ՀԱԵ ԱՄՆ Արևմտյան թեմը և սփյուռքահայ համայնքային կառույցներն աջակցություն են ցուցաբերել արցախցի ավելի քան 100 ընտանիքի
Արդեն 45 օր շարունակ  Արցախի շրջափակման և ադրբեջանի ցեղասապանական վարքի հերթական դրսևորման օրերին սփյուռքահայ համայնքային կառույցներն ու միավորները և Հայ Առաքելական եկեղեցու թեմերը, գործադրում են տեղեկատվական, քարոզչական, դիվանագիտական ջանքեր, ինչպես նաև  բազում հումանիտար աջակցության ծրագրեր են  իրագործում Արցախում շրջափակման մեջ գտնվող հայրենակիցների հոգսերն  ինչ- որ չափով նվազեցնելու համար:
ՀԱԵ ԱՄՆ Արևմտյան թեմը և  սփյուռքահայ  համայնքային  կառույցներն աջակցություն են ցուցաբերել արցախցի ավելի քան 100 ընտանիքի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում նշել է Արցախի Հանրապետության նախագահի՝ Սփյուռքի հարցերով խորհրդական Ազատուհի Սիմոնյանը:
«Ամանորի նախօրյակին, երբ հեռախոսազրույց ունեցա ԱՄՆ Արևմտյան թեմի  առաջնորդ Թորգոմ Եպիսկոպոս Տոնոյանի հետ, նա ինձ փոխանցեց, որ Առաջնորդարան այցելած Ազգային «Վահան և Անուշ Շամլեան» վարժարանի առաջին կարգի փոքրիկ աշակերտները խնդրել են Սրբազան Հորը, որ «մենք նվեր չենք ուզում, մեր նվերները փոխանցեք Արցախի մանուկներին»:
Առաջնորդ սրբազան հայրը երեխաների խնդրանքին ընդառաջ տվել է իր օրհնությունը Արցախում բնակվող 101 բազմազավակ ընտանիքի  (5 և ավելի երեխա ունեցող) և Ստեփանակերտի հանրապետական հիվանդանոցի վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող 10 ծանր հիվանդների օգնություն տրամադրելուն: Ծրագրի շահառու  է դարձել Արցախի Հանրապետությունում բնակվող ընդհանուր առմամբ  111 ընտանիք»,-մանրամասնեց Ա. Սիմոնյանը:
Նրա տեղեկատվությամբ՝ ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարություն հետ համագործակցությամբ 111 ընտանիքի տրամադրվել է դրամական աջակցություն.  ծրագիրն իրագործվել է «ԳՈՅ» մարդասիրական հիմնադրամի  միջոցով:
«Այս ծրագիրը ոչ միայն ֆինանաական աջակցության է, այլև ապրումակցելու, զորակցության դրսևորում: Շրջափակման և բազում դժվարությունների դեմ հանդիման կանգնած քո հայրենակցին, չնայած մեծ հեռավորությանը նեցուկ կանգնելու ու քրիստոնեական ձեռքմեկնումի կեցվածք»,-ընդգծեց մեր զրուցակիցը՝  շնորհակալություն հայտնելով  ԱՄՆ Արևմտյան թեմի առաջնորդ Թորգոմ եպիսկոպոս Տոնոյանին, թեմի բոլոր պատկան մարմիններին ու հանձնախմբերին, Ազգային վարժարանների ուսուցչական, ծնողական և աշակերտական կազմին իրենց դրսևորած կեցվածքի, Արցախն ու արցախցուն մենակ չթողնելու, նեցուկ կանգնելու հանձնառության համար:
«Այս հանգրվանն էլ պատվով կհաղթահարի արցախցին՝ կանգնած լինելով մեր ազգային արժանապատվության առաջնագծում, հենվելով համահայկական ամուր թիկունքին»,-համոզմունք հայտնեց Ազատուհի Սիմոնյանը:

Западная епархия ААЦ в США и общинные структуры армянской диаспоры оказали поддержку более 100 семьям из Арцаха
Вот уже 45 дней, в дни блокады Арцаха и регулярных проявлений геноцидного поведения Азербайджана, армянские общинные структуры диаспоры и епархии Армянской Апостольской церкви проводят информационные, пропагандистские, дипломатические усилия, а также реализуют множество программ гуманитарной помощи, чтобы облегчить бремя соотечественников, находящихся в блокаде в Арцахе.
Западная епархия ААЦ в США и  общинные структуры армянской диаспоры оказали поддержку более 100 семьям из Арцаха
СТЕПАНАКЕРТ, 25 января, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с «Арцахпресс» заявила советник президента Республики Арцах по делам диаспоры Азатуи Симонян.
«В канун Нового года, когда у меня был телефонный разговор с епископом Торгомом Тонояном, руководителем Западной епархии США, он сказал мне, что первоклассники Национальной школы «Ваан и Ануш Шамлеан» обратились к Святому Отцу с просьбой: «Мы не хотим подарков, отдайте наши подарки детям Арцаха».
Учитывая просьбу детей, настоятель преподобный отец благословил проживающую в Арцахе 101 многодетную семью (с 5 и более детьми) и 10 тяжелобольных в отделении реанимации Степанакертской республиканской больницы. Всего бенефициарами проекта стали 111 семей, проживающих в Республике Арцах», - уточнила А. Симонян.
По ее информации, в сотрудничестве с Министерством социального развития и миграции Республики Арцах финансовая помощь оказана 111 семьям- проект реализован через гуманитарный фонд «ГОЙ».
«Эта программа является не только финансовой поддержкой, но и проявлением сопереживания и поддержки. Это твердое и христианское отношение к соотечественнику, находящемуся в блокаде и столкнувшемуся со многими трудностями, несмотря на большое расстояние»,- подчеркнула наша собеседница, поблагодарив главу Западной епархии США епископа Торгома Тонояна, все соответствующие отделы и комиссии епархии, преподавателей, родителей и учащихся национальных колледжей за их отношение, за приверженность  встать на защиту Арцаха и народа Арцаха.
«Народ Арцаха с честью преодолеет этот рубеж, стоя в авангарде нашего национального достоинства, опираясь на мощную всеармянскую поддержку», - выразила уверенность Азатуи Симонян.