ԵՄ-ն ԼՂ-ից տեղահանվածներին աջակցելու նպատակով հավելյալ 5,5 մլն եվրո մարդասիրական օգնություն կհատկացնի
Եվրոպական հանձնաժողովը ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին աջակցելու նպատակով հավելյալ 5․5 մլն եվրո մարդասիրական օգնություն կհատկացնի:
13 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում են Հայաստանում ԵՄ գրասենյակից:
«Մարդկանցից շատերն, ովքեր Հայաստան են տեղահանվել նախորդ տարի տեղի ունեցած լայնածավալ արտագաղթի ընթացքում, իրենց հետ վերցրել են որոշ իրեր, իսկ երբեմն ոչինչ՝ այսպիսով ապավինելով արտակարգ օգնության հասանելիությանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Տրամադրվող ֆինանսավորման 1.5 մլն եվրոն նպատակաուղղված է բարձրացնելու աղետների հանդեպ պատրաստվածությունը՝ հնարավոր ճգնաժամերին խոցելի համայնքների դիմակայունության բարձրացման նպատակով։ Մարդասիրական ֆինանսավորման մյուս 4 մլն եվրոն հիմնականում ուղղվելու է Ղարաբաղից տեղահանված հայերին վաուչերներ և կանոնավոր դրամական փոխանցումներ հատկացնելուն, որը կօգնի նրանց հոգալ իրենց հիմնական կարիքները:
Մարդասիրական գործընկերների միջոցով Եվրոպական միությունը նպատակ ունի աջակցելու կարիքի մեջ մարդկանց համար սննդի,  ապաստարանի, առողջապահական խնամքի և հոգեկան առողջության խնամքի ծառայությունների հասանելիությունը և պաշտպանությունը։
Ընդգծելով Եվրոպական միության մարդասիրական աջակցությունը ԼՂ հայերին՝ ճգնաժամային կառավարման հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յանեզ Լենարչիչը նշել է.
«Այս ձմեռն առաջինն է նախորդ տարվա աշնանը դեպի Հայաստան փախուստի դիմած հազարավոր Ղարաբաղի հայերի համար։ Այս դժվար ժամանակներում առավել կարիքավոր մարդկանց պաշտպանություն և օգնություն ցուցաբերելը մեր մարդասիրական պարտքն է: Այս նոր 5․5 մլն․ եվրո ֆինանսավորման միջոցով մենք նպատակ ունենք էլ ավելի ամրապնդել ԵՄ ընթացիկ մարդասիրական արձագանքը Հայաստանում գտնվող տեղահանվածներին՝ ապահովելով հիմնական ծառայություններից օգտվելու հնարավորություններ»։
Այս ֆինանսավորումը հավելյալ աջակցություն է Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից 2023 թվականին ԼՂ հայերի լայնածավալ արտագաղթին արձագանքելու նպատակով հայտարարված 12․2 մլն եվրո աջակցությանը։

EU increases humanitarian aid to displaced Karabakh Armenians with €5.5 million
Today, the European Commission is allocating an additional €5.5 million in humanitarian aid to support the Armenians displaced from Nagorno-Karabakh, the EU Delegation to Armenia said in a press release.
FEBRUARY 13, ARTSAKHPRESS: “Many of the people who fled to Armenia during the last year's mass exodus took little to no belongings with them, leaving them dependent on emergency aid.
“€1.5 million of this funding is assigned for disaster preparedness to enhance the resilience of vulnerable communities to potential crises. The remaining €4 million of humanitarian funding is mainly focusing on providing the displaced Karabakh Armenians with regular cash transfers and vouchers to help them cover their basic needs.
“Through its humanitarian partners, the EU aims to support people in need with access to food, shelter healthcare, mental health services, and protection.
“Underlining EU's humanitarian support to Karabakh Armenians, Commissioner for Crisis Management, Janez Lenarčič, said: “This is the first winter for thousands of Karabakh Armenians who fled to Armenia last Autumn. In these challenging times, it is our humanitarian duty to provide protection and assistance to the people most in need. With this new €5.5 million funding, we will aim to further strengthen the existing EU humanitarian response to the displaced people in Armenia, by providing them with access to basic services.”
“This funding comes in addition to the €12.2 million already announced by the European Commission in response to the mass exodus of Karabakh Armenians in September 2023,” reads the press release.