Նիդերլանդների խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորներ բարձրաձայնել են Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի մասին
Նիդերլանդների խորհրդարանում տեղի է ունեցել քննարկում վարչապետ Մարկ Ռյուտտեի մասնակցությամբ, որի ընթացքում մի խումբ պատգամավորներ նրան հարցեր են ուղղել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ վերջին ագրեսիայի վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնում է Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան քննարկման ժամանակ Նիդերլանդների հայկական համայնքի ներկայացուցիչները լուռ բողոքի ակցիա են անցկացրել խորհրդարանի շենքի մոտ:
Քննարկման ընթացքում Ադրբեջանիր ագրեսիայի վերաբերյալ Նիդերլանդների վարչապետին հարցեր են ուղղել պատգամավորներ Կատի Փիրին, Սյորդ Վիմեր Սյորդսման, Մուստաֆա Ամհաուչը, Պիտեր Օմցիգը: Նրանք ուշադրություն են հրավիրել այն փաստի վրա, որ Պրահայում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի համաժողովին հրավիրված են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի ղեկավարները:
Սյորդ Վիմեր Սյորդսմանը, հիշատակելով Ադրբեջանի հարձակումն ու ռազմական հանցագործությունները, ընդգծել է, որ այդ հարցերը չեն կարող չքննարկվել Պրահայում կայանալիք համաժողովի ընթացքում: Նրա խոսքով՝ հակառակ պարագայում դա կդառնա հարթակ, որտեղ մեծ տեղ է հատկացվում կեղծավորությունը:
Մուստաֆա Ամհաուչը ևս խոսել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների մասին՝ նշել է, որ դա պետք է դատապարտվի և վարչապետ Ռյուտտեին կոչ է արել մտածել այդ մասին:
Պիտեր Օմցիգը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը վերջին օրերին հարձակվել է Հայաստանի վրա, ինչի հետևանքով հարյուրավոր մարդիկ են զոհվել, և դա այն իրավիճակում, երբ ԵՄ-ն Ադրբեջանի հետ գազային գործարքի գործընթացի մեջ է: Պատգամավորը հետաքրքրվել է, թե որքանով այս գործընթացները կապ ունեն իրար հետ, և արդյոք դատապարտվե՞լ է Ադրբեջանի հարձակումը:
Պատասխանելով հարցերին՝ վարչապետ Մարկ Ռյուտտեն նշել է, որ բռնությունների դեպքերը ծայրահեղ մտահոգիչ են: Նա ընդգծել է ԵՄ-ի դերը հետագա էսկալացիան կանխելու և բանակցությունները վերսկսելու հարցում: Վարչապետ Ռյուտտեն նշել է, որ անհրաժեշտ է հետաքննել մարդու իրավունքների ենթադրյալ խախտումները և ռազմական հանցագործությունները՝ շեշտելով, որ Նիդերլանդներն աջակցում է չեզոք, անկախ և անխոչընդոտ հետաքննության անցկացմանը: Վարչապետը հավելել է, որ այդ հարցերի և անկախ հետաքննության կարևորության մասին խոսվել է նաև Նիդերլանդներում Ադրբեջանի դեսպանի հետ:
Ռյուտտեն հավելել է, որ ԵՄ արտաքին հարաբերությունների հարցերով բարձր հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը հանդես է եկել դատապարտող հայտարարությամբ (խմբ. Ժոզեպ Բորելը հայտարարել է, որ փաստ է, որ Ադրբեջանն է ռմբակոծել Հայաստանի տարածքը և օկուպացրել է Հայաստանի որոշ տարածքներ): Նա նաև հավելել է, որ պատժամիջոցներ կիրառելու հարց այս պահին չի քննարկվում, քանի դեռ անկախ, չեզոք և անխոչընդոտ հետաքննություն չի անցկացվել:

Группа депутатов Парламента Нидерландов подняла вопрос о недавней агрессии Азербайджана против Армении
В Парламенте Нидерландов состоялось обсуждение с участием премьер-министра Марка Рютте, во время которого депутаты задали ему вопросы о последней агрессии Азербайджана против Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 октября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает Федерация армянских организаций Нидерландов, во время обсуждения представители армянской общины Нидерландов возле здания Парламента провели акцию протеста.
Вопросы об агрессии Азербайджана премьер-министру Нидерландов задали депутаты Кати Пир, Сьорд Вимер Сьордсма, Мустафа Амхау и Питер Омциг. Они обратили внимание на то, что на конференцию Европейского политического сообщества, которая пройдет в Праге, приглашены лидеры как Армении, так и Азербайджана.
Сьерд Вимер Сьердсман, коснувшись нападения Азербайджана и совершенных военных преступлений, подчеркнул, что эти вопросы не могут обсуждаться на конференции, которая пройдет в Праге, так как она станет площадкой, где будет место лицемерию.
Мустафа Амхаух также обратился к военным действиям на армяно-азербайджанской границе. Он отметил, что их следует осудить, и призвал премьер-министра Рютте задуматься над этим.
Питер Омциг напомнил о нападении Азербайджана на Армению, совершенном в последние дни, в результате которого погибли сотни людей, и это в ситуации, когда ЕС находится в процессе газовой сделки с Азербайджаном. Депутат поинтересовался, как эти процессы связаны друг с другом и будет ли осуждено это нападение Азербайджана.
Отвечая на вопросы, премьер-министр Марк Рютте отметил, что случаи насилия вызывают крайнюю тревогу. Он подчеркнул, что роль ЕС заключается в предотвращении дальнейшей эскалации и возобновлении переговоров. Премьер-министр Рютте отметил необходимость расследования предполагаемых нарушений прав человека и военных преступлений, подчеркнув, что Нидерланды поддерживают нейтральное, независимое и беспрепятственное расследование. Он добавил, что обсудил эти вопросы и важность независимого расследования с послом Азербайджана в Нидерландах.
Марк Рютте добавил, что Верховный представитель ЕС по иностранным делам Жозеп Боррель выступил с осуждающим заявлением (Жозеп Боррель заявил, что то, что Азербайджан обстреливал территорию Армении и оккупировал некоторые территории Армении - это факт. ред.). Он также сообщил, что вопрос о введении санкций в настоящее время не обсуждается, пока не будет проведено независимое, нейтральное и беспрепятственное расследование.