Հանրապետությունում ՀՆԱ-ի ցուցանիշը համեմատաբար աճել է ավելի քան 18 տոկոսով
Արցախի Հանրապետությունում 2022 թվականի հունվար- սեպտեմբեր ամիսներին համախառն ներքին արդյունքի իրական աճի տեմպը կազմել է 118,2 տոկոս:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 11-ին, ասել է Արցախի Հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը՝ ներկայացնելով Հանրապետությունում 2022 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների սոցիալ-տնտեսական վիճակը:
315410825_569973918265650_8941951595255876674_n.jpg (1.58 MB)
«Մեր գնահատումներով և ներկայացված տվյալների հիման վրա, 2022 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հանրապետությունում համախառն ներքին արդյունքի ցուցանիշը հաշվարկել ենք 199,6 միլիարդ դրամ՝ համախառն ներքին արդյունքի ինդեքս-դեֆլյատորի՝ 103,7 տոկոս ցուցանիշի պարագայում: Համախառն ներքին արդյունքի իրական աճի տեմպը կազմել է 118,2 տոկոս»,- մանրամասնեց Մ. Մինասյանը:
Նրա խոսքով արձանագրված տնտեսական աճն, այնուամենայնիվ, հեռու է նախապատերազմյան ժամանակահատվածի մակրոտնտեսական ցուցանիշներից:
«Ընդհանրապես ամբողջ աշխարհում, որպես կանոն,համեմատությունները կատարվում են նախորդ տարվա համեմատ: Անցած բազային տարում ունեցել ենք տնտեսական անկման բավական բարձր ցուցանիշ՝ 26,4 տոկոս: Ի դեպ՝ 2020 թվականին նույնպես, 2019 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների համեմատ, անկում է գրանցվել: Այս ֆոնին մենք դեռևս հեռու ենք նախապատերազմյան ժամանակաշրջանի մակրոտնտեսական ցուցանիշների մակարդակից: Համեմատելու համար ասեմ, որ 2021 թվականին արտադրված համախառն ներքին արդյունքը կազմել 162,8 միլիարդ դրամ: Արձանագրված 18,2 տոկոսից 10,4 տոկոսային կետն ապահովել է արդյունաբերությունը՝ ներառյալ էներգետիկան, իսկ 2,7 տոկոսն արտադրանքի հարկերն են կազմել, 1,9 տոկոսը՝ առևտրի և ծառայություններին է բաժին ընկել, 0.9 տոկոսը՝ գյուղատնտեսությանը, 0.7 տոկոսը՝ շինարարությանը»,-ասել է Մ.Մինասյանը:

Индекс ВВП в республике вырос более чем на 18 процентов
Реальный темп роста валового внутреннего продукта Республики Арцах в январе-сентябре 2022 года составил 118,2 процента.
СЕПАНАКЕРТ, 11 ноября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", об этом сегодня, 11 ноября, заявила председатель Национальной статистической службы Республики Арцах Мануш Минасян, представляя социально-экономическую ситуацию в Республике за январь-сентябрь 2022 года.
315410825_569973918265650_8941951595255876674_n.jpg (1.58 MB)
"На основании наших расчетов и представленных данных мы рассчитали индекс валового внутреннего продукта по республике за январь-сентябрь 2022 года в размере 199,6 млрд драмов, при индексе-дефляторе валового внутреннего продукта 103,7 процента. Реальный темп роста валового внутреннего продукта составил 118,2 процента», — пояснила М. Минасян.
По ее словам, зафиксированный экономический рост еще далек от макроэкономических показателей довоенного периода.
«Во всем мире, как правило, делаются сравнения с прошлым годом. В прошлом базисном году у нас были довольно высокие темпы экономического спада — 26,4 процента. Кстати, и в 2020 году по сравнению с январем-сентябрем 2019 года зафиксирован экономический спад. На этом фоне нам еще далеко до уровня макроэкономических показателей довоенного периода.
Для сравнения скажу, что произведенный в 2021 году валовой внутренний продукт составил 162,8 млрд драмов. Из зафиксированных 18,2 процента 10,4 процентных пункта пришлось на промышленность, в том числе энергетику, 2,7 процента - на налоги на продукцию, 1,9 процента - на торговлю и услуги, 0,9 процента - на сельское хозяйство, 0,7 процента - на строительство», - сказала М.Минасян.