Հաղորտիում նախատեսում են զբաղվել ջերմատնային տնտեսությամբ
Հետապտերազմյան շրջանում Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Հաղորտի համայնքում 4 ծնունդ է գրանցվել։
Հաղորտիում   նախատեսում են զբաղվել  ջերմատնային տնտեսությամբ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է համայնքի ղեկավար Նվեր Մարտիրոսյանը։ Նրա տեղեկացմամբ՝ պետական ծրագրով գյուղում վերանորոգվել է 3 տուն զոհված զինծառայողի ընտանիքի և տեղահանվածների համար:
Շրջվարչակազմի կողմից 2 ընտանիքի էլ շինանյութ է տրամադրվել տանիքը փոխելու համար։
«Դրամահավաքի միջոցով վերանորոգվել է համայնքապետարանի նախկին շենքը, որտեղ ներկայումս գործում է «Մունք» տեխնոդպրոցը։ Համայնքապետարանը ներկայում տեղակայված է ակումբի շենքում։
«Ընդհանուր առմամբ բարենպաստ էր տարին թե՛ հողագործության, թե՛ մեղվապահության, թե՛ անասնապահության համար։ Գարու ու ցորենի միջին բերքատվությունը կազմել է 27 ցենտներ։ Այս տարվա աշնանացանի տակ ԿԽՄԿ-ի աջակցությամբ կատարվել է 12 հա կորնգանի, 35 հա ցորենի, 5 հա գարու ցանքս։ Գյուղի մեղվաբույծները ստացել են է մոտ 2 տոննա մեղր։ Բնակիչներին տրամադրվել են 5000-ից ավելի պտղատու ծառերի տնկիներ։
Ջերմատնային տնտեսությամբ զբաղվելու համար էլ նախատեսում ենք օգտվել Գյուղատնտեսության նախարարության համապատասխան ծրագրերից»,-նշել է համայնքապետը։ Նվեր Մարտիրոսյանի խոսքով գյուղում առաջնահերթ է խմելու ջրի խնդրի լուծումը:

In the post-war period, 4 births were registered in the Haghorti community of Artsakh’s Martuni region.
The residents of Haghorti plan to engage in greenhouse farming
STEPANAKERT, DECEMBER 5, ARTSAKHPRESS: The head of the community, Nver Martirosyan, told "Artsakhpress" that three houses had been renovated in the village for the family of the fallen servicemen and displaced persons under the state program.
"The district administration provided two families with construction materials to change the roof.
Through fundraising, the former building of the community hall has been renovated, where the "Munk" technical school currently operates. The community hall is currently located in the club building.
In general, the year was favorable for farming, beekeeping, and cattle breeding.
We also plan to benefit from the relevant programs of the Ministry of Agriculture to engage in greenhouse farming,” the head of the community said, noting that the problem of drinking water is considered as a priority issue in the village.