«Սպասում». ընթերցողի սեղանին է դրվել նոր գիրք՝ ծնված պատերազմի տառապանքից ու ապրելու կամքով
Այսօր՝ սեպտեմբերի 26-ին, Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի դասախոս, երիտասարդ գրականագետ Նանար Սիմոնյանի «Սպասում» գրքի շնորհանդեսը:
«Սպասում». ընթերցողի սեղանին է դրվել նոր գիրք՝  ծնված պատերազմի տառապանքից ու ապրելու կամքով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ գրքում ներկայացվում են երիտասարդ ստեղծագործողի չափածո և արձակ գործերը: Գրքի խմբագիրը բանաստեղծ,գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սոկրատ Խանյանն է:
307946126_387878790218759_6471102331695083980_n.jpg (1.38 MB)
«Ընթերցելով Նանարի բանաստեղծությունները շատ ուրախացա, որ մեր պոեզիայի բաց դռներով ներս է մտնում մի նոր բանաստեղծ, ինքնատիպ, պատկերավոր մտածողությամբ,աշխարհընկալմամբ,որի արմատները հասնում են դարերի խորքը: Նանարը եկավ կրկին ու կրկին վկայելու, որ բանաստեղծ ժողովուրդ ենք, այլապես մեր գրեթե բոլոր ուստրերն ու դուստրերը բանաստեղծ չէին ծնվի»,-ասել է Ս.Խանյանը:
Նանար Սիմոնյանը մեզ հետ զրույցում ասել է, որ գիրքն անքուն գիշերների, նվվացող ցավի, տառապանքի ծնունդն է:
309009168_484521303579905_1655004044939391144_n.jpg (1.50 MB)
«Մեր կյանքի հեքիաթը 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին գլխիվայր շուռ եկավ: Պատերազմի չարաբաստիկ օրերին չէի կորցնում հավատս, աղոթում ու հուսադրում էի ամենքին: Պատերազմը փոխեց իմ ներաշխարհն ու աշխարհայացքը, ապրելու, արարելու,պայքարելու իմ բոլոր ընկալումներն ու պատկերացումները: Գրքում յուրաքանչյուրի հոգու խորքում ծվարած ազատ ու անկախ Արցախի միջազգային ճանաչման,գերության մեջ գտնվող իմ եղբայրների ու հայրերի վերադարձի սպասումն է,խաղաղ, անվտանգ ու հզոր հայրենիք ունենալու սպասումն է»,-ներկայացրել է բանաստեղծուհին:
308001456_494168435900184_5226771122453677363_n.jpg (2.08 MB)
«Սպասում» գիրքը տպագրվել է Արցախի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետի երաշխավորությամբ:
ԱրՊՀ բ.գ.թ., դոցենտ Զարինե Սառաջյանի խոսքով՝ գրքում ընդգրկված ստեղծագործություններն արտացոլում են հեղինակի նուրբ ու քնարական ներաշխարհը:
«Նանար Սիմոնյանը նախ մայր է, ով ապրում և իր բալիկներին մեծացնում է Արցախում՝ հաղթահարելով բոլոր խնդիրները, որ ծառանում են արցախցու առջև։ Ես գիրքն արժևորում եմ հենց այդ տեսանկյունից, որովհետև այնտեղ խտացված են արցախցի մոր բոլոր տագնապները, հույզերը, մտահոգություններն ու հույսերը, որոնք բնորոշ են պատերազմի միջով անցած ու անցնող մայրերին։ Մայր, ով երեխաներին գրկած, աղոթքով ու իր ամենօրյա աշխատանքով ապրեցնում է Արցախը։ Գրքում գերակշռողը խաղաղության սպասումն է, հեռացողների վերադարձի սպասումն է, կորուստների ցավից չհուսահատվելու կամքն է ու լավատեսությունը»,-նշեց Զ.Սառաջյանը։

"Ожидание"- на столе читателя лежит новая книга, рожденная страданиями войны и волей к жизни
Сегодня, 26 сентября, в Степанакерте состоялась презентация книги «Ожидание» преподавателя Университета имени Месропа Маштоца, молодого литературоведа Нанар Симонян.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", в книге представлены стихотворные и прозаические произведения молодого творца. Редактором книги является поэт, литературовед, доктор филологических наук, профессор Сократ Ханян.
307946126_387878790218759_6471102331695083980_n.jpg (1.38 MB)
«Читая стихи Нанара, я очень обрадовался, что в открытые двери нашей поэзии входит новый поэт, с оригинальным, образным мышлением, мировоззрением, корни которого уходят в глубину веков. Нанар пришла, чтобы еще раз засвидетельствовать, что мы поэтический народ, иначе почти все наши жены и дочери не родились бы поэтами», - сказал С.Ханян.
Нанар Симонян рассказала нам, что книга — рождение бессонных ночей, щемящей боли и страданий.
309009168_484521303579905_1655004044939391144_n.jpg (1.50 MB)
«Сказка нашей жизни перевернулась 27 сентября 2020 года. В злополучные дни войны я не потеряла веру, молилась и давала надежду людям. Война изменила мой внутренний мир и мировоззрение, все мои представления о жизни, творчестве и борьбе. В книге ожидание международного признания свободного и независимого Арцаха, ожидание возвращения наших братьев и отцов, побывавших в плену, обретения мирной, безопасной и сильной Родины», — представила поэт.
308001456_494168435900184_5226771122453677363_n.jpg (2.08 MB)
Книга «Ожидание» издана под поручительство филологического факультета Арцахского государственного университета.
По словам к.ф.н. АрГУ, доцента Зарине Сараджян, произведения, вошедшие в книгу, отражают тонкий и лирический внутренний мир автора.
«Нанар Симонян в первую очередь мать, которая живет и воспитывает своих детей в Арцахе, преодолевая все проблемы, с которыми сталкиваются арцахцы. Я ценю книгу именно с этой точки зрения, потому что в ней собраны все тревоги, переживания, заботы и надежды арцахской матери, которые свойственны матерям, прошедшим войну и переживающим ее. Мать, которая поддерживает жизнь Арцаха с детьми на руках, молитвой и ежедневным трудом. В книге преобладает ожидание мира, ожидание возвращения ушедших, воля не отчаиваться от боли утраты и оптимизм», - сказала З. Сараджян.