ԵՄ-ն ԼՂ-ից տեղահանվածներին աջակցելու նպատակով հավելյալ 5,5 մլն եվրո մարդասիրական օգնություն կհատկացնի
Եվրոպական հանձնաժողովը ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին աջակցելու նպատակով հավելյալ 5․5 մլն եվրո մարդասիրական օգնություն կհատկացնի:
13 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում են Հայաստանում ԵՄ գրասենյակից:
«Մարդկանցից շատերն, ովքեր Հայաստան են տեղահանվել նախորդ տարի տեղի ունեցած լայնածավալ արտագաղթի ընթացքում, իրենց հետ վերցրել են որոշ իրեր, իսկ երբեմն ոչինչ՝ այսպիսով ապավինելով արտակարգ օգնության հասանելիությանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Տրամադրվող ֆինանսավորման 1.5 մլն եվրոն նպատակաուղղված է բարձրացնելու աղետների հանդեպ պատրաստվածությունը՝ հնարավոր ճգնաժամերին խոցելի համայնքների դիմակայունության բարձրացման նպատակով։ Մարդասիրական ֆինանսավորման մյուս 4 մլն եվրոն հիմնականում ուղղվելու է Ղարաբաղից տեղահանված հայերին վաուչերներ և կանոնավոր դրամական փոխանցումներ հատկացնելուն, որը կօգնի նրանց հոգալ իրենց հիմնական կարիքները:
Մարդասիրական գործընկերների միջոցով Եվրոպական միությունը նպատակ ունի աջակցելու կարիքի մեջ մարդկանց համար սննդի,  ապաստարանի, առողջապահական խնամքի և հոգեկան առողջության խնամքի ծառայությունների հասանելիությունը և պաշտպանությունը։
Ընդգծելով Եվրոպական միության մարդասիրական աջակցությունը ԼՂ հայերին՝ ճգնաժամային կառավարման հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յանեզ Լենարչիչը նշել է.
«Այս ձմեռն առաջինն է նախորդ տարվա աշնանը դեպի Հայաստան փախուստի դիմած հազարավոր Ղարաբաղի հայերի համար։ Այս դժվար ժամանակներում առավել կարիքավոր մարդկանց պաշտպանություն և օգնություն ցուցաբերելը մեր մարդասիրական պարտքն է: Այս նոր 5․5 մլն․ եվրո ֆինանսավորման միջոցով մենք նպատակ ունենք էլ ավելի ամրապնդել ԵՄ ընթացիկ մարդասիրական արձագանքը Հայաստանում գտնվող տեղահանվածներին՝ ապահովելով հիմնական ծառայություններից օգտվելու հնարավորություններ»։
Այս ֆինանսավորումը հավելյալ աջակցություն է Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից 2023 թվականին ԼՂ հայերի լայնածավալ արտագաղթին արձագանքելու նպատակով հայտարարված 12․2 մլն եվրո աջակցությանը։

ЕС выделит дополнительно 5,5 млн евро гуманитарной помощи для помощи вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха
Европейская комиссия выделит дополнительно 5,5 миллиона евро в виде гуманитарной помощи для помощи вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха.
13 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщили в представительстве ЕС в Армении.
«Многие из людей, перемещенных в Армению во время прошлогоднего масштабного исхода, взяли с собой некоторые вещи, а иногда и ничего, рассчитывая таким образом на экстренную помощь», - говорится в сообщении.
1,5 миллиона евро из предоставленного финансирования направлены на повышение готовности к стихийным бедствиям с целью повышения устойчивости уязвимых общин к возможным кризисам. Остальные 4 миллиона евро гуманитарного финансирования пойдут в основном на предоставление ваучеров и регулярных денежных переводов армянам, вынужденным покинуть Нагорный Карабах, чтобы помочь им удовлетворить свои основные потребности.
Посредством гуманитарных партнеров Европейский Союз стремится поддерживать поддерживать доступ и защиту нуждающихся людей к продовольствию, убежищам, медицинскому обслуживанию и услугам в области психического здоровья.
Подчеркнув гуманитарную помощь Евросоюза армянам Нагорного Карабаха, комиссар ЕС по кризисному регулированию Янез Ленархич отметил:
«Эта зима - первая для тысяч карабахских армян, бежавших в Армению прошлой осенью. Наш гуманитарный долг - обеспечить защиту и помощь тем, кто больше всего в ней нуждается в эти трудные времена. Это новые 5,5 млн. Посредством еврофинансирования мы стремимся усилить нынешнюю гуманитарную помощь ЕС перемещенным лицам в Армении, обеспечивая доступ к основным услугам».
Это финансирование является дополнительной поддержкой к 12,2 миллионам евро, объявленным Европейской комиссией в 2023 году для реагирования на крупномасштабное перемещение армян Нагорного Карабаха.