«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը շարունակում է Արցախին մարդասիրական օգնության տրամադրումը
Արցախում հումանիտար ճգնաժամը մեղմելու նպատակով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը շարունակում է մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերել Արցախին` առաջին անհրաժեշտության պարենամթերքի տեսքով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին հայտնեցին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից։
Այս անգամ Արցախ ճանապարհվեց 200 տոննա ալյուր:
Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի շրջափակումից առ այսօր, Հիմնադրամը Արցախին նվիրաբերել է 100 տոննա պարենամթերք (մակարոնեղեն, հնդկաձավար, բրինձ, շաքարավազ), 200 տոննա ալյուր,  211,000 կգ կարտոֆիլի սերմ և 21,600 լ արևածաղկի ձեթ:
Նշենք, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 27-ին տեղի ունեցավ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի արտահերթ նիստը, որի ժամանակ քննարկվեց նաև Արցախի հարցը: Համահայկական համախմբման շնորհիվ, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով հումանիտար ճգնաժամը մեղմելու նպատակով որոշում կայացվեց Արցախի ժողովրդին ապահովել առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքով:
Հիշեցնենք, որ 2021-2022 թթ.–ին «Հայաստան» հիմնադրամն Արցախում իրականացրել է ավելի քան 32 միլիարդ դրամի բազմաթիվ ծրագրեր՝ ուղղված հետպատերազմյա շրջանի հաղթահարմանը։ Կառուցվել և շահագործման են հանձնվել հարյուրավոր բնակարաններ ու առանձնատներ, վերակառուցվել ու հիմնանորոգվել են դպրոցներ ու մանկապարտեզներ, կառուցվել են ավելի քան 52 կմ ռազմավարական ճանապարհներ, խմելու ջրի մատակարարման ցանցեր, ինչպես նաև ֆինանսավորվել են առողջապահական, կրթական, մշակութային և այլ կարևոր ոլորտների զարգացմանն ուղղված տասնյակ ծրագրեր:
1992 թվականին ստեղծված «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը Հայաստանում ամենախոշոր ոչ-առևտրային կազմակերպությունն  է, որի նպատակն է ստեղծել համահայկական ցանց, աջակցել Հայաստանին ու աշխարհի հայերին և իրականացնել Հայաստանի ու Արցախի կայուն, համաչափ զարգացումն ապահովող ծրագրեր:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն իր գործունեության ընթացքում իրականացրել է շուրջ 1500 ծրագիր կրթության, առողջապահության, սոցիալական ապահովության, արվեստի և սպորտի բնագավառներում, ենթակառուցվածքների, բնակարանաշինության և համայնքների զարգացման շրջանակներում՝ բարելավելով հազարավոր շահառուների կյանքի որակը: Հիմնադրամի աշխատանքներն իրականացվում են 18 երկրներում գործող 19 տեղական մարմինների և գործընկեր կազմակերպությունների ակտիվ մասնակցության և աջակցության  միջոցով:

Всеармянский фонд «Айастан» продолжает оказывать Арцаху гуманитарную помощь
В целях смягчения гуманитарного кризиса в Арцахе Всеармянский фонд «Айастан» продолжает оказывать гуманитарную помощь Арцаху в виде продуктов первой необходимости.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщили во Всеармянском фонде «Айастан».
В этот раз в Арцах было отправлено 200 тонн муки.
С начала блокады Азербайджаном Лачинского коридора фонд передал Арцаху 100 тонн продуктов питания (макароны, гречка, рис, сахар), 200 тонн муки, 211 000 кг семян картофеля и 21 600 литров подсолнечного масла.
Следует отметить, что 27 декабря 2022 года состоялось внеочередное заседание Совета попечителей Всеармянского фонда «Айастан», в ходе которого обсуждался и вопрос Арцаха. Было принято решение единством всех армян обеспечить народ Арцаха необходимыми продуктами питания, чтобы смягчить гуманитарный кризис, вызванный блокадой.
Напомним, что в 2021-2022 годах Фонд «Айастан» реализовал в Арцахе ряд проектов на сумму более 32 миллиардов драмов, направленных на преодоление тягот послевоенного периода. Построены и сданы в эксплуатацию сотни квартир и частных домов, реконструированы и капитально отремонтированы школы и детские сады, построено более 52 км стратегических дорог, сетей питьевого водоснабжения, реализованы десятки проектов, направленных на развитие здравоохранения, образования, культуры. Финансировались и другие важные отрасли.
Всеармянский фонд «Айастан», созданный в 1992 году, является крупнейшей некоммерческой организацией Армении, целью которой является создание всеармянской сети, содействие Армении и армянам всего мира, реализация программ, обеспечивающих стабильное, сбалансированное развитие Армении и Арцаха.
Всеармянский фонд «Айастан» реализовал около 1500 проектов в сферах образования, здравоохранения, социального обеспечения, искусства и спорта, инфраструктур, жилищного строительства и развития общин, улучшая качество жизни тысяч бенефициаров. Деятельность фонда осуществляется при активном участии и содействии 19 местных органов и партнерских организаций, работающих в 18 странах.