Արցախում մնացած մշակութային ժառանգությունը գույքագրել ենք, կա ամբողջական տվյալների բազա. Ժաննա Անդրեասյան
Արցախի Հանրապետության մշակութային ժառանգության պահպանության հարցի շուրջ ԿԳՄՍ նախարարությունը ինտենսիվ աշխատում է։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 27-ին, տարեվերջյան մամուլի ասուլիսում նշեց ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
«ԱԳՆ գործընկերների հետ  մի ամբողջ գործողությունների պլան ունենք, թե ինչպես ենք իրականացնելու ԼՂ տարածքում մնացած մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցը»,- նշեց նա։
Ժաննա Անդրեասյանը հայտնեց, որ ԼՂ տարածքում մնացած նյութական և ոչ նյութական մշակութային արժեք ունեցող ժառանգությունը գույքագրվել է, կա ամբողջական տվյալների բազա. «Գույքագրում ենք նաև վանդալիզմի դեպքերը և դրանք ինտեսիվ փոխանցում ենք բոլոր հնարավոր միջազգային գործընկերներին: Նաև էլեկտրոնային շտեմարաններ, կայքեր են ստեղծվում, որոնք պարզ ու տեսանելի են դարձնում այդ ամենը: Պլանավորել ենք նաեւ ցուցահանդեսներ, համաժողովներ և Հայաստանում, և արտերկրում, բոլոր համապատասխան հարթակներում։
Մենք նաեւ հավաքագրում եւ տպագրում ենք մշակութային ժառանգության մասին, որոնք ակտիվորեն տարածքում ենք նաեւ ԱԳՆ-ի միջոցով այն բոլոր տեղերում, որոնք պետք է լինեն եւ հասանելի լինեն»,- ասաց ԿԳՄՍ նախարար:

Андреасян: Оставшееся на территории Карабаха материальное и нематериальное культурное наследие инвентаризировано
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении интенсивно работает вокруг вопроса сохранения культурного наследия Карабаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявила на встрече с журналистами 27 декабря министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян.
«С коллегами из МИД у нас есть целый план действий по части того, как будем осуществлять защиту культурного наследия, оставшегося на территории Нагорного Карабаха», - сказала   Андреасян.
По ее словам, оставшееся на территории Нагорного Карабаха материальное и нематериальное культурное наследие инвентаризировано, имеется полная база данных. «Мы также инвентаризируем случаи вандализма и интенсивно передаем их всем возможным международным партнерам. Также создаются электронные базы данных и сайты, где все представлено понятно и наглядно. Запланированы также выставки, конференции как в Армении, так и за рубежом, на всех соответствующих площадках. Мы также собираем и публикуем информацию о культурном наследии, которую активно распространяем и посредством МИД во всех доступных местах», - отметила   Жанна Андреасян.