Ադրբեջանն իրադրությունը զարգացնում է դեպի նոր էսկալացիա․ ՀՀ վարչապետ
Միջազգայնորեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների անպատիժ խախտումները Ադրբեջանի կողմից նրան քաջալերում են գնալ նորանոր սադրանքների։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նման մի հրեշավոր սադրանք տեղի է ունեցել երեկ, երբ ադրբեջանական կողմը նպատակային դիպուկահար կրակոցով սպանել է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայող Արշակ Սերոժայի Սարգսյանին։ Ցավակցություն հայտնելով սպանված ժամկետային զինծառայողի ծնողներին, հարազատներին՝ միջազգային հնարության ուշադրությունն եմ հրավիրում այն ակնհայտ փաստի վրա, որ Ադրբեջանը իրադրությունը զարգացնում է դեպի նոր էսկալացիա»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ սա ավելի է հիմնավորվում Ադրբեջանի՝ պետական մակարդակով վարվող այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» անհեթեթ խոսույթով, որը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգության բացահայտ ակտ է։
«Ընդհանուր առմամբ պետք է ընդգծեմ, որ այս խոսույթը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում, որ մեր Կառավարությունը հենց սկզբից ճիշտ է ընթերցել Ադրբեջանի ուղերձները և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության գոյության իրավունքը կասկածի տակ դնող քաղաքականությունն ու խոսույթն է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության չկարգավորման պատճառը»,- եզրափակեց վարչապետը։

Азербайджан ведет ситуацию к новой эскалации: премьер-министр Армении
Безнаказанные нарушения Азербайджаном согласованных на международном уровне соглашений поощряют его к новым провокациям.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом на заседании правительства заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Вчера произошла чудовищная провокация, прицельным снайперским выстрелом с азербайджанской стороны  был убит военнослужащий Вооруженных сил Республики Армения Аршак Сережаевич Саркисян. Выражаю соболезнования родителям и близким погибшего военнослужащего-призывника, обращаю внимание международного сообщества на тот очевидный факт, что Азербайджан ведет ситуацию в сторону новой эскалации», - сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, это подтверждается и абсурдными заявлениями Азербайджана на государственном уровне о так называемом «Западном Азербайджане», что является открытым актом посягательства на суверенную территорию Республики Армения.
«Я должен подчеркнуть, что это выступление еще раз демонстрирует, что наше правительство с самого начала правильно прочитало послания Азербайджана, политику и выступления Азербайджана, ставящие под сомнение право Республики Армения на существование, что и является причиной неурегулирования нагорно-карабахского конфликта», - заключил премьер-министр.