Ռուսաստանը չի ցանկանում փչացնել Հայաստանի հետ հարաբերությունները. ԵՄՀԿ փոխտնօրեն
Ռուսաստանը չի ցանկանում կործանել Հայաստանի հետ հարաբերությունները, բայց կարող է սկսել ՀՀ–ին դիտարկել որպես Արևմուտքի հակառուսական պլացդարմ։
24 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Sputnik Արմենիայի փոխանցմամբ, այս մասին  ասաց Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի համաշխարհային տնտեսության և միջազգային քաղաքականության ֆակուլտետի եվրոպական և միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի փոխտնօրեն Դմիտրի Սուսլովը Երևանում անցկացվող «Հայաստանը խաչմերուկում. ՀԱՊԿ, ՆԱՏՕ, թե արտադաշինքային կարգավիճակ» թեմայով միջազգային կլոր սեղանի ժամանակ։
«Ռուսաստանը չի ցանկանում փչացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ` հասկանալով, որ քանդելն ավելի հեշտ է, քան կառուցելը։ Մոսկվան հիմա ազդակներ է ուղարկում այն մասին, որ Հայաստանի ներկայիս քաղաքականությունը չի նպաստում անվտանգությանն ու բարգավաճմանը», – նշեց փորձագետը։
Նրա խոսքով` Մոսկվան հույս ունի, որ որոշակի եզրակացություններ կարվեն, և ձգտում է նվազեցնել ռիսկերը։ Փորձագետը համոզված է նաև, որ ՌԴ–ն խուսափելու է Հայաստանի վրա տնտեսական ճնշման միջոցներից, քանի որ պատժամիջոցային ճնշման պայմաններում ՀՀ–ն եղել և շարունակում է մնալ կարևոր առևտրատնտեսական գործընկեր։
«Այն պահից, երբ ՌԴ–ն սկսի Հայաստանն ընկալել որպես Արևմուտքի հակառուսական պլացդարմ, հետևանքները հանրապետության համար տխուր կլինեն։ Սակայն Հայաստանի ներկայիս քաղաքականության շարունակության արդյունքը կլինի նրա դեմ ուրիշների կողմից ուժի զանգվածային կիրառումը։ Օրինակ` Թուրքիայի, որն արդեն ԼՂ–ում պատերազմել է Հայաստանի հետ», – ասաց Սուսլովը։
Նա կարծում է, որ Հայաստանի անվտանգության հարցում իրավիճակի վատթարացման, իրավիճակի խորացման հետ զուգահեռ հայ հասարակությունը ստիպված կլինի եզրակացություններ անել և ներքին գործընթացների արդյունքում փոխել արտաքին քաղաքականությունը։

Россия не хочет разрушать отношения с Арменией – замдиректора ЦКЕМИ
Россия не хочет разрушать отношения с Арменией, но может начать рассматривать ее как антироссийский плацдарм Запада.
24 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил замдиректора Центра комплексных европейских и международных исследований (ЦКЕМИ) факультета Мировой экономики и мировой политики НИУ ВШЭ Дмитрий Суслов на конференции в Ереване, организованной Аналитическим центром стратегических исследований и инициатив, передает Sputnik Армения.
Россия не хочет разрушать отношения с Арменией, понимая, что разрушать легче, чем строить. Она сейчас посылает сигналы о том, что нынешняя политика Армении не способствует безопасности и процветанию", – отметил эксперт.
По его словам, Москва надеется, что будут сделаны определенные выводы, и стремится к минимизации рисков. Он также убежден, что РФ будет избегать мер экономического давления на Армению, поскольку в условиях санкций давления республика была и остается важным торгово-экономическим партнером.
"Как только РФ начнет воспринимать Армению как антироссийский плацдарм Запада, последствия для республики будут печальными. Но результатом продолжения нынешней политики Армении будет массированное применение силы против нее со стороны других. Например – Турции, которая уже воевала с Арменией в Нагорном Карабахе", - сказал Суслов.
Он считает, что по мере ухудшения ситуации с безопасностью Армении, по мере усугубления ситуации, армянское общество будет вынуждено сделать выводы и, в результате внутренних процедур, изменить внешнюю политику.