Հաղորտիում նախատեսում են զբաղվել ջերմատնային տնտեսությամբ
Հետապտերազմյան շրջանում Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Հաղորտի համայնքում 4 ծնունդ է գրանցվել։
Հաղորտիում   նախատեսում են զբաղվել  ջերմատնային տնտեսությամբ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է համայնքի ղեկավար Նվեր Մարտիրոսյանը։ Նրա տեղեկացմամբ՝ պետական ծրագրով գյուղում վերանորոգվել է 3 տուն զոհված զինծառայողի ընտանիքի և տեղահանվածների համար:
Շրջվարչակազմի կողմից 2 ընտանիքի էլ շինանյութ է տրամադրվել տանիքը փոխելու համար։
«Դրամահավաքի միջոցով վերանորոգվել է համայնքապետարանի նախկին շենքը, որտեղ ներկայումս գործում է «Մունք» տեխնոդպրոցը։ Համայնքապետարանը ներկայում տեղակայված է ակումբի շենքում։
«Ընդհանուր առմամբ բարենպաստ էր տարին թե՛ հողագործության, թե՛ մեղվապահության, թե՛ անասնապահության համար։ Գարու ու ցորենի միջին բերքատվությունը կազմել է 27 ցենտներ։ Այս տարվա աշնանացանի տակ ԿԽՄԿ-ի աջակցությամբ կատարվել է 12 հա կորնգանի, 35 հա ցորենի, 5 հա գարու ցանքս։ Գյուղի մեղվաբույծները ստացել են է մոտ 2 տոննա մեղր։ Բնակիչներին տրամադրվել են 5000-ից ավելի պտղատու ծառերի տնկիներ։
Ջերմատնային տնտեսությամբ զբաղվելու համար էլ նախատեսում ենք օգտվել Գյուղատնտեսության նախարարության համապատասխան ծրագրերից»,-նշել է համայնքապետը։ Նվեր Մարտիրոսյանի խոսքով գյուղում առաջնահերթ է խմելու ջրի խնդրի լուծումը:

В Агорти планируют заняться тепличным хозяйством
В послевоенный период в общине Агорти Мартунинского района Республики Арцах зарегистрировано 4 рождения.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» заявил глава общины Нвер Мартиросян. По его информации, в селе в рамках госпрограммы отремонтировано 3 дома для семьи погибшего военнослужащего и вынужденных переселенцев.
Администрация района предоставила 2 семьям строительные материалы для замены кровли.
«Благодаря сбору средств было отремонтировано бывшее здание сельского муниципалитета, в котором сейчас действует техношкола «Мунк». Муниципалитет в настоящее время находится в здании клуба.
«В целом год был благоприятным для земледелия, пчеловодства и скотоводства. Средняя урожайность ячменя и пшеницы составила 27 центнеров. Под осенний сев этого года при поддержке МККК было засеяно 12 га кукурузы, 35 га пшеницы и 5 га ячменя. Пчеловоды поселка получили около 2 тонн меда. Жителям передано более 5000 саженцев фруктовых деревьев.
Также планируем воспользоваться соответствующими программами Минсельхоза для занятия тепличным хозяйством», — отметил глава общины. По словам Нвера Мартиросяна, решение проблемы с питьевой водой является приоритетной задачей в селе.