Ադրբեջանը կեղծ թեզերով փորձում է թիրախավորել նաեւ Արցախի միջհամայնքային ճանապարհները. ՏԿԵՆ
Մարտի 24-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ իրենց կողմից Արցախում արձանագրվել է Ստեփանակերտ – Ղայբալիշեն – Լիսագոր նոր ճանապարհի շինարարության փաստը՝ ինժեներական և հատուկ տեխնիկայի ներգրավմամբ։
Ադրբեջանը կեղծ թեզերով փորձում է  թիրախավորել նաեւ Արցախի միջհամայնքային ճանապարհները. ՏԿԵՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին իր տարածած հաղորդագրության մեջ նշել է Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը` հավելելով, որ ադրբեջանական կողմն այս փաստն օգտագործել է այն համատեքստում, թե իբր հայկական կողմը նպատակ ունի օգտագործել նշված ճանապարհը զենք-զինամթերք տեղափոխելու նպատակով։
«Այնինչ, Արցախի իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են և փաստական ապացույցներ ներկայացրել առ այն, որ նշված ճանապարհն օգտագործվում է միայն ու միայն քաղաքացիական անձանց տեղաշարժի և հումանիտար բեռների  փոխադրման նպատակով՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2022թ․ դեկտեմբերի 12-ից ի վեր ադրբեջանական կառավարության գործակալները փակ են պահում Արցախն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը։ Այդ ճանապարհի քաղաքացիական նշանակության փաստն անառարկելիորեն ապացուցվել է նաև մարտի 5-ի ադրբեջանական դիվերսիոն հարձակման հետևանքով, երբ ադրբեջանական ահաբեկչական խումբը, իբր թե զենքի տեղափոխում կանխելու նպատակով, հարձակվել և սպանել է Ստեփանակերտից Շուշիի շրջանի համայնքներ մեկնող և քաղաքացիական ծառայություն իրականացնող ոստիկաններին:
Ավելին՝ Ստեփանակերտ – Ղայբալիշեն – Լիսագոր լեռնային և բարդ ռելիեֆ ունեցող  ճանապարհը կապում է Շուշիի շրջանի մի շարք համայնքներ (Լիսագոր, Եղցահող, Հին շեն ու Մեծ շեն) Արցախի մայրաքաղաքի ու մյուս բնակավայրերի հետ: Այն Շուշիի արգելափակված մայրուղին շրջանցող միակ միջհամայնքային ուղին է, որտեղ անհրաժեշտ է իրականացնել ճանապարհաշինական աշխատանքներ՝ համեմատաբար անվտանգ ու մատչելի երթևեկություն ապահովելու նպատակով։
Օգտագործելով զենք-զինամթերք տեղափոխելու կեղծ թեզը՝ ադրբեջանական կողմը փորձում է մոլորեցնել միջազգային հանրությանը և կեղծ տեղեկատվական հող նախապատրաստել Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ հետագա սադրանքների համար»,- ասված է ԱՀ ՏԿԵ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։

Azerbaijan is also trying to target inter-communal roads of Artsakh with false theses. Ministry of Internal Affairs
STEPANAKERT,  MARCH 24 , ARTSAKHPRESS: The Azerbaijani side used this fact in the context that the Armenian side allegedly intends to use the mentioned road for the purpose of transporting weapons and ammunition.
In the meanwhile, the authorities of Artsakh have repeatedly announced and presented factual evidence that the mentioned road is used exclusively for the purpose of the movement of civilians and the transportation of humanitarian goods, taking into account the fact that since December 12, 2022, Azerbaijani government agencies have been keeping the Lachin Corridor, the only road connecting Artsakh to the outer world, closed. The fact of the civilian significance of that road was irrefutably proven as a result of the Azerbaijani sabotage ambush attack on March 5, when the Azerbaijani terrorist group, in order to allegedly prevent the transfer of weapons, attacked and killed the police officers who were traveling from Stepanakert to the communities of Shushi region to perform a civil service.
Moreover, the Stepanakert-Ghaibalishen-Lisagor road with a mountainous and complex relief connects a number of communities of Shushi region (Lisagor, Yeghtsahogh, Hin Shen and Mets Shen) to the capital of Artsakh and other settlements. It is the only inter-community route bypassing the blocked Shushi highway, where road construction activities are needed to ensure relatively safe and accessible traffic.
Using the false thesis of the transportation of weapons and ammunition, the Azerbaijani side is trying to mislead the international community and prepare a false information ground for further provocations against the civilian population of Artsakh.