Շրջափակում, օր 99-րդ. Աստղաշեն (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 մարտիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Աստղաշենի համայնքապետ Արթուր Գրիգորյանը։
Нет описания.«Բնակչության գերակշիռ մասը երիտասարդներ են։ 80 տոկոսի զբաղվածությունն էլ գյուղատնտեսությունն է ապահովում։ Մարդիկ հիմնականում հողագործությամբ ու անասնապահությամբ են զբաղվում։ Պետք է նշեմ, որ վերջինիս նկատմամբ բնակչության հետաքրքրությունը նվազել է։ Ունենք ընդամենը 70 խոշոր և 150 մանր եղջրավոր կենդանի։ Ընթացիկ տարում համայնքում կատարվել է մոտ 300 հեկտար աշնանացան. 213 հեկտարը՝ ցորեն, իսկ 87-ը՝ գարի։ Նախատեսում ենք կատարել նաև գարնանացան։ Կցանենք եգիպտացորեն, արևածաղիկ, կարտոֆիլ, ինչպես նաև բանջարաբոստանային այլ մշակաբույսերի ցանքս կկատարենք։ Պետության կողմից գյուղացիներին կարտոֆիլի սերմացու է տրամադրվել»,-ներկայացրել է Ա․Գրիգորյանը։
Համայնքապետի խոսքով՝ գյուղում երկու ջերմոցային տնտեսություն ունեն։ Իսկ որպես հետպատերազմական շրջանի կարևոր ձեռքբերում` համայնքապետը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով մայրուղուց գյուղ եկող ճանապարհի ասֆալտապատումն առանձնացրեց. այն անխոչընդոտ դարձրեց Աստղաշեն-Ստեփանակերտ երթևեկությունը։
«Բարերար Վիլհելմ Կարապետյանի և նրա ընտանիքի կողմից միջհամանքային ճանապարհների որոշ հատվածներ սալապատվել են, իսկ գյուղի երեխաների համար լողավազան է կառուցվել»,-ներկայացրել է մեր զրուցակիցը` հավելելով` Աստղաշենում նաև աղբահավաք մեքենա է գործում, որպեսզի համայնքը միշտ մաքուր ու գեղեցիկ լինի։
Անդրադառնալով գյուղի խնդիրներին՝ Ա. Գրիգորյանը առանձնացրել է մշակույթի տան, բուժկետի վերանորոգման, գիշերային լուսավորության ապահովման անհրաժեշտությունը։ Ոռոգման ջուր չունեն, օգտվում են արտեզյան ջրհորից։
«Բայց այդ ամենից մենք չենք տրտնջում։ Սովոր ենք, կհաղթահարենք։ Միայն թե Արցախը Մայր Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը բացվի, հայրենիքում հարատև խաղաղություն հաստատվի, մենք էլ շարունակենք էլ ավելի մեծ նվիրումով շենացնել մեր գյուղը»,-ընդհանրացրել է Աստղաշեն համայնքի ղեկավարը։

СТЕПАНАКЕРТ, 20 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Астгашен Артур Григорян.
«Большую часть населения составляют молодые люди. Сельское хозяйство обеспечивает занятость на 80 процентов. Люди в основном занимаются земледелием и животноводством. Должен отметить, что интерес населения к последним снизился. У нас всего 70 крупных и 150 мелких рогатых. В текущем году в поселке проведено осеннего сева около 300 га. 213 га занимают пшеница и 87 га ячменя. Планируем также провести весенний посев. Будем сеять кукурузу, подсолнечник, картофель, а также другие овощные культуры. Государство предоставило сельчанам семенной картофель», - представил А.Григорян.
По словам главы общины, в селе есть два тепличных хозяйства. А в качестве важного достижения послевоенного периода глава общины выделил прокладку дороги от шоссе до села на средства Всеармянского фонда «Айастан»- это сделало движение по дороге Астгашен-Степанакерт беспрепятственным.
«При поддержке мецената Вильгельма Карапетяна и его семьи были заасфальтированы некоторые участки межобщинных дорог, а для детей села построен бассейн», — сказал наш собеседник, добавив, что в Астгашене также есть мусороуборочная машина. что сообщество всегда чистое и красивое.
Касаясь проблем села, А. Григорян отметил необходимость ремонта дома культуры, медпункта, обеспечения ночного освещения. Поливной воды у них нет, пользуются артезианской скважиной.
"Но мы не жалуемся на все это. Мы к этому привыкли, мы это преодолеем. Пока будет открыта единственная дорога, соединяющая Арцах с матьерью-Арменией, на родине установится прочный мир, мы будем продолжать способствовать процветанию нашего села с еще большей самоотдачей", - заключил глава общины Астгашен.