Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներն այցելել են Բաքվում պահվող հայ գերիներին
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները դեկտեմբերին հերթական այցն են կատարել Բաքվում պահվող հայ գերիներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին ասաց ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին՝  հավելելով, որ Բաքվում պահվողներին հնարավորություն է տրվել հեռախոսազանգեր կատարել։
«Ինչպես նախորդ այցերի դեպքում, այս անգամ էլ Բաքվում պահվող անձանց հնարավորություն է տրվել հեռախոսազանգեր կատարել, ինչպես նաև փոխանակել ձայնագրված տեսաուղերձներ, որը մեր հերթական գործողություններից մեկն է», - ասաց Ամատունին:
2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը հայտնել է, որ պաշտոնական Բաքուն հաստատել է, որ Ադրբեջանում պահվում է 38 հայ գերի: Ըստ տարբեր գնահատականների՝ իրականում Բաքվում պահվող հայ գերիների թիվն ավելի մեծ է:

Representatives of the International Committee of the Red Cross (ICRC) again visited the Armenian captives held in Baku in December 2022, ICRC Armenia communications manager Zara Amatuni said.
Red Cross visits Armenian captives held in Azerbaijan
STEPANAKERT, JANUARY 9, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: She added that the captives were enabled to make phone calls.
“As during previous visits, this time also the persons being held in Baku were given the opportunity to make phone calls, as well as exchange recorded video messages, which is one more of our actions,” Amatuni said.
In September of 2022, the Armenian Ombudsperson said that Baku officially confirms holding 38 Armenian prisoners of war. However, according to various estimated the number is higher. Azerbaijan refuses to release the Armenian captives in violation of the terms of the Nagorno Karabakh 2020 ceasefire agreement – the 9 November 2020 trilateral statement between Armenia, Russia and Azerbaijan.