Տիգրան Մանսուրյանը Դավոսի փառատոնում ներկայացրել է իր տարբեր տարիների գործերը
ՀՀ ժողովրդական արտիստ կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը օգոստոսի 1-14-ը մասնակցել է շվեյցարական Դավոս քաղաքի մեծ համբավ ունեցող միջազգային երաժշտական փառատոնին:
ՀՀ ժողովրդական արտիստ կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը օգոստոսի 1-14-ը մասնակցել է շվեյցարական Դավոս քաղաքի մեծ համբավ ունեցող միջազգային երաժշտական փառատոնին: Հայ անվանի կոմպոզիտորն եղել է փառատոնի «Composer inResidence»-ը՝ պատվավոր հեղինակը, ում  ստեղծագործությունները գերակշռում են փառատոնի համերգներում:
Ինչպես հաղորդում է  «Արցախպրես»-ը  «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Տիգրան Մանսուրյանն ընդգծեց, որ Դավոսի փառատոնին մշտապես մասնակցում են անվանի արվեստագետներ ուերաժիշտներ աշխարհի տարբեր ծայրերից:«Փառատոնը տարիների պատմություն և միջազգային մեծ համբավունի: Այստեղ հանդես են գալիս բազմաթիվ մեծանուն երաժիշտներ և կոմպոզիտորներ: Սովորաբար ամեն տարի փառատոնը «Composerin Residence» կարգավիճակով նշանավոր մի կոմպոզիտորի է հրավիրում, ում ստեղծագործությունները գերակշիռ տեղ են զբաղեցնում փառատոնի ծրագրերում և դրանց շուրջ են ձևավորվում փառատոնի համերգները (ի դեպ, տարիներ առաջ այս փառատոնին մասնակցելու հրավեր էր ստացել Արամ Խաչատրյանը):
Այս տարի համերգային ծրագրերում մեծ տեղ է տրվել իմ գործերին»,-նշեց Մանսուրյանը:ՀՀ ժողովրդական արտիստը խոստովանում է՝ նախկինում ստեղծած իր գործերը լսելու սովորություն չունի: «20-30 տարի առաջ գրածգործերս լսելը, դրանց խորքերն ու այդ ժամանակների շունչն ապրելը մեծ հուզմունք էին ինձ պատճառում: Լարային կվարտետի համարգրած գրեթե բոլոր իմ գործերը հնչեցին Դավոսի տարբեր համերգասրահներում: Երբ Ֆինլանդիայի «Meta 4» լարային քառյակը փորձիննվագեց իմ Երկրորդ կվարտետը, ինձ թվաց, թե երաժիշտները վաղուց գիտեն իմ այս գործը, սակայն պարզվեց, որ առաջին անգամ եննվագում: Ես հիացած էի»,-նշեց նա: Շվեյցարիայում հնչել են Տիգրան Մանսուրյանի բազմաթիվ ստեղծագործությունները:
Դրանց կատարմանը մասնակցել են հայտնի «Meta4» լարային քառյակը Ֆինլանդիայից, «Cavatine» քառյակը Ֆրանսիայից, «Schumann» քառյակը Գերմանիայից, «Trio Rafale» եռյակըՇվեյցարիայից: Փառատոնի մասնակից, անվանի ջութակահար Իլյա Գրինգոլցը կատարել է Մանսուրյանի Ջութակի առաջին կոնցերտը: Հնչել են նաև կոմպոզիտորի «Agnus Dei» («Գառն Աստծոյ») և «Con anima» («Հոգվով իմոյ») կամերային գործերը, ինչպես նաև ալտի և  հարվածային նվագարանների համար գրված մի շարք ավելի փոքր ծավալի ստեղծագործություններ:«Իմ Առաջին կվարտետը նվագեց ֆրանսիական քառյակը: Շատ լավ նվագեցին, հիացած էի: Պարզվեց, որ առաջին անգամ չեն հնչեցնումայս գործը, մինչ այդ նվագել էին Ֆրանսիայում, և մամուլը բարձր է գնահատել կվարտետը: Երկրորդ և Երրորդ կվարտետներիկատարումները ևս ապշեցուցիչ էին»,-նշեց Մանսուրյանը:
Բացի այդ, շվեյցարական երգչախմբի կատարմամբ հայերեն բնագրով հնչել է կոմպոզիտորի՝ չարենցյան «Արվեստ քերթության»խմբերգերի շարքը` արդի խմբերգային արվեստի նշանավոր դեմքերից մեկի` Անդրեաս Ֆելբերի ղեկավարությամբ:«Ֆելբերի հետ ստեղծագործական հանդիպումն ինձ համար մեծ երջանկություն էր: Նրա հետ հավանաբար նորից կաշխատենք: Գիտե՞ք,  երգչախումբը, հայերեն լեզվին չտիրապետելով հանդերձ, բնագրով Չարենց էր երգում մաքրամաքուր հնչողությամբ: Ինձ համարմեծագույն ուրախություն էր, որ չարենցյան այս շարքը ներկայացվեց այդ իրադարձությանը: Ուրախանում էի, երբ ինձ ասում էին, թեչարենցյան շարքի այս կատարումը փառատոնի գագաթնակետը կարելի է համարել: Երգչախմբի ցանկությամբ և լսարանի պահանջով  այս գործից հատվածներ հնչեցին ևս երկու համերգներում»,-նշեց Մանսուրյանը:
Հայ կոմպոզիտորի գործերը այդ օրերին եղել են եւրոպական ԶԼՄ-ների ուշադրության կենտրոնում:Անվանի կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը ծնվել է 1939 թվականի հունվարի 27-ին, Բեյրութում: Հայրենադարձության ճանապարհներընրան բերել են Հայաստան՝ Արթիկի շրջան, ուր բնակություն է հաստատել իրենց ընտանիքը: Մանսուրյանի կամերային և գործիքային  ստեղծագործությունները բազմիցս կատարվել են Հայաստանում, Խորհրդային Միության մշակութային կենտրոններում ու արտասահմանում, բարձր գնահատվել իրենց գեղարվեստական անկրկնելիության, բոլորովին նոր ազգային ոլորտների բացահայտման շնորհիվ: Նորագույն միջոցներին հմտորեն տիրապետող ու դրանք լայնորեն կիրառող Մանսուրյանն առաջինն էր, ով կոմպոզիցիոն ժամանակակից հնարքներ ներմուծեց հայ երաժշտություն։
Կոմպոզիտորի ստեղծագործությունները մեծ հաջողությամբ են ընդունվումԼոնդոնում, Փարիզում, Հռոմում, Միլանում, Վիեննայում, Մոսկվայում, Վարշավայում, Նյու-Յորքում, Լոս Անջելեսում և համաշխարհային երաժշտական այլ մայրաքաղաքներում։Մանսուրյանի ստեղծագործությունները հայկական երաժշտարվեստի և ժողովրդական ավանդույթների հետաքրքիր միահյուսություն են՝ արտահայտիչ մեղեդիներով և բարձրաճաշակ հնչերանգներով։ Գրել է նաև երաժշտություն ֆիլմերի համար՝ «Նռան գույնը», «Կտոր մըերկինք», «Մենք ենք, մեր սարերը», «Ճերմակ անուրջներ», «Հին օրերի երգը» և այլն:

Тигран Мансурян представил свои произведения разных лет на фестивале в Давосе
Народный артист Армении, композитор Тигран Мансурян 1- 14 августа провел в Швейцарии в качестве почетного автора международного музыкального фестиваля «Composer in Residence»՝в Давосе, произведения которого включены в программу концертов этого фестиваля.
Народный артист Армении, композитор Тигран Мансурян 1- 14 августа провел в Швейцарии в качестве почетного автора международного музыкального фестиваля «Composer in Residence»՝в Давосе, произведения которого включены в программу концертов этого фестиваля. Как сообщает Арцахпресс , в беседе с Арменпресс Тигран Мансурян особо подчеркнул, что этот фестиваль очень престижный и в нем всегда участвуют самые известные деятели искусства. музыканты со всего света. «У этого фестиваля славная история и международное имя. Сюда приезжают выдающиеся музыканты и композиторы современности.
Обычно, каждый год фестиваль приглашает в Давос в статусе «Composer in Residence» известного композитора, произведения которого занимают значительное место в концертных программах этого фестиваля (кстати, подобное приглашение в свое время получил и великий Арам Хачатурян). В этом году значимое место в концертных программах было уделено моим произведениям»,- сказал Мансурян. Композитор признался, что обычно не слушает свои произведения, написанные в прошлом. «Слушать произведения, созданные 20-30 лет назад, невыносимо и всегда волнующе. В эти дни почти все мои струнные квартеты прозвучали в разных концертах на сценах Давоса.
Когда струнный квартет «Meta 4» из Финляндии на репетиции сыграл мой второй квартет, мне показалось, что музыканты хорошо знакомы с ним, как выяснилось, они играли его впервые. Я был восхищен», - сказал Мансурян. В эти дни в Швейцарии звучали многие произведения Тиграна Мансуряна: в исполнении известного струнного квартета «Meta 4» из Финляндии, квартета «Cavatine» из Франции, квартета «Schumann» из Германии и трио «Trio Rafale» из Швейцарии. Еще один участник фестиваля - известный скрипач Илья Грингольц - исполнил первый концерт Мансуряна. Звучали также его камерные произведения« «Agnus Dei» и «Con anima», в том числе написанные для альта и ударных инструментов. «Мой первый квартет исполнил французский квартет. Они прекрасно играли, я в восторге. Вот они играли его не впервые, исполняли его и во Франции, СМИ высоко оценили их игру. Второй и третий квартеты также прозвучали потрясающе», - признался композитор. Кроме того, в исполнении швейцарского хора в оригинале (на армянском, ред.) прозвучал чаренцовский цикл хоровых песен «Искусство стихосложения» под руководством одного из известных мастеров хорового пения Андреаса Фелбера. «Творческая встреча с Фелбером для меня счастье. Думаю, мы с ним еще поработаем. Знаете, хор, не владея армянским языком, так «чисто» спел оригинал. Нет слов… Я радовался, когда мне говорили, что исполнение чаренцовского цикла стало кульминацией фестиваля По желанию хора и «требованию» аудитории отрывки из этого произведения звучали еще в двух концертах», - сказал Мансурян. Творчество современного армянского композитора Тиграна Мансуряна находилось в дни фестиваля в центре европейских СМИ.
Тигран Мансурян родился 27 января 1939 года в Бейруте. Дорога репатриантов привела его в Артикский район Армении, где и обосновалась на жительство семья Мансурянов. Произведения Тиграна Мансурянакамерные и инструментальные неоднократно звучали на лучших сценических площадках Совесткого союза и за рубежом, заслужив высокую оценку слушателей и специалистов своей неповторимостью и новому национального звучанию. Мансурян, виртуозно владеющий всеми новомодными «измами», стал одним из первопроходцев современной музыки в СССР и первым, кто внедрил в армянскую музыкальную культуру современные методы композиции, такие как неоклассицизм, додекафонизм и вебернизм. Его произведения с успехом исполнялись в Лондоне, Париже, Риме, Милане, Вене, Москве, Варшаве, Нью-Йорке, Лос- Анджелесе и в других столицах мира. Произведения Мансуряна – интересный синтез армянской музыкальной культуры и народных традиций. Всем известна и всеми любима и музыка Тиграна Мансуряна к кинофильмам – «Цвет граната», «Пощечина» «Мы и наши горы» и другие.