Կորցրածը վերագտնելու հույսով. Մի կնոջ պատմություն
Ամեն մի վատի մեջ  փորձել գտնել  լավի ու բարու այն  փոքրիկ հյուլեն, որ կարդարացնի  հույսն ու հավատը։  Այսպիսի լավատեսությամբ է շարունակում ապրել  40 տարվա մանկավարժ Դոնարա Առստամյանը, ով ծնվել ու մեծացել, հետո նաև դասավանդել է  Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի արտահաստիքային թղթակցի հետ զրույցում անկեղծանում է` մեծ մանկավարժ, «Արևիկ» այբբենարանի հեղինակ Աշոտ Տեր Գրիգորյանի` իր հասցեին հնչեցրած  պարտավորեցնող գնահատականը, թե  ապագա արժանապատիվ և պատասխանատու մանկավարժ է, ուղենշային դարձավ Դ. Առստամյանի համար։
«44-օրյա պատերազմից հետո կորցրեցի ամենանվիրականը` հայրենի եզերքը, բայց մասնագիտական գործունեությունս  չընդհատվեց։ Դասավանդում եմ  Ստեփանակերտի Ա. Սախարովի անվան համար 8 դպրոցում։ Փորձում եմ իմ չափով պահպանել արցախյան մշակույթը։ Եվ այդ նպատակով  հիմնադրել եմ «Քօթէթ» ապրանքանիշը և  պատրաստում եմ Ավետարանոցի  Գայանեի վանքի խաչերի, Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու հրեշտակների պատկերներով զարդեր։  Ուզում եմ, որ խաչ կրողները ունենան հավատ առ Աստված, իսկ հրեշտակները լինեն նրանց պահապանները»,-նշում է մեր զրուցակիցը։
Փորձառու մանկավարժը նկատում է` գարուններն արդեն բույր ու գույն չունեն, բայց շարունակում է աղոթել, որ այս գարունը խաղաղություն բերի հայ ժողովրդին։

В надежде найти потерянное: История одной женщины
Попытаться найти маленькую часть добра во всем плохом, что оправдает надежду и веру. С таким оптимизмом продолжает жить Донара Арстамян, педагог c 40-летним рабочим стажем, родившаяся и выросшая, а потом еще и преподававшая в селе Аветараноц Аскеранского района.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 марта, АРЦАХПРЕСС- В беседе с внештатным корреспондентом "Арцахпресс" Д. Арстамян призналась, что для нее стала знаковой обязывающая оценка, озвученная великим педагогом, автором букваря "Аревик" Ашотом Тер Григоряном, что она является будущим достойным и ответственным воспитателем.
«После 44-дневной войны я потеряла самое дорогое — Родину, но профессиональная деятельность не прекратилась. Преподаю в Степанакертской школе№ 8 им. Сахарова. Я стараюсь по мере своей возможности сохранить арцахскую культуру. И с этой целью я основала бренд «Котэт» и делаю украшения с изображениями крестов монастыря Гаяне Аветараноца, и ангелов церкви Святого Казанчецоц Шуши. Я хочу, чтобы у крестоносцев была вера в Бога, а ангелы были их хранителями», — отметила наша собеседница.
Опытный педагог замечает, что весна не имеет запаха и цвета, но она продолжает молиться, чтобы эта весна принесла мир армянскому народу.