Ցիպրասը հայտարարել է Հունաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների մասին
Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը կիրակի հայտարարել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման մասին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 մայիսի,ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին կառավարության ղեկավարը տեղեկացրել է այն բանից հետո, երբ նրա գլխավորած կառավարող Արմատական ձախ ուժերի կոալիցիա (ՍԻՐԻԶԱ) կուսակցությունը մոտ 9 տոկոսով պոպուլյարությամբ զիջել է գլխավոր ընդդիմադիր «Նոր դեմոկրատիա» կուսակցությանը կիրակի կայացած Եվրախորհրդարանի ընտրություններում։ Միաժամանակ, կիրակի օրը անցկացվել է քաղաքապետերի, նահանգապետերի եւ տեղական ինքնակառավարման ու շրջանային խորհուրդների ընտրությունների առաջին փուլը։ Դրանց երկրորդ փուլը տեղի կունենա հունիսի 2-ին, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ընտրությունների երկրորդ փուլից անմիջապես հետո ես կխնդրեմ Հունաստանի նախագահին անհապաղ հայտարարել համազգային ընտրություններ»,- ասել է Ցիպրասը։ Ավելի վաղ վարչապետը քանիս ասել էր, որ կառավարությունը մինչեւ վերջ կաշխատի իր քառամյա մանդատը, եւ խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան այս տարվա հոկտեմբերին։
Հունաստանի Ներքին գործերի նախարարության տվյալներով, որը հաշվել է երկրում ընտրաթերթիկների 28,06 տոկոսը, «Նոր դեմոկրատիան» ներկա պահին 33,25 տոկոս ձայն է հավաքում եւ Եվրախորհրդարանում կստանա 7 տեղ, կառավարող ՍԻՐԻԶԱ-ն՝ 23,92 տոկոս (6 տեղ)։

Ципрас объявил о проведении в Греции досрочных парламентских выборов
Премьер-министр Греции Алексис Ципрас объявил в воскресенье о проведении в стране досрочных парламентских выборов
СТЕПАНАКЕРТ, 27 мая, АРЦАХПРЕССОб этом глава правительства сообщил после того, как возглавляемая им правящая партия Коалиция радикальных левых сил (СИРИЗА) уступила примерно на 9% по популярности главной оппозиционной партии «Новая демократия» на состоявшихся в воскресенье выборах в Европейский парламент. Одновременно в воскресенье проводится и первый тур выборов мэров городов, губернаторов регионов и членов муниципальных и региональных советов. Второй их тур состоится 2 июня.
«Сразу же после второго тура выборов в местные органы я попрошу президента Греции немедленно объявить общенациональные выборы», - сказал Ципрас. Ранее премьер неоднократно заявлял, что правительство отработает до конца своего четырехлетнего мандата, и парламентские выборы состоятся в октябре этого года.