Առաջիկայում Լաչինի հետ կապված քայլերի կտրուկ ակտիվացում կզգաք սփյուռքում. Զարեհ Սինանյան
Հաջորդ շաբաթների ընթացքում Լաչինի միջանցքի հետ կապված քայլերի կտրուկ ակտիվացում կզգաք սփյուռքում, որն արդեն սկսվել է։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, այսօր՝  հունվարի 5-ին, Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց սփյուռքի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, փոխանցում  news.am-ը:
«Սփյուռքը տարբեր քայլերի է դիմում։ Իհարկե, հանրությունն ավելի բուռն արձագանք էր ակնկալում, ինչպիսին կար պատերազմի ընթացքում։ Սակայն ինչ-ինչ պատճառներով այդ արձագանքը շատ ավելի մեղմ է: Դա կապված է շատ շարք գործոնների հետ` ինչ-որ ապատիա կա, ինքնակազմակերպման ու համայնքների ներսում այլ խնդիրներ կան»,–ասաց Սինանյանը։
Նա վստահեցրեց, որ այդ հարցի հետ կապված մոբիլիզացրել են ռեսուրսները` ոչ միայն համայնքային կառույցների իմաստով, այլ նաև սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններն են ակտիվ աշխատում բոլոր երկրներում։
Սինանյանը հիշեցրեց, որ երեկ Լոս Անջելեսի քաղաքապետը Քարեն Բասը հայտարարությամբ է հանդես եկել` ասելով, որ ջանքեր կգործադրի, որպեսզի ԱՄՆ–ն ավելի ներգրավված լինի Լաչինի միջանցքի բացման հարցում։
Հիշեցնենք, որ 25 օր է, ինչ Արցախը շրջափակման մեջ է: Ադրբեջանը դեկտեմբերի 12-ից շարունակում է ֆեյք «բնապահպանների» անվան տակ փակ պահել Արցախն աշխարհին կապող «կյանքի ճանապարհը»՝ այդ կերպ դադարեցնելով երթևեկությունը և խզելով արտաքին աշխարհի հետ Արցախի քաղաքացիների միակ կապը:
Արցախում 120 000 մարդ, որից 30 000-ը երեխաներ են, այս տարի Ամանորը դիմավորել են շրջափակման մեջ՝ ճանապարհի բացման սպասումով։ Ադրբեջանցիների կողմից Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհի փակման պատճառով 1100 քաղաքացի տուն վերադառնալու հնարավորություն չունի, որից 270-ը երեխաներ են։

Синанян: В ближайшее время вы почувствуете резкую активизацию шагов, связанных с Лачином, в диаспоре
В ближайшие недели вы почувствуете резкую активизацию шагов, связанных с Лачинским коридором в диаспоре, которая уже началась.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 января, АРЦАХПРЕСС- Об этом сегодня, 5 января, на пресс-конференции после заседания правительства заявил Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян, передает news.am.
«Диаспора предпринимает разные шаги. Конечно, общественность ожидала более бурной реакции, как это было во время войны. Но по какой-то причине эта реакция гораздо более сдержанная. Это связано со многими факторами: есть какая-то апатия, есть другие проблемы самоорганизации, а также внутри общин», - сказал Синанян.
Он заверил, что в связи с этим вопросом мобилизованы ресурсы не только в смысле общественных структур, но и во всех странах активно работают молодые послы диаспоры.
Синанян напомнил, что вчера мэр Лос-Анджелеса Карен Басс выступила с заявлением о том, что приложит усилия, чтобы США более активно участвовали в разблокировании Лачинского коридора.
Напомним, что Арцах уже 25 дней находится в блокаде. С 12 декабря Азербайджан продолжает перекрывать «дорогу жизни», соединяющую Арцах с миром, прикрываясь  фальшивыми «экологами», тем самым останавливая движение и обрывая единственную связь граждан Арцаха с внешним миром.
В Арцахе проживает 120 000 человек, 30 000 из которых дети, которые встретили этот Новый год в блокаде, ожидая открытия дороги. Из-за закрытия азербайджанцами дороги, соединяющей Арцах с Арменией, 1100 граждан не имеют возможности вернуться домой, из них 270 детей.