Ֆրանսիայում Լը Պենի «Ազգային միավորումը» եւ «Հառա՜ջ, հանրապետությունը» առաջատարներն են եվրաընտրություններում
Ֆրանսիայում Եվրախորհրդարանի ընտրություններն անցել են երկրի երկու առաջատար քաղաքական ուժերի՝ Մարին Լը Պենի ընդդիմադիր «Ազգային միավորման» եւ «Հառա՜ջ, հանրապետություն» կառավարող կուսակցության մրցակցության նշանաբանով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 մայիսի,ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դրա հետ մեկտեղ այդ քվերարկության գլխավոր անակնկալը դարձել Է «կանաչների» կուսակցության երրորդ տեղը եւ ընտրողների մեծ ուշադրությունը բնապահպանության խնդրիների նկատմամբ:
Նախնական տվյալների համաձայն՝ որոնք հրապարակել Է Elabe սոցիոլոգիական ծառայությունը, 52 տոկոս մասնակցության պայմաններում առաջատարն «Ազգային միավորումն» Է՝ 23,6 տոկոս ձայներով, երկրորդ տեղում Է «Հառա՜ջ, հանրապետությունը»՝ 22,4 տոկոսով: Երրորդ տեղն զբաղեցրել Է ձախ արմատական «Եվրոպա-Էկոլոգիա-«Կանաչներ» (EELV) կուսակցությունը՝ 12,9 տոկոսով: Չորրորդ տեղը «Հանրապետականներինն» Է՝ 8,4 տոկոս: «Ազգային միավորում» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լը Պենը, որը կոչ Է արել արձակել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը (խորհրդարանի ստորին պալատը), դա համարել Է նվազագույն բանը, որը կարող Է անել նախագահը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

"Нацобъединение" Ле Пен и "Республика на марше" доминируют на евровыборах во Франции
Выборы в Европарламент во Франции прошли под знаком соперничества двух ведущих политических сил страны: оппозиционного "Национального объединения" Марин Ле Пен и правящей партии "Республика на марше".
СТЕПАНАКЕРТ, 27 мая, АРЦАХПРЕСС:Вместе с тем, главным сюрпризом этого голосования стало третье место партии "зеленых" и большой интерес избирателей к проблемам экологии.
Согласно предварительным данным, которые опубликовала социологическая служба Elabe, при явке в 52% лидировала партия "Национальное объединение" с 23,6%, на втором месте - "Республика на марше" с 22,4%,сообщает  Тасс.
Третье место заняла леворадикальная "Европа-Экология-"Зеленые" (EELV) с 12,9%. Четвертое место у "Республиканцев" - 8,4%, пятое.
лидер партии "Национальное объединение" Марин Ле Пен, которая призвала распустить Национальное собрание (нижнюю палату парламента) Франции, назвав это наименьшим, что может сделать президент.