Իտալիայի «Լիգա» կառավարող կուսակցությունը հաղթանակ Է տարել Եվրախորհրդարանի ընտրություններում
Իտալիայի կառավարող կոալիցիայի մեջ մտնող «Լիգա» կուսակցությունը հաղթել Է Եվրախորհրդարանի (ԵԽ) ընտրություններում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 մայիսի,ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գրեթե բոլոր քվեաթերթիկների հաշվարկի արդյունքներով՝ «Լիգան» հավաքել Է քվեների 34,3 տոկոսը: Այս տվյալները մայիսի 27-ին նշված են ներքին գործերի նախարարության կայքում, որը կատարում Է ընտրական հանձանաժողովի գործառույթները:
Այսպիսով փոխվարչապետ եւ ՆԳ նախարարության ղեկավար Մատեո Սալվինիի կուսակցությունը երկրում առաջինն Է դարձել ժողովրդականության ցուցանիշով եւ զգալիորեն ամրապանդել Է իր դիրքերը Եվրոպայի օրենսդիր մարմնում: ԵԽ-ի անցյալ գումարմանը «Լիգան» ուներ հինգ տեղ, ներկայիս գումարմանը կուսակցությանը պետք Է անցնի գրեթե վեց անգամ ավելի տեղ: Ընդամենն Իտալիան առաջին փուլում կներկայացնի 73 եվրապատգամավոր, իսկ Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու գործընթացի ավարտից հետո հանրապետությանը բաժին կհասնի եւս երեք տեղ: «Լիգայի» առաջնորդը՝ փոխվարչապետ եւ ՆԳ նախարարության ղեկավար Մատեո Սալվինին, որը հայտնի Է իր քննադատական վերաբերմունքով Եվրամիության ղեկավար մարմինների ներկայիս կառուցվածքի նկատմամբ, արդեն հայտարարել Է ապագա ԵԽ-ում Մարին Լը Պենի ֆրանսիական «Ազգային միավորման», Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի, ինչպես նաեւ Նայջել Ֆարաջի հետ սերտորեն համագործակցելու մտադրության մասին, որի Brexit կուսակցությունն ընտրությունների առաջատարն Է Մեծ Բրիտանիայում: Երկրորդ տեղում Է ընդդիմադիր Դեմոկրատական կուսակցությունը, որը 22,7 տոկոսով առաջ Է անցել երկրորդ կառավարող կուսակցությունից՝ «5 աստղերի «Շարժումից», որի արդյունքը հազիվ Է հասել 17 տոկոսի: Բացի դրանից, ապագա Եվրախորհրդարան Է անցել նախկին վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնիի «Հառա՜ջ, Իտալիա» կուսակցությունը, որը հավաքել Է 8,7 տոկոս, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Итальянская правящая партия "Лига" одержала победу на выборах в Европарламент
СТЕПАНАКЕРТ, 27 мая, АРЦАХПРЕССПо результатам подсчета почти 100% бюллетеней, "Лига" набрала 34,3% голосов. Такие данные указаны в понедельник на сайтеМВД, исполняющего функции избиркома.
Таким образом партия вице-премьера и главы МВД Маттео Сальвини стала первой по полярности в стране и значительно укрепила свои позиции в европейском законодательном органе. В прошлом созыве ЕП у "Лиги" было пять мест, в нынешнем партии должны отойти почти в шесть раз больше. Всего Италию на первом этапе будут представлять 73 евродепутата, а после завершения процесса выхода Великобритании из ЕС республике достанутся еще три места.
Лидер "Лиги" - вице-премьер и глава МВД Маттео Сальвини, известный своим критическим отношением к нынешнему устройству руководящих органов ЕС, уже заявил о намерении тесно сотрудничать в будущем ЕП с французским "Национальным объединением" Марин Ле Пен, премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном, а также Найджелом Фаражем, чья партия Вrexit - лидер выборов в Великобритании,сообщает Тасс.
На втором месте оказалась оппозиционная Демократическая партия (ДП), которая с 22,7% обошла вторую правящую партию - "Движение "5 звезд", чей результат едва достиг 17%.
Кроме того, в будущий ЕП прошла партия бывшего премьер-министра Сильвио Берлускони "Вперед, Италия!", набравшая 8,7%.