ՀՀ վարչապետը վերահաստատեց Հայաստանի պատրաստակամությունը ԵԱՏՄ-ում գազի ընդհանուր շուկա ձևավորելու հարցում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ալմաթիում տեղի ունեցած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստիժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
« ԵԱՏՄ ինտեգրացիոն համագործակցության մեկ այլ կարևոր բաղադրիչ եմ համարում էներգառեսուրսների ընդհանուր շուկաների ձևավորումը։ Այս համատեքստում, կնշեմ մեր շահագրգռվածությունը գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման մասին միջազգային պայմանագրի նախագծի չկարգավորված հարցերի շուրջ հնարավորինս արագ կոնսենսուսի հասնելու հարցում, և ևս մեկ անգամ հաստատում եմ դրանց լուծմանը կառուցողական մոտեցում ցուցաբերելու մեր պատրաստակամությունը»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը մեծապես կարևորեց պարենային անվտանգության տեղական և միութենական համակարգերի զարգացումը։
«Կարծում ենք, որ ապագայում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կոլեկտիվ պարենային անվտանգության համակարգի ստեղծման նպատակով համագործակցության ակտիվացումը հնարավորություն կտա բարձրացնել առկա ռեսուրսների օգտագործման արդյունավետությունը, զսպել գնաճը, ապահովել պարենային ապրանքների հասանելիությունը և ակտիվացնել փոխադարձ առևտուրը»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը ԵԱՏՄ էլեկտրաէներգիայի միասնական շուկայի հարցերի շրջանակում Հայաստանի համար արդիական է համարում «Էլեկտրաէներգիայի միջպետական փոխանցման ծառայությունների հասանելիության կանոնների» հիմքում ամրագրված ճկուն և բազմավեկտոր մոտեցումները։
«Մասնավորապես, կանոնները հնարավորություն կտան ապահովել ԵԱՏՄ անդամ երկրների էներգետիկ համակարգերին միացումը Միության անդամ չհանդիսացող երկրի միջոցով (մեր դեպքում՝ Վրաստանի միջոցով)՝ դրանով իսկ ստեղծելով տեխնիկական և իրավական նախադրյալներ՝ փոխշահավետ շուկայական պայմանագրեր կնքելու համար»,- նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետը Միության ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի լիարժեք գործարկման նպատակով նաև անհրաժեշտ է համարում սինքրոնացնել ԵԱՏՄ երկրների գործողություններն այս ուղղությամբ, ինչը թույլ կտա ձևավորել հուսալի «թվային կմախք»՝ ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժը ապահովելու համար։
«Թվային տնտեսության զարգացումը և թվային տեխնոլոգիաների ներդրումն օբյեկտիվ անհրաժեշտություն է միասնական թվային տարածքի ձևավորման համար։ Այս համատեքստում կնշեմ միջպետական տեղեկատվության փոխանակման համակարգի գործիքների, ինտեգրացիոն էֆեկտով թվային նախագծերի ստեղծման և զարգացման արդիականությունն ու մեծ պահանջարկը»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Премьер-министр подтвердил готовность Армении к формированию общего рынка газа в ЕАЭС
Армения заинтересована в скорейшем достижении консенсуса по нерешенным вопросам проекта международного соглашения о формировании общего рынка газа в ЕАЭС.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 февраля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом отметил премьер-министр РА Никол Пашинян на очередном заседании Евразийского межправительственного совета в Алматы.
«Другой важной составляющей интеграционного сотрудничества ЕАЭС считаю формирование общих рынков энергоресурсов. В этом контексте отмечу нашу заинтересованность в скорейшем достижении консенсуса по неурегулированным вопросам проекта международного соглашения о формировании общего рынка газа и еще раз подтверждаю нашу готовность конструктивного подхода по их решению», - подчеркнул Пашинян.
Премьер-министр особо подчеркнул важность развития местной и союзной систем продовольственной безопасности.
«Полагаем, что в перспективе активизация сотрудничества в целях создания системы коллективной продовольственной безопасности государств-членов ЕАЭС позволит повысить эффективность использования имеющихся ресурсов, обуздать инфляцию, обеспечить доступ к продуктам питания и активизировать взаимную торговлю», - сказал Пашинян.
Премьер-министр считает актуальными для Армении гибкие и многовекторные подходы, заложенные в основе «Правил доступа к услугам межгосударственной передачи электроэнергии» в рамках вопросов единого рынка электроэнергии ЕАЭС».
«В частности, правила позволят обеспечить подключение к энергосистемам государств-членов ЕАЭС через страну, не являющуюся членом Союза (в нашем случае, через Грузию), тем самым создавая технические и юридические предпосылки для заключения взаимовыгодных рыночных контрактов», - отметил Пашинян.
Для полноценного запуска единой информационной системы Союза премьер-министр также считает необходимым синхронизировать действия стран ЕАЭС на этом направлении, что позволит сформировать надежный «цифровой каркас» для обеспечения свободного движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы.
«Развитие цифровой экономики и внедрение цифровых технологий является объективной необходимостью формирования единого цифрового пространства. В этом контексте отмечу современность и большую востребованность инструментов межгосударственной системы обмена информацией, создание и развитие цифровых проектов с интеграционным эффектом», - заключил Пашинян.