Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ նոր հարձակում է նախապատրաստում. Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցը France 24-ին
France 24 հեռուստաալիքին տված բացառիկ հարցազրույցում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը նոր պատերազմի է պատրաստվում:
23 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նրա խոսքով` երկու երկրի միջև ճգնաժամի խաղաղ կարգավորման խոստումներն իրականում հերքվում են Ադրբեջանի գործողություններով, փոխանցում է 1lurer-ը։
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Բաքուն Հայաստանի տարածքը համարում է «Արևմտյան Ադրբեջան»: Վարչապետի խոսքով` Ալիևը ոչ թե խաղաղության պայմանագիր է ցանկանում` հիմնված տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա, այլ ավելի շուտ նպատակ ունի Հայաստանի նոր տարածքներ գրավելու։
Ինչ վերաբերում է Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին տրամադրվող ռազմական օգնությանը` նա հերքել է Բաքվի մեղադրանքները, թե իբր Փարիզը «կրակի վրա յուղ է լցնում», Փաշինյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն իր հերթին «միլիարդավոր եվրոներ» է ծախսում սպառազինության ձեռքբերման համար։
Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է, որ Ռուսաստանը մի քանի ամիս առաջ «բացահայտ կերպով կոչ է արել հայ բնակչությանը տապալել իշխանությունը»: Նա հավելել է, որ Մոսկվայից իր դեմ ուղղված այդ «քարոզչությունը» չի թուլանում։
ՀՀ վարչապետն ասել է, որ իրեն հատկապես անհանգստացնում է Հայաստանում ռուսական ուժերի կողմից ռուս դասալիք Դիմիտրի Սետրակովի առևանգումը.
«Մենք չենք կարող հանդուրժել անօրինական գործողությունները մեր տարածքում»:
Վարչապետը հավելել է` եթե Երևանի պահանջները մնան անպատասխան, «հետևանքներ» կլինեն։
Փաշինյանը նաև անդրադարձել է ՀԱՊԿ-ին ՀՀ անդամակցությանը: Նա պարզաբանել է, որ Հայաստանի մասնակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրին (ՀԱՊԿ), որում գերիշխողը Մոսկվան է, «սառեցված է»: Փաշինյանը միաժամանակ հաստատել է, որ Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի պահպանման հարց օրակարգում չկա։

Интервью Никола Пашиняна телеканалу France 24: Азербайджан готовит новое нападение на Армению
В эксклюзивном интервью телеканалу France 24 премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Азербайджан готовится к новой войне.
23 февраля, АРЦАХПРЕСС- По его словам  обещания мирного разрешения кризиса между двумя странами на местах опровергаются действиями Баку, передает 1lurer.am.
Баку считает сегодняшнюю Армению «западным Азербайджаном. По словам премьер-министра, президент Азербайджана хочет не мирного договора, основанного на взаимном признании территориальной целостности, а стремления к захвату новых территорий в Армении.
Что касается военной помощи Франции своей стране, премьер-министр отвергает обвинения Баку, согласно которым Париж подливает масло в огонь, и подчеркивает, что Азербайджан, со своей стороны, тратит «миллиарды евро» на собственное вооружение.
Он подтверждает, что несколько месяцев назад Россия «открыто призвала армянское население свергнуть власть». Никол Пашинян добавляет, что эта «пропаганда» из Москвы против него не ослабевает.
Премьер-министр Армении заявил, что он особенно обеспокоен похищением российскими солдатами в Армении российского дезертира Дмитрия Сетракова.
«Мы не можем терпеть незаконные действия» на нашей территории, сказал он и предупредил, что будут «последствия», если требования Еревана останутся без ответа.
Премьер-министр добавил, что если требования Еревана останутся без ответа, будут "последствия".
Пашинян также коснулся участия Армении в ОДКБ. Он пояснил, что участие Армении в Договоре о коллективной безопасности (ОДКБ), в котором доминирует Москва,- "заморожено". В то же время Пашинян подтвердил, что вопрос о закрытии российской военной базы в Армении "не стоит на повестке дня".