Սաուդյան Արաբիան եւ Թուրքիան դատապարտել են Գոլանի բարձունքների վերաբերյալ ԱՄՆ որոշումը
Սաուդյան Արաբիան դատապարտել է Գոլանի բարձունքների վրա Իսրայելի ինքնիշխանությունը ճանաչելու մասին ԱՄՆ վարչակազմի որոշումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնել է Սաուդյան մամուլի գործակալությունը, որը կառավարական լրատվական գործակալություն է:
«Սաուդյան Արաբիայի թագավորությունը ամբողջությամբ մերժում է եւ դատապարտում ամերիկյան վարչակազմի հայտարարությունը օկուպացված սիրիական Գոլանի բարձունքների վրա Իսրայելի ինքնիշխանության ճանաչման մասին»,- նշված է հայտարարության մեջ: ԱՄՆ գործողությունները «ՄԱԿ կանոնադրության եւ միջազգային իրավունքի սկզբունքների ակնհայտ խախտում են», ընդգծել է գործակալությունը: Սպիտակ տան հայտարարությունը «բացասական ազդեցություն կունենա Մերձավոր Արեւելքում խաղաղության գործընթացի, տարածաշրջանի անվտանգության եւ կայունության վրա», կարծում է Էր Ռիադը:
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն Գոլանի բարձունքների վրա Իսրայելի ինքնիշխանությունը ճանաչելով՝ հերթական անգամ խախտել է միջազգային իրավունքը, հայտնում է Անատոլիական գործակալությունը:
«Այս որոշումն օրինականացնում է Իսրայելի կողմից Գոլանի բարձունքների բռնազավթումը»,- նշել է թուրք նախարարը:
Հռչակագիրը ստորագրելու արարողությունը տեղի է ունեցել երկուշաբթի Սպիտակ տանը Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի բանակցությունների շրջանակում: Ավելի վաղ այսպիսի միակողմանի գործողությունների դեմ արտահայտվել էին ոչ միայն արաբական ու իսլամական աշխարհի երկրները, այլեւ Ռուսաստանը, ինչպես նաեւ եվրոպական առանցքային երկրները՝ ներառյալ Գերմանիան եւ Ֆրանսիան:
Մինչեւ 1967 թվականը Գոլանի բարձունքները համարվել են Սիրիայի մասը: Բարձունքների երկու երրորդը Իսրայելը գրավել է 1967 թվականի հունիսի սկզբին Վեցօրյա պատերազմի ժամանակ: 1981 թվականի դեկտեմբերին Իսրայելի խորհրդարանը օրենք է ընդունել Գոլանի բարձունքների վրա իսրայելական իրավազորության տարածման մասին:
ՄԱԿ ԱԽ-ն այս որոշումը չի ընդունել: ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովը բազմիցս բռնազավթումն ապօրինի է որակել եւ Իսրայելին կոչ արել Գոլանը վերադարձնել սիրիացիներին:
Թրամփի որոշումը մեկնաբանելիս ՌԴ ԱԳՆ-ում հայտարարել են, որ նման որոշումը կարող է բերել Մերձավոր Արեւելքում լարվածության նոր գալարի:
ՌԴ ԱԳՆ-ն Գոլանի բարձունքների վերաբերյալ ԱՄՆ որոշումն անվանել է Մերձավոր արեւելքի ապակայունացմանը տանող քայլ:

Saudi Arabia condemned the decision of the US administration to recognize Israeli sovereignty over the Golan Heights, Reuters reported.
Saudi Arabia, Turkey condemn US decision on Golan
STEPANAKERT,  MARCH 26, ARTSAKHPRESS: According to the source, Saudi Arabia expresses its rejection and condemnation of the US administration’s declaration that it recognizes Israel’s sovereignty over the occupied Golan Heights.
“It will have significant negative effects on the peace process in the Middle East and the security and stability of the region,” a statement on Saudi Arabia’s state news agency SPA said.
Turkey also strongly condemned the US recognition of Israeli sovereignty over the Golan Heights, said the Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu on Tuesday.
"The U.S. once again ignored international laws, however, this decision will never legitimize Israel's annexation,” Anadolu Agency reported referring to Foreign Minister Mevlut Cavusoglu’s tweet.
The signing ceremony took place on Monday at the White House as part of the talks between US President Donald Trump and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu. Arab and Islamic world states, Russia, as well as key European states, including Germany and France, have previously spoken out against such unilateral actions.
The Golan Heights before 1967 were part of Syria. Two thirds of the heights were occupied by Israel during the Six Day War in early June 1967. In December 1981, the Israeli Parliament passed a law extending Israeli jurisdiction to the Golan Heights.
The UN Security Council did not recognize this decision. The UN General Assembly has repeatedly called the annexation illegal and called on Israel to return the Golan to the Syrians.
The Russian Foreign Ministry, in its turn, noted that the US decision on Golan may destabilize the Middle East.