Մարտի 15-ին գումարվել է ԱՀ Ազգային ժողովի հերթական  նիստը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկացրել են Արցախի Հանրապետության ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից։
Օրակարգում առաջին ընթերցմամբ ներկայացված Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության մասին նախագծի հարցն էր:
Возможно, это изображение 16 человек, люди сидят, люди стоят и в помещении
Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի առաջին տեղակալ Ժիրայր Միրզոյանի ներկայացմամբ՝ նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պետական կառավարման համակարգի կայունությունն ու անընդհատությունն ապահովելն է:
Հաշվի առնելով Արցախի Հանրապետության անվտանգության ապահովման հրամայականը, Արցախի Հանրապետության առջև ծառացած մարտահրավերները, աշխարհաքաղաքական, տարածաշրջանային զարգացումները, ինչպես նաև ռազմական դրության պայմաններում պետական կառավարման համակարգի ճկունությունն ապահովելու նպատակով առաջարկվում է ռազմական դրության դեպքում Նախագահ ընտրելու իրավունքը վերապահել Ազգային ժողովին:
Возможно, это изображение 12 человек, люди стоят и в помещении
Նախագիծը ներկայացնելուց հետո հեղինակը առաջարկել է մինչև երկրորդ ընթերցում գրավոր առաջարկությունների համար ժամկետ սահմանել մեկ շաբաթ:
Նախագիծը նախապես  քննարկվել էր գլխադասային հանձնաժողովի նիստում և արժանացել էր դրական եզրակացության:
Մտքերի փոխանակությամբ հանդես են եկել Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը և պատգամավոր Գեղամ Ստեփանյանը:
Возможно, это изображение 7 человек, люди сидят и в помещении
Այնուհետև նախագիծը քվեարկության է դրվել  և միաձայն ընդունվել առաջին ընթերցմամբ:
Հաջորդիվ ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը հրապարակել է Ազգային ժողովի որոշումը.
«Ղեկավարվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 75-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը որոշում է.
Возможно, это изображение 14 человек, люди сидят, люди стоят и в помещении
2023թվականի մարտի 15-ին Ազգային ժողովի կողմից առաջին ընթերցմամաբ  ընդունված Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության նախագծի վերաբերյալ գրավոր առաջարկների ներկայացման ժամկետը սահմանել մինչև սույն թվականի մարտի 21-ը՝ ժամը 17:00-ն»:

Парламент принял в первом чтении проект поправки к Конституции Республики Арцах
СТЕПАНАКЕРТ, 15 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает отдел информации и общественных связей НС Республики Арцах.
На повестке заседания был представленный в первом чтении проект поправки к Конституции Республики Арцах
Возможно, это изображение 16 человек, люди сидят, люди стоят и в помещении
По словам первого заместителя руководителя аппарата президента республики Жирайра Мирзояна, необходимость принятия проекта заключается в обеспечении стабильности и непрерывности системы государственного управления.
Принимая во внимание императив обеспечения безопасности Республики Арцах, стоящие перед Республикой Арцах вызовы, геополитические и региональные развития, а также необходимость обеспечения гибкости системы государственного управления в условиях военного положения, предлагается в условиях военного положения право избирать президента предоставить Национальному собранию
Возможно, это изображение 12 человек, люди стоят и в помещении
После представления проекта автор предложил установить недельный срок для письменных предложений до второго чтения
Проект был предварительно обсужден на заседании головной комиссии и был удостоен положительного заключения
В процессе обмена мнениями выступили председатель Национального собрания Артур Товмасян и депутат Гегам Степанян
Возможно, это изображение 7 человек, люди сидят и в помещении
Далее проект был вынесен на голосование и единогласно принят в первом чтении
Затем заместитель председателя НС Гагик Багунц обнародовал постановление Национального собрания.
«Руководствуясь частью 3 статьи 75 закона «Регламент Национального собрания», Национальное собрание Республики Арцах постановляет:
Возможно, это изображение 14 человек, люди сидят, люди стоят и в помещении
Срок представления письменных предложений по проекту поправки к Конституции Республики Арцах, принятому Национальным собранием в первом чтении 15-го марта 2023 года, установить до 21-го марта с. г., 17:00».