Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից անցել է 34 տարի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաշված վայրկյանների ընթացքում ավերիչ երկրաշարժը հազարավոր շինությունների փլուզման, տասնյակ հազարավոր մարդկանց մահվան պատճառ դարձավ: 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին տեղական ժամանակով ժամը 11-ն անց 41 րոպե 22,7 վայրկյանին Հայաստանի հյուսիսում տեղի ունեցավ ավերիչ երկրաշարժ՝  էպիկենտրոնում 10 բալ ուժգնությամբ:
Պատճառված վնասները
Սպիտակի երկրաշարժը պատկանում է, այսպես կոչված, լրիվ ցիկլի երկրաշարժերին` նախացնցումներ, հիմնական ցնցում, հետցնցում: Երկրաշարժն ընդգրկել է ՀՀ տարածքի մոտ 40 տոկոսը: Տուժեցին 21 քաղաք և շրջան, 342 գյուղ: Լրիվ կամ մասնակի ավերվեցին Սպիտակ, Լենինական, Կիրովական, Ստեփանավան քաղաքները, Սպիտակի, Ախուրյանի, Գուգարքի, Արագածի, Կալինինոյի, Ստեփանավանի շրջանների հարյուրից ավելի գյուղեր ու բնակավայրեր:
Անօթեւան մնաց 514 հազար մարդ: Տարբեր աստիճանի վնասվածքներ ստացավ մոտ 20 հազարը, զոհերի թիվը կազմեց 25 հազար: Զոհեր շատ են եղել հատկապես Գյումրիում՝մոտ 15-17 հազար եւ Սպիտակում՝ 4 հազար մարդ:
Ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով ավերվեց ՀՀ-ի ամբողջ բնակֆոնդի 17 տոկոսը, դադարեց գործել 100-ից ավելի արդյունաբերական ձեռնարկություն, մեծ վնաս  հասավ նաև ճարտարապետական, պատմական, արվեստի հուշարձաններին:
Աշխարհը Հայաստանի կողքին էր
Երկրաշարժի առաջին րոպեներից անձնուրաց աշխատում էր ազգաբնակչությունը, սակայն խիստ զգացվում էր անհրաժեշտ փրկարարական տեխնիկայի պակասը:
Երկրաշարժից հետո Մոսկվայից Հայաստան ժամանեց հատուկ հանձնաժողովը՝  ԽՍՀՄ Մինիստրների խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Ռիժկովի ղեկավարությամբ։ Հայաստանին համակողմանի օգնություն ցույց տվեցին աշխարհի ավելի քան 113 երկրներ և 7 միջազգային կազմակերպություններ։ Հայաստան էին տեղափոխվում դեղորայք, բուժսարքավորումներ, շինարարական տեխնիկա, վրաններ, սննդամթերք և այլ պարագաներ։
1989 թվականին աղետի գոտում աշխատում էին Խորհրդային Միության տարբեր շրջաններից ժամանած ավելի քան 40 հազար մասնագետներ, զինծառայողներ։ Տարբեր պետություններ շարունակեցին օգնությունը Հայաստանին նաև հետագա տարիներին:
Երկրաշարժի առաջին ժամերից Հայաստանի կողքին էր Սփյուռքը
Մեր հայրենակիցները բազմաթիվ նախաձեռնությունների շրջանակում, անհատապես իրենց օգնությունն էին առաջարկում: Նրանց կողմից ստեղծվեցին «ՍՈՍ Արմենի», «Ազնավուրը Հայաստանին» և տասնյակ այլ կազմակերպություններ։ Բազմաթիվ սփյուռքահայ  մասնագետներ շտապեցին Հայաստան՝ բժիշկներ, հոգեբաններ, շինարարներ, ճարտարապետներ, մնացին այստեղ և մասնակցեցին փրկարարական և վերականգնողական աշխատանքներին։
Սպիացող վերքեր
Աղետի գոտում երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած ընտանիքների բնակարանային պայմանները բարելավելու նպատակով իրականացվող պետական ծրագիրը մոտենում է ավարտին: 2008 թվականից մեկնարկած ծրագրի շրջանակում Շիրակի, Լոռու և Արագածոտնի մարզերի 5419 ընտանիք շահառու է դարձել:  Նշվածից  5391 ընտանիք, նախորդ տարիներին հատկված շուրջ 70 մլրդ դրամի շրջանակում, արդեն լուծել է իր բնակարանային խնդիրը: Դեռևս լուծման կարիք ունի Շիրակի մարզի Ջրաձոր համայնքի 28 ընտանիքի բնակարանային խնդիրը: Այս ընտանիքները նախընտրել են, որ իրենց բնակարանային խնդրի լուծումը դիտարկվի Կապսի ջրամբարի շրջակայքում նոր գյուղի կառուցման ծրագրի շրջանակներում: Այսպիսով, կարող ենք ասել, որ բոլոր շահառու ճանաչած ընտանիքների նկատմամբ պետության ձևավորված պարտավորությունները կհամարվեն ավարտված: Դեռ կան բնակարանային ապահովման ծրագրից դուրս մնացած ընտանիքներ, որոնք բողոքարկում են ու դատական կարգով վերականգնում են իրենց իրավունքը: Այն ընտանիքները, որոնք վերականգնում են բնակարանային պայմանների բարելավման իրենց իրավունքը, նրանց բնակարանային խնդիրները լուծվելու են բնակարանների գնման վկայագրի միջոցով: Բացառություն կկազմեն գյուղական բնակավայրերում 1 սենյակի հավակնող ընտանիքները, որոնց կտրվի ուղղակի ֆինանսական աջակցություն 3 մլն դրամի չափով: 2021 թվականին իրավունքները վերականգնած 16 այդպիսի ընտանիք է եղել:
Աղետի գոտում 2023 թվականից ոչ հիմնական շինությունները կապամոնտաժվեն, գործընթացն իրականացվելու է փուլային տարբերակով: 1988 թվականի երկրաշարժին հաջորդած տարիներին տեղադրվել և կառուցվել են բազմաթիվ ոչ հիմնական շինություններ և, չնայած տարբեր տարիներին ծրագրերի իրականացմանը, այս խնդիրը դեռ շարունակում է մնալ: Առկա է ոչ միայն որպես սոցիալական խնդիր՝ ընտանիքների սուղ բնակարանային պայմաններով, այլ նաև որպես քաղաքաշինական խնդիր: Տարածքները հագեցած են քաղաքաշինական առումով անհարիր շինություններով՝ կյանքի համար վտանգավոր, բնակության համար ոչ մի նորմերի չհամապատասխանող:
ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի բնակարանային ֆոնդի կառավարման և կոմունալ ենթակառուցվածքների վարչության պետ Տանյա Արզումանյանը տեղեկացրել է, որ ընդհանուր առմամբ հաշվառվել է 7200 ոչ հիմնական շինություն: Մինչև 2023 թվականի փետրվարի 10-ը համայնքները պետք է դրանք ներկայացնեն դասակարգված տարբերակով: Ըստ խմբերի էլ՝ կսահմանվեն աջակցության ուղիները:
«Խմբերը տարբեր են: Դրանցից մեկն այն խումբն է, որ բնակարանային աջակցության պետական ծրագրի շահառու է դարձել, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով չի իրացրել իր իրավունքը: Այս խմբի ընտանիքներին տրամադրվելու է բնակարանային գնման վկայագիր: Հաջորդ խումբը, որին նույնպես նախատեսված է տրամադրվել բնակարանային գնման վկայագիր, երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացածներն են, որոնք ժամկետներ են բաց թողել աջակցություն ստանալու համար: Կան ընտանիքներ, որոնք թեև ունեն սեփականություն, սակայն երկրաշարժի հետևանքով իրենց տները դարձրել են քանդման ենթակա: Մասնագիտական կազմակերպության կողմից համապատասխան եզրակացություն տրամադրելու դեպքում այս ընտանիքները ևս կստանան բնակարանների գնման վկայագիր:Աջակցության հաջորդ տեսակը մեկ սենյակի չափով ֆինանսական աջակցության տրամադրումն է: Խոսքն այն ընտանիքների մասին է, որոնց կառավարությունը հնարավորություն է տվել չքանդել տնակը, քանի որ բնակարանային աջակցությունը կորցրածի չափով է, իսկ այս տարիների ընթացքում ընտանիքները դարձել են բազմանդամ: Հաջորդ աջակցության ձևը վարձակալության համար գումար տրամադրելն է՝ մեկ տարվա կտրվածքով: Խոսքն այն ընտանիքների մասին է, որոնք նախորդ տարիներին ստացել են աջակցություն, սակայն կամ հասցեական չեն օգտագործել, կամ ստացված բնակարանը օտարել են: Նրանց կտրվի վարձակալության գումար մեկ տարվա համար, որպեսզի հետո ազատեն տնակը: Հաջորդն այն ընտանիքներն են, որոնք տարբեր պատճառներով անօթևանի կարգավիճակում են հայտնվել: Նրանց համար կնախատեսվի սոցիալական բնակարանային ֆոնդ: Աշխատանքները սկսվելու են 2023 թվականից և ծրագրով նախատեսված վերջնաժամկետը՝ 2027 թվականի տարեվերջն է:

После разрушительного Спитакского землетрясения прошло 34 года
34 года назад в Армении произошло большое стихийное бедствие, ставшее серьезным испытанием для страны.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 декабря, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. В считанные секунды разрушительное землетрясение привело к обрушению тысяч зданий и гибели десятков тысяч людей. 7 декабря 1988 года в 11 часов 41 минуту 22,7 секунды по местному времени на севере Армении произошло разрушительное землетрясение с силой 10 баллов в эпицентре.
Понесенный ущерб
Спитакское землетрясение относится к так называемым землетрясениям полного цикла: форшоки, основной толчок и афтершоки. Землетрясение охватило около 40 % территории Армении. Пострадали 21 город и район, 342 села. Полностью или частично были разрушены города Спитак, Ленинакан, Кировакан, Степанаван, более ста сел и поселков Спитакского, Ахурянского, Гугаркского, Арагацкого, Калининского и Степанаванского районов.
514 000 человек остались без крова. Ранения различной степени тяжести получили около 20 000 человек, погибло 25 000 человек. Очень много жертв было в Гюмри - 15-17 000 и в Спитаке - 4 000 человек.
В результате разрушительного землетрясения было уничтожено 17 % жилищного фонда РА, прекратили свою деятельность более 100 промышленных предприятий, пострадали памятники архитектуры, истории и искусства.
Рядом с Арменией был весь мир
С первых же минут после землетрясения все население начало самоотверженную работу, но  ощущалась нехватка необходимых спасательных средств.
В Армению из Москвы прибыла специальная комиссия во главе с Председателем Совета Министров СССР Николаем Рыжковым. Всестороннюю помощь Армении оказали более 113 стран мира и 7 международных организаций. В Армению были доставлены медикаменты, медицинское оборудование, строительная техника, палатки, продукты питания и другие необходимые предметы.
В 1989 году в зоне бедствия работало более 40 000 специалистов и военнослужащих из разных регионов Советского Союза. Различные государства продолжали помогать Армении и в последующие годы.
Диаспора была с Арменией с первых часов землетрясения
Наши соотечественники помогали Армении в рамках многих инициатив. Были созданы «SOS Армени», «Азнавур Армении» и десятки других организаций. Многие армянские специалисты диаспоры устремились в Армению: врачи, психологи, строители, архитекторы, остались здесь и участвовали в спасательных и реабилитационных работах.
Заживающие раны
Завершается государственная программа улучшения жилищных условий семей зоны бедствия, оставшихся без крова в результате землетрясения. В рамках начатой в 2008 году программы бенефициарами стали 5419 семей Ширакской, Лорийской и Арагацотнской областей. Из этих семей 5 391 уже решили свою жилищную проблему в рамках выделенных в предыдущие годы 70 млрд драмов. Жилищный вопрос 28 семей в общине Джрадзор Ширакской области все еще нуждается в разрешении. Следует отметить, что эти семьи предпочли, чтобы решение их жилищной проблемы рассматривалось в рамках проекта строительства нового поселка вокруг водохранилища Капси. Таким образом, можно сказать, что обязательства государства перед всеми семьями, признанными бенефициарами, будут выполнены. Остаются семьи, не охваченные программой обеспечения жильем, которые обжалуют и восстанавливают свои права в судебном порядке. Тем семьям, которые вернут себе право на улучшение жилищных условий, жилищные проблемы будут решаться с помощью сертификата на покупку жилья. Исключение составят семьи, претендующие на 1 комнату в сельской местности, которым будет оказана прямая финансовая помощь в размере 3 млн драмов. В 2021 году 16 таких семей восстановили свои права.
Временные строения в зоне бедствия начнут демонтироваться с 2023 года, процесс будет осуществляться поэтапно. В годы, последовавшие за землетрясением 1988 года, было возведено и построено множество временных строений, и, несмотря на реализацию программ в разные годы, эта проблема все еще сохраняется. Она существует не только как социальная проблема стесненных жилищных условий для семей, но и как градостроительная проблема. Районы обустроены непригодной в градостроительном плане застройкой, опасной для жизни, не соответствующей никаким нормам проживания.
Начальник управления жилищного фонда и коммунальных инфраструктур Комитета градостроительства РА Таня Арзуманян сообщила, что зарегистрировано 7200 временных строений. До 10 февраля 2023 года общины должны представить их в классифицированном виде.  Будут определены группы по степени содействия.
«Группы будут разными. Одна из них - группа, которая стала бенефициаром государственной программы жилищной помощи, но по каким-то причинам не воспользовалась своим правом. Семьям этой группы будет выдан сертификат на приобретение жилья. Следующая группа, которой также планируется выдать сертификат на покупку жилья, - это лица, оставшиеся без крова в результате землетрясения, но пропустившие сроки получения содействия. Есть семьи, которые, хотя и владеют собственностью, но после землетрясение их дома подлежат сносу. При соответствующем заключении профессиональной организации, эти семьи также получат сертификат на приобретение квартиры. Следующий вид содействия - оказание материальной поддержки в размере стоимости одной комнаты. Речь о семьях, которые с годами стали многочисленнее. Следующей формой поддержки является предоставление суммы на аренду в течение года. Речь идет о семьях, которые в предыдущие годы получали помощь, но либо не использовали ее адресно, либо отчуждали полученную квартиру. Они получат эту сумму, чтобы освободить свои дома. Далее следуют семьи, которые по разным причинам оказались в статусе бездомных. Для них будет выделен фонд социального жилья. Работы начнутся с 2023 года, а срок, предусмотренный программой, - конец 2027 года.