Հակառակորդի կրակոցից հայ զինվոր է զոհվել
Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում փետրվարի 4-ի լույս 5-ի գիշերը կրկին արձանագրվել է լարվածության նկատելի աճ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ադրբեջանական զինուժը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակել է շուրջ 1500 կրակոց, հաղորդում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Փետրվարի 5-ի գիշերը ժամը 03.55-ի սահմաններում ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1996թ. ծնված Սիմոն Ռաֆիկի Ճավրշյանը:

Armenian soldier killed from Azerbaijani bullet
On February 4 and in the night of February 5, the enemy violated the ceasefire regime on the Karabakh-Azerbaijani contact line of antagonistic troops, during which the opponent fired more than 1500 shots towards the Armenian positions from rifle weapons of different caliber.
STEPANAKERT, FEBRUARY 5, ARTSAKHPRESS: As informed the press service of NKR Defense Ministry, on February 5, at around 03:55, soldier Simon Chavrshyan (born in 1996) was killed from Azerbaijani shot in the military position of the Defense Army of the Nagorno-Karabakh Republic located in the Southern direction.
Investigation has been launched to reveal the details of the incident.
The Defense Ministry of the Nagorno Karabakh Republic shares the grief of the irreparable loss, expressing their support to the family members, relatives, and fellow soldiers of the deceased.