Ամփոփվել են Ռազմականացված հնգամարտի առաջնության արդյունքները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»- թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության նախազորակոչային պատրաստության և արտադպրոցական ծրագրերի վարչության նախազորակոչային բաժնի գլխավոր մասնագետ Արթուր Ավետիսյանը տեղեկացրել է, որ թիմերի միջև ծավալված առողջ մրցապայքարում առաջին պատվավոր տեղ է զբաղեցրել Ստեփանակերտի հավաքականը,  երկրորդ տեղում`  Ասկերանի, իսկ երրորդում Մարտունու հավաքական թիմն է:
Ռազմականացված հնգամարտի անհատական մրցապայքարում առաջին տեղն է զբաղեցրել Արսեն Մարտիրոսյանը (Մարտակերտի հ. 2 հիմնական դպրոց), երկրորդ տեղում Մարատ Հարությունյանն է (Ստեփանակերտի հ.9 հիմնական դպրոց), երրորդ տեղում՝ Կորյուն Փաշայանը (Ստեփանակերտի հ.2 դպրոց):
Վազքի մրցույթի  լավագույն մարզիկ է ճանաչվել Ռոբերտ Աղաջանյանը:
«Նռնակի նետում» մարզաձևում լավագույնը Արսեն Մարտիրոսյանն է, «Վերելք շրջումով» մարզաձևում ՝ Անդրանիկ Գասպարյանը: Մարատ Հարությունյանը, գրանցելով բարձր ցուցանիշներ, լավագույնն է ճանաչվել ռազմականացված կրոսավազքում:
Թիմային հաշվարկում մրցանակային տեղեր գրաված թիմերը պարգևատրվել են Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և ՊԲ  համապատասխան կարգի դիպլոմներով, պատվոգրերով, դրամական պարգևներով և արժեքավոր նվերներով:
Անհատական մրցումներում 1-3-րդ տեղեր գրաված մարզիկները և մարզիչները պարգևատրվել են ԱՀ ԿԳՄՍՆ և ՊԲ պատվոգրերով, ստացել դրամական պարգևներ:
«Նկատելի էր, թե ինչպես են պայքարում դպրոցականները։
Այդ տարիքի դեռահասներին, պատանիներին ներհատուկ է մրցակցային ասպարեզում իրենց առավելագույնս դրսևորելու ցանկությունը, և, կարծում եմ, նրանք  հաջողեցին։
Տարիների ընթացքում այս առաջնության արդյունքում գրանցված ցուցանիշներն էլ ավելի են բարձրանում, և յուրաքանչյուր տարի տեղի է ունենում անզիջում պայքար ամեն վայրկյանի համար»,-ընդգծեց  Ա. Ավետիսյանը` առանձնանշելով, որ մարզական միջոցառումն աչքի ընկավ կազմակերպվածության բարձր մակարդակով։
Խրախուսվել են նաև մրցանակային տեղեր գրաված թիմերի մարզիչները:
Սոսի միջնակարգ դպրոցի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ Ղարիբ Ահարոնյանը, անդրադառնալով  Մարտունու շրջանի հավաքականի`  մասնակցության ընթացքում ցուցաբերած ակտիվության մակարդակին, նշեց, որ այնքան էլ գոհ չէ արդյունքներից, բայց համոզված է, որ հաջորդ տարի   կմասնակցեն ավելի բարձր պատրաստվածությամբ։
«Սոսի միջնակարգ դպրոցում ֆիզկուլտուրայի դասապարապմունքները կազմակերպվում են բարձր մակարդակով,  և օրեցօր ավելի մեծ ջանք ու եռանդով ենք աշխատում։
Դպրոցի մարզադահլիճում ամեն օր սպորտային խաղեր են  կազմակերպվում, ինչը, բացի հետաքրքիր առօրյայից,  պատրաստում է աշակերտներին այսօրինակ միջոցառումների»,- նշել է մեր զրուցակիցը։

Подведены итоги Чемпионата по военизированному пятиборью
СТЕПАНАКЕРТ, 24 марта, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" главный специалист отдела допризывной военной подготовки и внешкольных программ Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Артур Аветисян сообщил, что в здоровой конкуренции между командами первое место заняла команда Степанакерта, второе место – команда Аскерана, третье место – команда Мартуни.
Арсен Мартиросян (Мартакертская основная школа №2) занял первое место в индивидуальном соревновании по военизированному пятиборью, Марат Арутюнян (Степанакертская основная школа №9) занял второе место, Корюн Пашаян (Степанакертская основная школа №2) занял третье место .
Роберт Агаджанян был признан лучшим спортсменом в соревнованиях по бегу.
Арсен Мартиросян лучший в виде спорта "метание гранат", Андраник Гаспарян лучший в  в виде спорта «Выход силой на турнике». Марат Арутюнян, зафиксировав высокие показатели, был признан лучшим в военизированному кроссу.
Команды-победители в общекомандном зачете были награждены дипломами, почетными грамотами, денежными призами и ценными подарками Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах и Министерства обороны Республики Арцах.
Спортсмены и тренеры, занявшие 1-3 места в индивидуальных соревнованиях, были награждены грамотами МОНКС и МО и получили денежные премии.
«Было заметно, как школьники борются.
У подростков такого возраста есть желание проявить себя на соревновательном поприще, и, я думаю, им это удалось.
С годами показатели, зафиксированные по итогам этого чемпионата, еще больше увеличиваются, и с каждым годом идет упорная борьба за каждую секунду», — подчеркнул А. Аветисян, отметив, что спортивное мероприятие отличалось высоким уровнем организации.
Поощрены и тренеры команд, занявших призовые места.
Учитель физкультуры средней школы общины Сос Гариб Агаронян, касаясь уровня активности, проявленного командой Мартунинского района во время участия, сказал, что не очень доволен результатами, но уверен, что в следующем году они будут участвовать с более высокой подготовкой.
«Занятия физкультурой в средней школе общины Сос организованы на высоком уровне, и мы с каждым днем ​​работаем с большим усилием и энергией.
В спортзале школы каждый день организуются спортивные игры, что, помимо интересного распорядка дня, готовит учащихся к таким мероприятиям», — отметил наш собеседник.