Իրանը իր ողջ պոտենցիալը կօգտագործի տարածաշրջանի խնդիրները երկխոսությամբ լուծելու համար
Իրանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է հարևանների հետ հարաբերությունների զարգացումը․ այս քաղաքականության մեջ Իրանի համար կարևորագույն նշանակություն ունի Հայաստանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ալի Բաղերի Քանին։
«Խորհրդակցությունների շրջանակում ես իմ հայ գործընկերոջ հրավերով  Հայաստանում եմ, և երեկ և այսօր մենք արդյունավետ քննարկումներ ենք ունեցել իմ հայ գործընկերոջ, ինչպես նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի հետ։ Այդ հանդիպումների ընթացքում ընդգծվեց Իրանի կայուն դիրքորոշումը տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման գործում։ Եվ մեր հանդիպումների ընթացքում ընդգծել ենք, որ Իրանը միշտ վստահելի գործընկեր է խաղաղության և անվտանգության հաստատման գործում»,- ասաց Իրանի ԱԳ նախարարի տեղակալը։
Նա հավելել է, որ տարածաշրջանի երկրներն են, որոնք խաղաղության և կայունության երաշխավորն են, և օտարերկրյա ուժերի ներկայությունը չի կարող այդ կայունությունն ու խաղաղությունն ապահովել, քանի որ նրանք այլ հեռանկարներ են հետապնդում։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարին հարց ուղղվեց Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակ պահելու, Հայաստանի սուվերեն տարածքի մի մասն օկուպացված պահելու, ինչպես նաև «Արևմտյան Ադրբեջան» և «Հարավային Ադրբեջան» կեղծ թեզերը շրջանառելու վերաբերյալ։
«Աստված դիվանագետներին ստեղծել է, որպեսզի խաղաղ երկխոսությունների միջոցով կարողանան հասնել կայունության հաստատմանը։ Ես ենթադրում եմ, որ տարածաշրջանի երկրների ղեկավարներն այնքան խելամիտ են, որ երկխոսության տարբերակը կընտրեն հարցերի լուծման համար։  Եվ Իրանը իր ողջ հնարավորությունը և պոտենցիալը կօգտագործի խաղաղ երկխոսությունների միջոցով հարցերին և խնդիրներին լուծում տալու համար»,- պատասխանեց Ալի Բաղերի Քանին։

Иран применит весь свой потенциал для решения проблем в регионе путем диалога
Развитие отношений с соседями является одним из приоритетов внешней политики Ирана. И Армения в политике Ирана имеет самое важное значение.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом на брифинге с журналистами в Ереване заявил заместитель министра иностранных дел Ирана Али Багери Кани.
«В рамках консультаций я нахожусь в Армении по приглашению моего армянского коллеги, и вчера и сегодня у нас состоялись продуктивные обсуждения с моим армянским коллегой, а также с министром иностранных дел Армении. В ходе этих встреч была подчеркнута стабильная позиция Ирана в установлении прочного мира в регионе. Мы подчеркнули, что Иран всегда будет надежным партнером в установлении мира и безопасности в регионе», - сказал заместитель министра иностранных дел Ирана.
Он добавил, что гарантами мира и стабильности являются сами страны региона, и присутствие иностранных сил не может обеспечить эту стабильность и мир, потому что они преследуют другие цели.
Замминистру иностранных дел Ирана был задан вопрос о закрытии Азербайджаном Лачинского коридора, оккупации части суверенной территории Армении, а также распространении лживых тезисов о «Западном Азербайджане» и «Южном Азербайджане».
«Бог создал дипломатов для того, чтобы они могли добиваться стабильности путем мирных диалогов. Я предполагаю, что лидеры стран региона настолько мудры, что выберут вариант диалога для решения вопросов. И Иран применит все свои возможности и потенциал для решения вопросов и проблем путем мирных диалогов» - ответил Али Багери Кани.