Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» լավագույն խաղարկային ֆիլմ է ճանաչվել Տորոնտոյի միջազգային փառատոնում
Կինոռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» լիամետրաժ կինոնկարը, որն անդրադառնում է արցախյան թեմային, «Լավագույն խաղարկային ֆիլմ» մրցանակին է արժանացել Տորոնտոյի Pomegranate միջազգային կինոփառատոնում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր պաշտոնական էջում գրել է Ջիվան Ավետիսյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով իրենց աշխատանքը բարձր գնահատելու համար: Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել իր թիմին՝ քրտնաջան աշխատանքի համար։
Ֆիլմի պրեմիերան տեղի է ունեցել 2019 թվականին Երևանում:
«Դրախտի դարպասը» Ջիվան Ավետիսյանի՝ արցախյան թեմատիկայով երրորդ լիամետրաժ ֆիլմն է։ Այն ութ երկրների համատեղ արտադրություն է՝ Հայաստան, Լիտվա, Գերմանիա, Ֆրանսիա, Բուլղարիա, Չեխիա, Իտալիա, ԱՄՆ։ Ֆիլմի դերասանական կազմում ընդգրկվել են Ռիխարդ Զամելը՝ Գերմանիայից, Տատյանա Սպիվակովան՝ Ֆրանսիայից, Լեոնարդաս Պոբեդոնոսցևասը՝ Լիտվայից, Նաիրա Զաքարյանը՝ ԱՄՆ-ից, Սոս Ջանիբեկյանը՝ Հայաստանից և այլ սիրված դերասաններ՝ Հայաստանից և արտերկրից։ Նկարահանումներն իրականացվել են Արցախում և Լիտվայում։ Ֆիլմը կյանքի է կոչվել Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի ֆինանսական աջակցությամբ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ջիվան Ավետիսյանը նշել էր, որ  ֆիլմը կյանքի կոչելիս անցել են բազում դժվարությունների միջով: «Հայաստանում ֆիլմ նկարահանելը, այն էլ՝ արցախյան թեմայով, բավականին բարդ է թե՛ ֆինանսական, թե՛ քաղաքական առումով: Այս անգամ ևս հարևան պետությունը փորձեց խոչընդոտել արտասահմանյան դերասանական և ստեղծագործական կազմի ներգրավվածությանը ֆիլմին և արտասահմանյան նկարահանումներին, ագրեսիայի ալիք բարձրացրեց, ինչը դժվարացրեց եվրոպական կողմից ֆինանսական աջակցության հարցը։ Այո, մեր հարևանները մեզ փորձել են խոչընդոտել, բայց մենք առաջ ենք ընթացել հոսանքին հակառակ և այսօր արդեն ունենք մեծ արդյունք։ Ֆիլմի թիրախային հանդիսատեսն ամբողջ աշխարհն է, ուստի մենք ֆիլմ ենք ստեղծում միլիոնավոր մարդկանց համար»,-ընդգծել էր Ավետիսյանը։

Фильм Дживана Аветисяна «Врата Рая» признан лучшим художественным фильмом международного фестиваля Торонто
Полнометражный фильм режиссера Дживана Аветисяна «Врата рая», посвященный теме Арцаха, на Международном кинофестивале «Pomegranate» в Торонто удостоился титула «Лучший полнометражный фильм».
СТЕПАНАКЕРТ, 15 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом на своей официальной странице в Facebook написал Дживан Аветисян, поблагодарив за высокую оценку их работы. Он поблагодарил и свою команду за их нелегкий труд.
Премьера фильма состоялась в 2019 году в Ереване.
«Врата рая» - третий полнометражный фильм Дживана Аветисяна на арцахскую тему. Это совместное производство восьми стран: Армении, Литвы, Германии, Франции, Болгарии, Чехии, Италии, США. В актерском составе фильма Ричард Замель (Германия), Татьяна Спивакова (Франция), Леонардас Победоносцевас (Литва), Наира Закарян (США), Сос Джанибекян (Армения) и другие популярные актеры Армении и зарубежья. Съемки проходили в Арцахе и в Литве. Фильм снят при финансовом содействии Национального киноцентра Армении.
В беседе с «Арменпресс» Дживан Аветисян отметил, что при создании фильма им пришлось пройти через множество трудностей. «Снимать фильм в Армении, причем на тему Арцаха, довольно сложно, как финансово, так и политически. Соседнее государство и в этот раз пыталось воспрепятствовать привлечению к фильму и к зарубежным съемкам иностранных актеров и творческих коллективов, подняло волну агрессии, что затруднило получение финансового содействия европейской стороны. Да, соседи пытались нам помешать, но мы пошли против течения и получили отличный результат. Целевая аудитория фильма – весь мир, следовательно, мы создали фильм для миллионов людей», - подчеркнул Дживан Аветисян.