Արցախում հարգանքի տուրք են մատուցել Սպիտակի երկրաշարժի անմեղ զոհերի հիշատակին
Այսօր՝ դեկտեմբերի 7-ին, Սպիտակի երկրաշարժի 34-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ստեփանակերտի հուշահամալիրում բազմաթիվ քաղաքացիներ հարգանքի տուրք են մատուցել անմեղ զոհերի հիշատակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ քաղաքացիները ծաղիկներ են խոնարհել Սպիտակի երկրաշարժի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշաքարին։
318577148_1184778579057141_3814062255200602977_n (1).jpg (96 KB)
Մեզ հետ զրույցում «Սեյսմիկ պաշտպանության արևելյան ծառայություն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության գործադիր տնօրեն Վարդգես Ուլուբաբյանը ընդգծել է, որ երկրաշարժի լուրն առնելուն պես ամբողջ հայությունը համախմբվել էր՝ օգնության հասնելու աղետից տուժածներին։
«Երկրաշարժի հաջորդ օրը մենք նույնպես Ստեփանակերտից ինչքան հնարավոր է արագորեն հասել էինք օգնության և արդեն դեկտեմբերի 9-ին Լենինականում էինք»,-պատմել է Վ. Ուլուբաբյանը։
Արցախի Հանրապետության ՆԳՆ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանի խոսքով՝ Սպիտակի երկրաշարժից տուժածներին Ստեփանակերտից օգնության հասած կամավորական ջոկատի հիման վրա հետագայում կազմավորվեց Արցախի փրկարար ծառայությունը:
317783792_1097041137645271_2661869550209065227_n.jpg (367 KB)
«Դեկտեմբերի 7-ի երկրաշարժի դասերը առայսօր հիմք են ծառայում փրկարարներին ինքնակազմակերպվելու, ինքնօգնության, փոխօգնության կազմակերպման համար: Ներքին գործերի նախարարությունը, Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը, քաղպաշտպանության պլանի համաձայն ամեն տարի անց են կացնում ուսումնական վարժություններ և պարապմունքներ, որոնք միտված են ցանկացած տարերային աղետի ժամանակ քաղաքացիական բնակչությանն օգնություն ցուցաբերելու հմտությունների ամրապնդմանը»,-նշել է Հ. Թադևոսյանը։

В Арцахе воздали дань уважения памяти невинных жертв Спитакского землетрясения
Сегодня, 7 декабря, по случаю 34-й годовщины Спитакского землетрясения многие горожане посетили Мемориальный комплекс Степанакерта и воздали дань уважения памяти невинных жертв разрушительного землетрясения.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 декабря, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", горожане возложили цветы к мемориалу в память жертв Спитакского землетрясения.
318577148_1184778579057141_3814062255200602977_n (1).jpg (96 KB)
В беседе с нами исполнительный директор государственной некоммерческой организации «Восточная служба сейсмической защиты» Вардгес Улубабян подчеркнул, что, услышав известие о землетрясении, все армяне объединились, чтобы помочь пострадавшим от стихийного бедствия.
«На следующий день после землетрясения мы также максимально оперативно выехали к ним на помощь из Степанакерта и уже 9 декабря были в Ленинакане», — рассказал В. Улубабян.
По словам начальника управления информации и общественных связей МВД Республики Арцах Унана Тадевосяна, Спасательная служба Арцаха позднее была сформирована на базе добровольческого отряда, прибывшего на помощь пострадавшим от Спитакского землетрясения из Степанакерта.
"Уроки землетрясения 7 декабря служат базой для самоорганизации, самопомощи и взаимопомощи спасателей. МВД, ГСЧС в соответствии с планом гражданской обороны ежегодно проводят учения и тренировки, направленные на отработку навыков оказания помощи гражданскому населению при любых стихийных бедствиях", - отметил У. Тадевосян.