ՀԱՊԿ-ն առանցքային դեր է խաղում տարածաշրջանային կայունության ապահովման գործում. Զախարովա
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, գրում է News.am-ը։
Նա հիշեցրել է, որ վաղը՝ հոկտեմբերի 7-ին, կազմակերպությունը նշում է հիմնադրման 20-ամյակը։
Ըստ Զախարովայի՝ 2002 թվականի այս օրը որոշում է կայացվել ՀԱՊԿ-ի կարգավիճակ տրամադրել միջազգային տարածաշրջանային կազմակերպությանը։ «Համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում կազմակերպությունն անցել է արժանի ճանապարհ: Համատեղ ջանքերով ստեղծվել է անվտանգության խնդիրներով զբաղվող արդյունավետ կառույց։ ՀԱՊԿ-ն նաեւ առանցքային դեր է խաղում իր պատասխանատվության գոտում տարածաշրջանային կայունությանն աջակցելու գործում»,-ասել է նա։
Զախարովան ընդգծել է, որ այս տարվա հունվարին Ղազախստանում խաղաղապահ գործողությանը մասնակցելը ռազմաքաղաքական կառույցի հասունության վառ հաստատումն էր։

The Collective Security Treaty Organization (CSTO) plays a key role in ensuring regional stability. Maria Zakharova, the official representative of the Russian foreign ministry, stated about this at Thursday’s weekly press briefing, news.am informs.
Zakharova: CSTO plays key role in ensuring regional stability
STEPANAKERT, OCTOBER 6, ARTSAKHPRESS: She recalled that the CSTO will mark its 20th anniversary Friday.
According to Zakharova, on this day in 2002, a decision was made to grant the “CSTO” status to this international regional organization.
"In a relatively short period of time, the organization has passed a worthy path. With joint efforts, an effective structure dealing with security issues was created. Also, the CSTO plays a key role in assisting in regional stability in its area of responsibility," she said.
Zakharova emphasized that participating in the peacekeeping operation in Kazakhstan in January was a clear confirmation of the CSTO's development.