Խաղաղապահ զորակազմից հայտնում են բանակցությունների շարունակվելու մասին. ՌԴ ՊՆ
Ռուս խաղաղապահների հրամանատարությունը շարունակում է բանակցությունները հայկական և ադրբեջանական կողմերի հետ՝ Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին նշվում է ՌԴ ՊՆ տարածած հաղորդագրությունում:
Նշվում է, որ ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում հրադադարի խախտման միջադեպեր չեն գրանցվել:
Պարեկություն է իրականացվել երեք ուղղություններով՝ Մարտունու, Մարտակերտի շրջաններում և Լաչինի միջանցքում:
«Երեսուն դիտակետերում ռուս խաղաղապահները շուրջօրյա վերահսկում են իրավիճակը և վերահսկում հրադադարի ռեժիմի պահպանումը»,-նշվում է կայքում:
Դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ժամը 10:30-ից մի խումբ ադրբեջանցիներ` բնապահպանական պատճառաբանություններով, փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու Շուշի-Քարին տակ հատվածը՝ Լաչինի միջանցքը։ Հարյուրավոր քաղաքացիներ, այդ թվում`անչափահասներ, Լաչինի միջանցքի փակ լինելու պատճառով չեն կարողանում տուն վերադառնալ: Ընդհատված է Շուշիի շրջանի Լիսագոր, Մեծ շեն, Հին շեն և Եղցահող գյուղերի տրանսպորտային կապը մայրաքաղաք Ստեփանակերտի հետ։
Ադրբեջանը դեկտեմբերի 13-ից խափանել էր նաև Արցախի Հանրապետության գազամատակարարումը: Դեկտեմբերի 16-ին գազամատակարարումը վերականգնվել է:

Russian peacekeepers inform about continuation of talks on unblocking Lachin corridor
The command of the Russian peacekeepers continues negotiations with the Armenian and Azeri sides to unblock the Lachin corridor, the Ministry of Defense of the Russian Federation said.
STEPANAKERT,  DECEMBER 19, ARTSAKHPRESS:  It is noted that there were no incidents of ceasefire violation in the zone of responsibility of Russian peacekeepers. Patrolling was carried out in three directions: Martuni, Martakert regions and Lachin corridor.
On December 12, at 10:30 a.m., a group of Azerbaijanis, under environmental pretext, closed the section of the Stepanakert-Goris highway under Shushi-Karintak, the Lachin corridor. Hundreds of citizens, including minors, cannot return home due to the closure of the Lachin corridor.
The transport connection of Lisagor, Mets Shen, Hin Shen and Yegtsahogh villages of Shushi region with the capital Stepanakert is interrupted. On December 13, Azerbaijan also interrupted the gas supply of the Republic of Artsakh. Gas supply was restored on December 16.