Մենք կանգնելու ենք մինչև վերջ, երբեք թույլ չենք տալու խախտել կարմիր գծերը. Դավիթ Բաբայան
Արցախը չի կարող լինել և չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Արցախի կորուստը կբերի աշխարհաքաղաքական լանդշաֆտի անկանխատեսելի, հիմնարար փոփոխությունների, որից հետո լրիվ այլ, գլոբալ հավասարակշռություն է ստեղծվելու:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին Հայաստանի Հանրապետությունում  Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝  աշխարհաքաղաքականությունն ուզելով, կամ չուզելով չի, այն ունի իր կանոնները:  Աշխարհաքաղաքականությունը բալանս է, համապատասխան ռեակցիան է այս կամ այն ուժային կենտրոնների:
«Մենք մտել ենք աշխարհաքաղաքականության դարաշրջան, որտեղ գաղափարները, նորմերը դժբախտաբար դարձել են երկրորդական, եթե ոչ երրորդական, բայց դա չի նշանակում, որ մենք չպետք է իմանանք մեր անցյալն ու ներկան, որովհետև մեր ամենամեծ խնդիրը մենք ենք: Պետք է հասկանանք ինչ ունենք, պետք էլ իմի բերենք այդ ամենը»,-ասաց Բաբայանն՝ այդ ճանապարհին կարևորելով սկզբունքայնությունը:
«Ամեն ինչ կախված է մեզանից, թե ինչ քաղաքականություն ենք վարելու: Մենք կանգնելու ենք մինչև վերջ և երբեք թույլ չենք տալու խախտել այդ կարմիր գծերը»,-հավելեց արտգործնախարարը:

Мы будем стоять до конца, не позволим нарушить красные линии: Давид Бабаян
Арцах не может быть и не будет в составе Азербайджана. Потеря Арцаха приведет к непредсказуемым кардинальным изменениям геополитического ландшафта, после чего будет совершенно иной баланс глобальных сил.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 июня, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом на встрече с журналистами в постоянном представительстве Республики Арцах в Армении заявил министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян.
По его словам, геополитика, хотим мы этого, или нет, имеет свои правила. Геополитика - это баланс, соответствующая реакция того или иного центра силы.
«Мы вступили в эпоху геополитики, где идеи и нормы, к сожалению, стали второстепенными, если не третичными, но это не значит, что мы не должны знать свое прошлое и настоящее, потому что наша самая большая проблема - это мы сами. Мы должны понять, что у нас есть, и довести это до ума», - сказал Бабаян, отметив важность принципиальности на этом пути.
«Все зависит от нас, какую политику мы будем вести. Мы будем стоять до конца, мы никогда не позволим нарушить эти красные линии», - добавил он.