Ֆրանսիայում դատարանը կալանք է սահմանել Սամվել Կարապետյանի 120 միլիոն եվրո արժողությամբ վիլլայի նկատմամբ
Ֆրանսիայում դատարանը սառեցրել է Լազուր ափի Ռոքբրուն կապ Մարտեն հանգստավայրում գտնվող Irina Maria վիլլայի նկատմամբ սեփականության իրավունքը:
20 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Պաշտոնապես այն պատկանում է ռուսաստանաբնակ հայ գործարար Սամվել Կարապետյանին, սակայն Փարիզի դատախազությունը կարծում է, որ դրա իրական շահառուն ռուսական նավթագազային հսկայի՝ «Գազպրոմ»-ի դուստր ձեռնարկությունն է: Այս մասին, dw.com-ի փոխանցմամբ, գրել է ֆրանսիական Le Monde թերթը։
Ինչպես նշում է Le Monde-ը, վիլլան, որը տեղանքում հայտնի է Villa del Mare անունով, գտնվում է 3 հեկտար հողատարածքում: Այն, բացի բազմահարկ գլխավոր շենքից, ներառում է նաև երեք լողավազան, թենիսի կորտ և ուղղաթիռի հարթակ։ Այս գույքի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 120 միլիոն եվրո։
Վիլլայի սեփականության իրավունքը, ինչպես նաև սեփականատեր ընկերության՝ SNC Maritime Villa Holding-ի բաժնետոմսերը սառեցնելու հրամանը թվագրվում է 2024 թվականի փետրվարի 12-ով։
Ինչպես նշում է AFP-ն, Irina Maria վիլլայի նկատմամբ հետաքննությունը վարել է Փարիզի դատախազության՝ կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վարչությունը (Junalco)՝ 2009 թվականի դեկտեմբերի 11-ից Փարիզում, Կիպրոսում, Ռուսաստանում և Ռոկբրուն-Կապ Մարտինում կատարված փողերի լվացման փաստերով:
Նշվում է, որ 2016 թվականին «Գազպրոմ Նեֆտ»-ը՝ «Գազպրոմ»-ի նավթային դուստր ձեռնարկությունը, վիլլան վաճառել է Սամվել Կարապետյանին։ Այնուամենայնիվ, Junalco-ի նախաքննության ընթացքում բազմաթիվ փաստեր են բացահայտվել, որոնք վկայում են այն մասին, որ վիլլան իրականում երբեք դուրս չի եկել «Գազպրոմ Նեֆտ»-ի վերահսկողությունից, հայտնում է Le Monde-ը:
Լրագրողների կողմից վերլուծված փաստաթղթերի համաձայն՝ Սամվել Կարապետյանը «Գազպրոմ Նեֆտ»-ից անշարժ գույքի սեփականատեր հանդիսացող Maritime Villa Holding SNC ընկերության բաժնետոմսերը գնել է «Գազպրոմբանկ»-ի կողմից տրամադրված 115 միլիոն եվրոյի վարկի շնորհիվ։ Վերջինս պատկանում է «Գազպրոմ»-ին և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մտերիմ ընկերը համարվող Յուրի Կովալչուկին, գրում է Tert.am-ը։

Le Monde: Суд во Франции наложил арест на виллу российско- армянского бизнесмена Самвела Карапетяна
Суд во Франции заморозил право собственности в отношении виллы Irina Maria, расположенной на курорте Рокбрюн-кап-Мартен на Лазурном берегу.
20 февраля, АРЦАХПРЕСС- Официально она принадлежит российско-армянскому бизнесмену Самвелу Карапетяну, однако прокуратура в Париже считает, что ее реальным бенефициаром является не кто иной, как дочерняя компания российского нефтегазового гиганта«Газпром», пишет французская газета Le Monde в понедельник.
«Французская система правосудия сорвала самый большой куш с начала войны в Украине», - констатирует издание. По данным Le Monde, вилла, известная местным жителям как Villa del Mare, расположена на участке размером в 3 гектара. К объекту, кроме имеющего несколько этажей главного здания, относятся также три бассейна, теннисный корт и вертолетная площадка. Общая стоимость этого имущества оценивается в 120 млн евро.
Распоряжение о заморозке права собственности на виллу, а также на акции владеющей ею компании SNC Maritime Villa Holding датируется 12 февраля 2024 года.
Как указывает агентство AFP, в отношении виллы Irina Maria подразделение прокуратуры Парижа, занимающееся борьбой с организованной преступностью (Junalco), вело расследование по факту отмывания денег при отягчающих обстоятельствах, совершенного с 11 декабря 2009 года в Париже, на Кипре, в России и в Рокбрюн-кап-Мартене.
В 2016 году «Газпром нефть» - нефтяная «дочка» «Газпрома» - продала виллу Самвелу Карапетяну. Однако в ходе предварительного расследования Junalco было выявлено множество фактов, свидетельствующих о том, что вилла на самом деле никогда не выходила из-под контроля «Газпром нефти», говорится в публикации Le Monde.
Согласно документам, проанализированным журналистами, Самвел Карапетян купил акции компании Maritime Villa Holding SNC, владеющей недвижимостью, у «Газпром нефти» благодаря кредиту в 115 миллионов евро, выданному Газпромбанком. Последний принадлежит «Газпрому» и Юрию Ковальчуку, считающемуся близким другом президента РФ Владимира Путина. Кредит был предоставлен российским банком в обмен на залог виллы.
Самвел Карапетян - президент группы компаний «Ташир», которая работает в сфере недвижимости, строительства, энергетики и финансов. Состояние предпринимателя журнал Forbes оценивает в 2,7 млрд долларов США. Как пишет Le Monde, своим успехом в бизнесе Карапетян во многом обязан многочисленным контрактам, полученным от «Газпрома».