Կարմիր շուկա համայնքում աշնանացանի աշխատանքները բնականոն հունով են ընթանում. համայնքապետ
Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի սահմանամերձ Կարմիր շուկա համայնքում աշնանացանի աշխատանքները բնականոն են ընթանում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է համայնքապետ Նարեկ Աթայանը՝ հավելելով, որ ամբողջությամբ իրականացվել է հերկը և արդեն ընթացքում են նախացանքսային աշխատանքները:
315357337_657222842479474_3396211379432960935_n.jpg (108 KB)
«Մոտ 200 հեկտար աշնանացան է կատարվելու: Բարեբախտաբար տարին բարենպաստ էր և լավ բերք ենք ստացել: Բնակիչներին Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի կողմից տրամադրվել էր բարձրորակ սերմացու: Արդյունքները բավականին գոհացուցիչ են եղել»,-ասել է Ն. Աթայանը՝ հավելելով, որ Կարմիր շուկայում հիմնական զբաղմունքը հողի մշակությունն է:
315529388_1082696712428263_5800945839343874667_n.jpg (43 KB)
Անդրադառնալով անասնապահությանը, համայնքի ղեկավարը նշել է որ արոտավայրերը գյուղից բավականին հեռու են գտնվում, ուստի հնարավոր չէ մեծ գլխաքանակով անասուններ պահել: Կարմիր շուկա համայնքի մեծաթիվ տնտեսությունները, ըստ մեր զրուցակցի, զբաղվում են հիմնականում խոզաբուծությամբ:
«Թեև փոքր գլխաքանակով, բայց պահում են նաև ոչխարներ ու թռչուններ: Ունենք նաև ջեմոցային տնտեսությամբ զբաղվողներ»,-տեղեկացրել է համայնքապետը՝ հավելելով, որ պատերազմից հետո գյուղում տեղահանված 17 ընտանիք է հաստատվել, որոնց Կարմիր Խաչի կողմից 30 քառակուսի մետր մակերեսով ջերմոցներ են տրամադրվել:

В общине Кармир Шука осенние посевные работы продолжаются в обычном режиме: Глава общины
В приграничной общине Кармир Шука Мартунинского района Республики Арцах осенние посевные работы продолжаются в обычном режиме.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщил глава общины Нарек Атаян, добавив, что вспашка уже завершена и уже ведутся подготовительные работы.
315357337_657222842479474_3396211379432960935_n.jpg (108 KB)
«Будет проведено около 200 га осеннего посева. К счастью, год был благоприятным, и мы получили хороший урожай. Жители были обеспечены высококачественными семенами Фондом поддержки села и сельского хозяйства. Результаты были вполне удовлетворительными», — сказал Н. Атаян, добавив, что основным занятием жителей общины Кармир Шука является земледелие.
315529388_1082696712428263_5800945839343874667_n.jpg (43 KB)
Касаясь животноводства, глава общины отметил, что пастбища находятся далеко от села, поэтому содержать большое количество скота не представляется возможным. По словам нашего собеседника, многие хозяйства общины Кармир Шука в основном занимаются свиноводством.
«Хотя в небольшом количестве, они также держат овец и птиц. У нас также есть люди, которые занимаются тепличным хозяйством», — сообщил глава общины, добавив, что после войны в селе поселились 17 семей переселенцев, и Красный Крест предоставил им теплицы площадью 30 квадратных метров.