Միրզոյանը Նատալի Լուազոյի հետ հանգամանալից քննարկել է Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային հարցեր
Փետրվարի 12-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգային ու պաշտպանական հարցերով կոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի (Renew Europe, Ֆրանսիա) հետ:
13 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի հարցեր, որոնց առաջմղման հարցում իր յուրովի դերն ունի ԵՄ օրենսդիր մարմինը։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել գործընկերության խորացման հեռանկարներին և այդ ուղղությամբ երկուստեք գործադրվող ջանքերին։
Հանգամանալից քննարկվել են Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային հարցեր: Արարատ Միրզոյանը Եվրոպական խորհրդարանի գործընկերոջն է ներկայացրել առկա մարտահրավերների հաղթահարման հարցում հայկական կողմի տեսլականը, այդ թվում՝ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ։ Ընդգծվել է ՀՀ նկատմամբ տարածքային նկրտումների զսպման, տարածքային ամբողջականության ու սահմանների անքակտելիության անվերապահ հարգման կարևորությունը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար դժվարին պայմաններում Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ցուցաբերած սկզբունքային մոտեցմանն ու հստակ գնահատականներով և ուղերձներով ընդունված փաստաթղթերին։
Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Նատալի Լուազոյին ՀՀ համար առանցքային կարևորության հարցերի առաջմղման, մարդասիրական արժեքների պաշտպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար և նրան պարգևատրել ՀՀ երախտագիտության մեդալով։

Арарат Мирзоян обсудил с председателем подкомитета Европарламента по вопросам безопасности и обороны региональные вопросы
12 февраля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с председателем подкомитета Европейского парламента по вопросам безопасности и обороны Натали Луазо (Renew Europe, Франция).
13 февраля, АРЦАХПРЕСС- Обсуждались вопросы повестки партнерства Армения-ЕС, в продвижении которой играет роль законодательный орган ЕС. В этом контексте были упомянуты перспектива углубления партнерства и усилия обеих сторон в этом направлении.
Обсуждались региональные вопросы на Южном Кавказе. Арарат Мирзоян представил коллеге Европарламента видение армянской стороны в преодолении существующих вызовов, в том числе при поддержке международных партнеров.
Была подчеркнута важность сдерживания территориальных претензий к Республике Армения и безусловного соблюдения территориальной целостности и неделимости границ.
Был отмечен принципиальный подход, проявленный Европарламентом к Республике Армения и народу Нагорного Карабаха в сложных условиях, а также принятые документы с четкими оценками и посылами.