ԱՎԾ նախագահը ներկայացրել է բնակչության բնական աճի, ծնունդների և ամուսնությունների անցած տարվա վիճակագրությունը
Արցախի Հանրապետությունում 2022 թվականի կենսունակության գործակիցը՝ ծնվածների և մահացության դեպքերի հարաբերակցությունը, կազմել է 182,4 տոկոս՝ նախորդ տարվա 114,7 տոկոսի փոխարեն:
ԱՎԾ նախագահը  ներկայացրել է բնակչության բնական աճի, ծնունդների և ամուսնությունների անցած տարվա վիճակագրությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ մարտի 14-ին հայտնել է Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը՝ ամփոփելով 2022 թվականի սոցիալ-տնտեսական վիճակը։
«2022 թվականին բազմապտուղ ծնունդների դեպքերի թիվը 20 է, որից 19-ը երկվորյակներ են, 1-ը՝ եռյակ: Ըստ ծննդի հերթականության՝ 2022 թվականին ծնվածների դիտարկումը ցույց է տալիս, որ առաջնածին են ծնվածների 39,1 տոկոսը, ընտանիքում ծնված երկրորդ երեխաները կազմել են ծնվածների 29.2 տոկոսը, երրորդ և հաջորդ երեխաները՝ 31,7 տոկոսը»,-նշել է Մ. Մինասյանը։ Ըստ նրա տեղեկատվության՝ մոր միջին տարիքը երեխայի ծննդյան ժամանակ Հանրապետությունում 2022թ. կազմել է 27,9 տարեկան, ընդ որում առաջնեկ ունեցող մոր միջին տարիքը` 24.6 տարեկան:
Դիտարկումները ցույց են տվել, որ երեխաներն ավելի հաճախ անվանակոչվել են՝ աղջիկները՝ Մանե (35 դեպք), Մարիա (31 դեպք), Նարե (29 դեպք) և Լիա (26 դեպք), տղաները՝ Դավիթ (58 դեպք), Տիգրան (52 դեպք), Դանիել (40 դեպք) և Մոնթե (39 դեպք):
Անդրադառնալով ամուսնությունների ու ամուսնալուծությունների վիճակագրությանը, Մ. Միսայանը տեղեկացրել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում հանրապետությունում 100 նոր ամուսնական զույգին բաժին է ընկնել ամուսնալուծության 16 դեպք` նախորդ տարվա 15-ի փոխարեն: Ամուսնության միջին տարիքը տղամարդկանց շրջանում կազմել է 29 տարեկան, կանանց` 25,3, իսկ առաջին ամուսնության միջին տարիքը համապատասխանաբար՝ 28 և 24,5 տարեկան: Կյանքի սպասվող տևողությունը 2022թ. կազմել է 77,7 տարի, ընդ որում տղամարդկանց համար` 74,5 տարի, կանանց` 80,8:

Председатель НСС представила статистику естественного прироста населения, рождений и браков за прошлый год
В Республике Арцах коэффициент жизнеспособности населения на 2022 год, соотношение родившихся и умерших, составил 182,4 процента вместо 114,7 процента в прошлом году.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 марта, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом 14 марта заявила председатель Национальной статистической службы Мануш Минасян, подводя итоги социально-экономической ситуации 2022 года.
"Количество многоплодных родов в 2022 году - 20, из них 19 близнецов, 1 тройня. По очередности рождения наблюдение за родившимися в 2022 году показывает, что первенцами являются 39,1 процента рожденных, вторые дети, родившиеся в семье, составили 29,2 процента рождений, третьи и последующие дети - 31,7 процента", - сказала М. Минасян.
По ее информации, средний возраст матери при рождении ребенка в Республике в 2022 году составил 27,9 года, а средний возраст матери при рождении первого ребенка - 24,6 года.
Наблюдения показали, что детей чаще называли: девочек: Мане (35 случаев), Мария (31 случай), Нарэ (29 случаев) и Лия (26 случаев), мальчиков : Давид (58 случаев), Тигран (52 случая), Даниэль (40 случаев) и Монте (39 случаев).
Обращаясь к статистике браков и разводов, М. Минасян сообщила, что в отчетном периоде на каждые 100 молодоженов в республике приходится 16 случаев развода вместо 15 в прошлом году. Средний возраст вступления в брак у мужчин составил 29 лет, у женщин – 25,3 года, а средний возраст вступления в первый брак – 28 и 24,5 года соответственно. Ожидаемая продолжительность жизни в 2022 году составила 77,7 года, из них 74,5 года для мужчин и 80,8 года для женщин.