Եվրախորհրդարանում կանխատեսել են տեղերի բաշխումն ըստ ընտրությունների արդյունքների
Երկու խմբակցությունների եվրաթերահավատները եւ նացիոնալիստները Եվրախորհրդարանի նոր կազմում կարող են ակնկալել 113 աթոռ, ինչն ավելին է, քան նախորդ կազմում, վկայում է ԵԽ հրապարակած ճշտված գնահատականը աթոռների բաշխման մասին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ավելի վաղ «Եվրոպական ազգերի եւ ազատությունների» խմբակցությունը եւ «Ազատության եւ ուղիղ դեմոկրատիայի Եվրոպա» խումբը համապատասխանաբար 37 եւ 41 պատգամավորի հույս ունեին (ընդամենը 78), հայտնում է News.am-ը։
ԵԽ գնահատականով՝  «(Իտալիայի վարչապետ Մաթեո)  Սալվինիի դաշինքը», որը միավորում է եվրաթերահավատներին Ֆրանսիայից, Ավստրիայից, Բելգիայից, Իտալիայից եւ այլ երկրներից, կարող է ստանալ 57 աթոռ (անցած խորհրդարանում՝ 37), իսկ Brexit-ի կողմնակիցները «Ազատության եւ ուղիղ դեմոկրատիայի Եվրոպա»-ից կարող են ակնկալել եւս 56 մանդատ (ունեին 41-ը)։
Առայժմ հարցական է մնում, թե արդյոք այդ ուժերը կձեւավորեն միասնական խումբ՝ հաշվի առնելով այն, որ երկրորդ խմբակցության կազմում կլինեն պատգամավորներ իտալական «Հինգ աստղ» շարժումից եւ Brexit-ի կողմնակիցներ։
Ճշտված տվյալներով՝ եւս 60 մանդատ կստանան «Եվրոպացի պահպանողականների եւ բարեփոխիչների» խմբակցության պատգամավորները (մինչ այդ՝ 76)։
Համաձայն հրապարակված կանխատեսման՝ ԵՄ-ում առաջատար «Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը» կստանա 178 մանդատ, սոցիալ-դեմոկրատները՝ 147, «կանաչները»՝ 70։

В Европарламенте спрогнозировали распределение мест по итогам выборов
Евроскептики и националисты из двух фракций могут рассчитывать в новом составе Европарламента в совокупности на 113 кресел, что больше, чем в предыдущем составе, свидетельствует опубликованная ЕП уточненная оценка распределения кресел, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 мая, АРЦАХПРЕСС:Ранее фракции «Европейских наций и свобод» и группа «Европа свободы и прямой демократии» насчитывали, соответственно, 37 и 41 депутата (всего 78).
По оценке ЕП, «альянс (итальянского вице-премьера Маттео) Сальвини», объединяющий евроскептиков из Франции, Австрии, Бельгии, Италии и других стран, может получить 57 кресел (в прошлом парламенте было 37), а сторонники Brexit из «Европы свободы и прямой демократии» могут рассчитывать еще на 56 мандатов (был 41).
Пока остается вопросом, будут ли эти силы формировать единую группу, учитывая, что в составе второй фракции будут депутаты из итальянского движения «Пять звезд» и сторонники Brexit.
По уточненным данным, еще 60 мандатов получат депутаты фракции «Европейских консерваторов и реформистов» (ранее было 76).
Также, согласно обновленному прогнозу, ведущая в ЕС «Европейская народная партия» получит 178 мандатов, социал-демократы – 147, а «зеленые» - 70.