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում  ասել է ԱՀ  կրթության, գիտության  և սպորտի  նախարար  Նարինե  Աղաբալյանը:
Ըստ  նրա՝  շատ  կարևոր  է նաև  թիմի  անդամներին   խաղերից  առաջ  ոգևորելը:
«Վստահ եմ, որ  այսօր՝  մայիսի  29-ին,   ԱՀ  նախագահի    հետ  հանդիպումն  ավելի  է  քաջալերելու  Արցախի  ֆուտբոլի հավաքականի անդամներին՝  արժանապատվությամբ  հանդես  գալու  առաջնությանը»,-  նշել  է  նախարարը:
Խոսելով   առաջնության  նախապատրաստական  աշխատանքների  մասին՝ Ն.  Աղաբալյանն  ասել է, որ դրանք գրեթե ավարտված  են,  և    վաղվանից իրենք  սպասում  են  ConiFA-ի   ներկայացուցիչներին   և  հյուրերին Արցախում ընդունելու:  Առաջնությանը  հանդես  է  գալու  8  թիմ. դա  համապատասխանում  է  ConiFA-ի  ձևաչափերին:  Թիմերը  մրցելու  են   4  մարզադաշտերում՝  Ստեփանակերտի, Ասկերանի, Մարտունու  և  Մարտակերտի: Ըստ  ժամանակացույցի վերջնական  խաղացանկը  պատրաստ  կլինի  այսօր   երեկոյան: Արցախի  թիմը    հանդես  է   գալու  բոլոր  4  մարզադաշտերում: Հունիսի  1-ին՝   ժամը  20:00-ին,  Ստեփանակերտի  Ստեփան  Շահումյանի  անվան  մարզադաշտում   տեղի  կունենա   ConiFA-ի    առաջնության   բացման  հանդիսավոր      արարողությունը:
«Առաջնության  մուտքն  ազատ  է: Մենք  ամեն  ինչ  արել ենք, որ  յուրաքանչյուր  ոք  հնարավորություն  ունենա    ներկա  գտնվել  այդ  միջոցառմանը: Վստահ եմ, որ   ոչ  միայն  ֆուտբոլասերների, այլև    բոլորի  համար    կկարողանանք  ապահովել տոնական  տրամադրություն: Այս  առաջնությունը  մեծապես   խթանելու  է  և´  ֆուտբոլի զարգացմանը,  և´  Արցախի  ճանաչմանը,  և´  թե մեր  հայրենիքի  հզորացմանը: Քանի  որ   այս  առաջնությունը   նախադեպ  է   մեզ  համար, մենք    հնարավորինս  պատրաստվել  ենք  բարձր  մակարդակով: Այն  նաև  մեզ  համար  յուրօրինակ   փորձառություն  է լինելու՝ հետագայում  նմանատիպ միջոցառումներ   կազմակերպելու համար»,- ավելացրել  է  մեր  զրուցակիցը:
Անդրադառնալով  առաջնության   ֆինանսավորման  հարցին՝  Ն.  Աղաբալյանը  նշել է, որ   դրանք  իրականացվում  են պետական  բյուջեի և  հովանավորների  աջակցությամբ: Հովանավորների  շարքում  մասնավորապես   նախարարն  առանձնացրել  է    ամերիկահայ  բարերար  Ալբերտ   Բոյաջյանին, ով     1  մլն  դոլլար  է  տրամադրել  Արցախի   4   մարզադաշտերի  վերանորոգմանը:
Նախարարը  նշել  է   նաև,  որ իրենք  շարունակաբար   ստանում   են    օգնություն:
Այն  հարցին, թե   Ադրբեջանն  ինչպես  է  վերաբերում  Արցախում   ConiFA-ի     առաջնության  անցկացմանը՝   Ն.  Աղաբալյանը  մասնավարապես  պատասխանել է.«Ես   կողմնակից  եմ, որ  մենք  մեր  որևէ   նախաձեռնություն   չկապենք  Ադրբեջանի  արձագանքների  հետ: Այս  տարիների  ընթացքում  մենք  երբևէ  կանգ   չենք  առել,   և  չենք    մտածել Ադրբեջանի    արձագանքների մասին:   Մենք   ամեն  ինչ անում ենք  խաղաղությունն  ավելի  կայուն  դարձնելու  համար, զարգացնում ենք մշակույթը, սպորտը  և հանդես  ենք  գալիս   խաղարար   նախաձեռնություններով: Եթե  անգամ  կա  իրենց  կողմից  բացասական  արձագանքներ,  դա  միայն  խոսում  է  իրենց    անհանդուրժողականության մասին»:

We have great expectations from the Artsakh football team, a participant of the 2019 CONIFA European Football Cup.
Artsakh ready for ConiFA European Championship. Narine Aghabalyan
STEPANAKERT, MAY 29,  ARTSAKHPRESS: Minister of Education, Science and Sport of the Republic of Artsakh Narine Aghabalyan told "Artsakhpress”.
Mrs. Aghabalyan noted that it is also very important to encourage team members before the games.
"I am convinced that today’s meeting with the president of Artsakh will encourage members of the Artsakh football team to participate in the championship with dignity," the minister said.
Speaking about preparatory works, N. Aghabalyan said that they have almost finished with the works. 8 teams will compete in the championship; it corresponds to ConiFA formats. Teams will compete in four stadiums: Stepanakert, Askeran, Martuni and Martakert.
The Artsakh team will compete in all four stadiums. The opening ceremony of the ConiFA Championship will take place at Stepan Shahumyan Republican Stadium of Stepanakert on June 1, at 20:00. The entrance is free.
I am sure that we will be able to provide a festive mood for everybody.
The championship will greatly promote the development of football, the recognition of Artsakh and our country's empowerment. As this championship is a precedent for us, we have prepared at the highest level as far as possible. It will also be a unique experience for us to organize similar events in the future, "said the minister.
Touching upon the financial means of the championship, Aghabalyan noted that they are being implemented with the support of the state budget and sponsors . Among the sponsors, Mrs. Aghabalyan particularly highlighted the Armenian-American benefactor Albert Boyajyan, who has provided $ 1 million for the reconstruction of four stadiums in Artsakh.
The minister also noted that they are continuously receiving aid.
In response to the question how Azerbaijan reacts to holding ConiFA Championship in Artsakh, Aghabalyan replied: "I am supporter of not linking our initiatives with Azerbaijan's reaction. During these years, we have never stopped, and we have not thought about Azerbaijan's reaction.
We do our best to make peace more sustainable,develop culture, sports and very often perform peace initiatives. Even if there are any negative reactions from Azerbaijan, it only speaks about their intolerance. "