Ստեփանակերտը Բաքվի հետ բանակցային գործընթացը հնարավոր է համարում միայն միջազգային ձևաչափում․ ԱԳ նախարար
Արցախում Ստեփանակերտի ու Բաքվի միջև բանակցային գործընթացը հնարավոր են համարում միայն ու միայն միջազգային ձևաչափում ու ստանձնած պարտավորությունների կատարման երաշխիքների առկայության պայմաններում:
Ստեփանակերտը Բաքվի հետ բանակցային գործընթացը հնարավոր է համարում միայն միջազգային ձևաչափում․  ԱԳ նախարար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Այս մասին ասաց Արցախի ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանը Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման 100-րդ օրվա կապակցությամբ կազմակերպված ասուլիսում՝ անդրադառնալով հարցին, թե ո՞ր դեպքում Բաքու- Ստեփանակերտ հանդիպումները կարող են դառնալ բանակցություն:
Սերգեյ Ղազարյանը հիշեցրեց, որ 44-օրյա պատերազմից հետո ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև տեղի են ունեցել հանդիպումներ՝ կապված տարբեր հումանիտար, տեխնիկական հարցերի հետ: Ընդ որում, ադրբեջանական կողմը փորձել է խեղաթյուրել վերջին հանդիպման օրակարգը:
«Սակայն այդ հանդիպման նպատակը կայանում էր նրանում, որ քննարկվեին ապաշրջափակման իրավիճակով պայմանավորված էլեկտրամատակարարման, գազամատակարարումների խափանման հետ կապված հարցերը: Ադրբեջանական կողմի հանդիպման օրակարգը խեղաթյուրելու փորձերն անընդունելի են: Սակայն միևնույն ժամանակ մենք, ռուսական խաղաղապահների միջնորդությամբ, նույն ձևաչափով պատրաստ ենք նշված հարցերի լուծման համար հանդիպումներ ունենալ»,-ասաց Ղազարյանը:
Իսկ ինչ վերաբերում է լիարժեք բանակցային գործընթացին՝ նախարարն ասաց. «Բազմիցս նշել ենք, որ միայն ու միայն միջազգային ձևաչափում կարող են տեղի ունենալ նման հանդիպումներ: Հիմնավորումները բավականին պարզ են»:
Նա նկատեց՝ եթե անգամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափում ընթացող բանակցություններով ձեռքբերված բանակցություններն Ադրբեջանը խախտեց, ինչպե՞ս կարող է երկկողմ ձևաչափով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չխախտել: «Միայն միջազգային ձևաչափով և նման գործընթացի կարևորագույն բաղադրիչը պետք է լինեն ստանձնած պարտավորությունների կատարման երաշխիքները»,-ասաց ԱԳ նախարարը:

Переговорный процесс с Баку Степанакерт считает возможным лишь при его проведении в международном формате
В Арцахе переговорный процесс между Степанакертом и Баку считают возможным только и только в международном формате и при наличии гарантий выполнения взятых обязательств.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом в рамках видеомоста Ереван-Степанакерт по случаю 100 дней блокады Арцаха заметил министр ИД Арцаха Сергей Казарян, затронув вопрос, в каком случае встречи Баку-Степанакерт могут перейти в переговоры.
Сергей Казарян напомнил, что после 44-дневной войны между Баку и Степанакертом происходили встречи при посредничестве российских миротворцев по различным гуманитарным и техническим вопросам. Хотя, азербайджанская сторона попыталась исказить повестку последней встречи.
«Однако целью этой встречи было обсуждение вопросов, связанных с нарушением подачи электроэнергии и газа, вызванным блокадной ситуацией. Попытки искажения повестки встречи с азербайджанской стороны неприемлемы. При посредничестве российских миротворцев мы готовы для решения указанных вопросов проводить встречи в таком же формате», - сказал Казарян.
Что касается полноценного переговорного процесса, министр отметил: «Мы неоднократно говорили, что такие встречи могут проходить только и только в международном формате. Обоснование довольно простое».
Он отметил, что Азербайджан нарушил даже договоренности, достигнутые в переговорах, проводимых в формате Минской группы ОБСЕ, он нарушит и договоренности, достигнутые в двустороннем формате. «Только в международном формате и важнейшей составляющей такого процесса должны быть гарантии выполнения взятых на себя обязательств», - заключил глава МИД Арцаха.